15:41 29.01.2021

Співвласник ІСД Тарута обвинуватив російський ЗЕБ у порушенні домовленостей та банкрутстві корпорації

5 хв читати
Співвласник ІСД Тарута обвинуватив російський ЗЕБ у порушенні домовленостей та банкрутстві корпорації

Міноритарний співвласник корпорації "Індустріальний союз Донбасу" (ІСД), народний депутат Сергій Тарута в інтерв'ю телеканалу "Перший Діловий" обвинуватив керівництво російського Зовнішекономбанку (ЗЕБ) у порушенні домовленостей щодо розвитку компанії та здійсненні планів із її банкрутства.

За його словами, у 2000-2001 роках корпорація почала залучати кредити для стабілізації роботи та розвитку підприємств, а у 2008 році домовилася з банками про реструктуризацію.

"Але третій партнер (Віталій) Гайдук сказав, що я більше не хочу інвестувати у розвиток, (...) тому я хочу продати свою частку... Ні у мене, ні у (Олега) Мкртчяна (третій партнер - ІФ) грошей на це не було, оскільки весь прибуток ми інвестували у розвиток. Ми вже практично мали угоду з "Євразом" (Evraz - велика російська гірничо-металургійна компанія), що ми створюємо спільну компанію та інтегруємося в "Євраз", але розпочалася криза, і вони не змогли залучити гроші та акцептувати своїми акціонерами", - описав Тарута ситуацію на той момент.

За його словами, акціонери ІСД знайшли іншого партнера - російський Зовнішекономбанк (ЗЕБ), який придбав одного з найбільших кредиторів української промисловості - український Промінвестбанк (ПІБ).

"Ми домовилися із ЗЕБ, який мені та Мкртчяну видав кредит на викуп у Гайдука його частки та на реінвестицію в компанію цього кредиту", - сказав Тарута, уточнивши, що ЗЕБ погоджувався брати участь у ІСД лише з контрольним пакетом.

"Але тут потрібно було проходити процедуру погодження з Антимонопольним комітетом, і тоді ЗЕБ почав так структурувати цю угоду, щоб їх не було як власників, а вони були як кредитори", - пояснив депутат.

За його словами, переговори велися і з головою ЗЕБ на той момент Володимиром Дмитрієвим та його першим заступником Андрієм Сапеліним, які залучили до операції інвесткомпанію "Тройка Диалог".

"І вона допомагала структурувати так, щоб там не було безпосередньо юридичної назви "Зовнішекономбанк". І тому з'явилися там "Бастіон" і ще дві компанії. Carbofer (швейцарський трейдер - ІФ) планувався, але не з'явився там", - пояснив співвласник.

Тарута уточнив, що до угоди з ЗЕБ він був головою ради директорів ІСД, займався стратегією розвитку корпорації, а після досягнення угоди став міноритарним акціонером і вже не впливав на процеси, а Мкртчян залишився генеральним директором.

"Рада директорів так і не була сформована, хоча у статуті була рада директорів як головний орган, але ЗЕБ і "Тройка Диалог" не захотіли, щоб у мене був вплив. Займалися управлінням ЗЕБ і Мкртчян, я постійно звертався до них щодо неефективного управління", - констатував депутат.

На його думку, проблема ЗЕБу - це бюрократична структура, коли "краще нічого не робити, щоб потім не відповідати перед правоохоронними органами, ніж ухвалювати якісь рішення".

Тарута стверджує, що коли готувалася угода про продаж, то домовлялися, що ЗЕБ далі інвестуватиме, оскільки ІСД вже придбав підприємства у Польщі, Угорщині, Пакистані, і в Нігерії будував завод, і вирішить проблеми із залізною рудою, зокрема за рахунок залізорудних родовищ у Росії. Водночас депутат визнав, що документально підтверджених домовленостей із інвестицій та розвитку не було.

"Це була "понятійна угода", - сказав він.

Бізнесмен зазначив, що однією з цілей залучення ЗЕБ до ІСД було страхування і від ризиків, зокрема, від "наїзду" колишнього на той момент президента Віктора Януковича, якого Тарута, за його словами, критикував.

"Росіяни скупили кредиторку. Зокрема, компанія Indumet (Indumet SA, Люксембург, у господарському суді Донецької області ініціює банкрутство ІСД і домоглося у госпсуді Луганської області провадження у справі про банкрутство Алчевського КХЗ із претензіями у 10 млрд грн - ІФ), яка створена та афілійована із ЗЕБ, (...) і потім вирішила, що український акціонер не потрібен, і (...) через банкрутство взяти під контроль всі активи", - заявив Тарута.

Він також обвинуватив ЗЕБ у зриві залучення індустріального інвестора, стверджуючи, що було дуже багато охочих придбати активи ІСД.

"Росіяни захопили Донбас, зокрема захопили і частину активів ІСД - Алчевська група: три великих підприємства - меткомбінат, у який було інвестовано понад $3 млрд, Алчевський КХЗ і нова електростанція. І наразі вони перебувають в управлінні компанії, якою керує (Сергій) Курченко (перебуває за межами України - ІФ). І росіяни, з одного боку, захопили ці активи, а з іншого - через свої афілійовані компанії намагаються захопити і юридично права і на ІСД, і на активи", - описав бізнесмен поточну ситуацію.

Він нагадав, що СБУ порушила справу за фактом захоплення підприємства Алчевської групи ІСД.

"Indumet (Люксембург) і Margit Holding Ltd. (Кіпр) - це афілійовані компанії ЗЕБу, який перебуває під санкціями, і це означає, що Indumet і Margit також перебувають під санкціями, і якщо Україна правильно захищатиме свої права, ні Indumet, ні Margit не повинні брати участі у банкрутстві. До того ж є питання правової колізії: підприємства захоплені, і ті самі росіяни банкрутують", - наголосив Тарута.

Як повідомлялося, Тарута створив ІСД у 90-ті роки зі своїм партнером Гайдуком. Згодом до них приєднався росіянин Мкртчян. Після фінансової кризи 2008 року холдинг опинився в скрутному становищі. Внаслідок цього контрольний пакет акцій ІСД 50% + 2 акції у грудні 2009 року був проданий групі російських інвесторів за фінансової підтримки ЗЕБ. Власниками 49,99% акцій ІСД залишилися Тарута та Мкртчян.

У грудні 2013 року голова ЗЕБ Володимир Дмітрієв заявляв, що банк допоміг низці російських інвесторів придбати ІСД - інвестиції становили майже $8 млрд.

"Причому йдеться і про ІСД, і про "Запоріжсталь", де ми разом із одним з найбільших бізнесменів України Рінатом Ахметовим управляємо цим комбінатом", - сказав тоді голова Зовнішекономбанку.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Україна в рамках Grain from Ukraine відправила з портів Одеси 25 суден зі 160 тис. тонн агропродукції

Аграрії та депутати розроблять законопроєкт щодо зниження акцизів на пальне для аграрного сектору

БЕБ припинило роботу восьми нелегальних АЗС у Київській області

НБУ із серпня вилучатиме з обігу банкноти 500 грн зразка 2003-2007 рр.

"Епіцентр" збільшить потужності заводу керамічної плитки до 12,5 млн кв. м на рік

Україна і комітет кредиторів погодилися про списання 37% боргу за євробондами і заміну ще 23% спецоблігаціями

Україна досягла домовленостей із Комітетом власників євробондів про реструктуризацію - Шмигаль

"ArcelorMittal Кривий Ріг" заявляє про масові перевірки ТЦК на шляхах до підприємства, що стало причиною збою у виробництві

Проєкти відновлення житла під загрозою зупинки - профільне об'єднання

Гривня знову опустилася до нового мінімуму - 41,5 грн/$1

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА