Міжнародна підтримка та новітні технології реабілітації: підсумки II Саміту "Партнерство та здоров’я ветеранів" у Брюсселі
Нещодавно, 28-29 жовтня 2024 року, в Українському хабі громадського суспільства при Європарламенті у Брюсселі відбувся II Саміт "Партнерство та здоров’я ветеранів", організований МБО "Рутенія". Понад 70 спікерів – представників державних установ, міжнародних організацій, благодійних фондів з України, ЄС, США; медичні фахівці, виробники протезів і ветерани обговорювали проєкти та розширювали співпрацю для забезпечення якісної медичної та психологічної реабілітації ветеранів, підтримки протезування в Україні та закордоном, а також для допомоги у започаткуванні власного ветеранського бізнесу.
Україну на саміті представили Міністерство оборони, Міністерство охорони здоров'я та Представництво України при ЄС, Посол Всеволод Ченцов висвітлив досягнення та плани України щодо підтримки ветеранів, включно з такими міжнародними ініціативами, як "Незламні", "Superhumans" та "Medevac."
"Ми будемо приділяти особливу увагу ветеранам та сім'ям, розширюючи програми підтримки. Також закликаємо український бізнес до участі. Ми не повинні розглядати ветеранів як групу, що постраждала, а як членів суспільства, котрі є цінним капіталом та здатні багато зробити для суспільства," наголосив представник України при ЄС.
Здоров’я ветеранів: досягнення та виклики
Заступник міністра охорони здоров’я України Олександр Порхун підкреслив досягнення МОЗ стосовно реабілітації ветеранів.
"Важливим елементом нашої політики є розбудова потужної реабілітаційної системи: в 2024 створено понад 221 реабілітаційне відділення у кластерних та надкластерних лікарнях, що забезпечить більше ніж 9 тисяч терапевтичних сеансів щодня. Ми плануємо збільшити кількість реабілітаційних ліжок до 7800 по всій території нашої країни. Для лікування пацієнтів із найскладнішими травмами (такі як спінальні) запроваджено модель інтенсивної реабілітації: пацієнти можуть отримати до 8 циклів по 14 днів на рік," зазначив Порхун, додавши, що МОЗ активно інтегрує ізраїльський досвід, щоб краще адаптувати реабілітаційні протоколи для українських реалій. МОЗ підтримує професійну інтеграцію ветеранів, допомагаючи їм здобувати освіту та відкривати власний бізнес у сфері охорони здоров’я. Ветерани можуть отримувати консультації з ліцензування безпосередньо в міністерстві.
Міжнародна підтримка
Саміт отримав підтримку численних міжнародних партнерів. Зокрема, виступили представник Європарламенту, парламентський асистент депутата Пятраса Гражуліса (котрий був політв'язнем у радянські часи) Нагліс Путейкіс, депутат Брюссельського парламенту Жонатан де Патуль та альдерман міста Фльорюс Мікаєль Жакмен.
"Більшість із нас тут живе у певному невіданні того, що насправді відбувається в Україні… Поки ми насолоджуємось нашою безпекою, українці борються за виживання зовсім поруч. Ця війна – реальність, що потребує нашої уваги та дій. Її агресія, руйнівний вплив і наслідки значно глибші, ніж ми можемо усвідомити. Наш обов'язок – визнати це та діяти відповідно," сказав Жакмен, закликавши звертатися до муніципалітетів, що мають прямий доступ і розуміння роботи місцевих промислових та комерційних мереж.
"Важливо підвищувати обізнаність серед бельгійських та європейських муніципалітетів щодо їхнього потенціалу як у наданні допомоги під час конфлікту, так і для майбутніх зусиль із відбудови. Окрім матеріальної допомоги, муніципалітети також мають інструмент для співпраці, який часто недооцінюють, – побратимство міст. Прагнення українців до інтеграції в Європу певною мірою залежатиме від цього: через спорт, молодіжні програми, культуру чи громадську участь – саме людські контакти сприятимуть взаєморозумінню та згуртованості нашого континенту," додав урядовець.
Фахівець із міжнародних бізнес-переговорів та геополітики, дослідник Федерації дипломатії та Об’єднаних Націй Поль-П'єр-Ростислав Фруассар поділився інформацією про діяльність асоціації на підтримку України, зокрема допомогу Київській міській лікарні №10.
Інноваційні підходи та технології реабілітації
Американська компанія ValiCor US/UA, заснована Джоном Кілмером та Юрієм Кузнєцовим, представила платформу емоційного інтелекту H.E.A.T., спрямовану на інтеграцію ветеранів у суспільство через розвиток емоційного самосприйняття.
"Ми підтримуємо ветеранів та їхні родини. Я американець, але народився в Україні. Наші ветерани в Україні помирають, повертаються додому і теж "помирають": матері не можуть зрозуміти своїх синів-солдатів, чоловіків, батьків, братів... Наша мета – допомогти ветеранам, які боролися, повернутися додому і реінтегруватися в суспільство. Я працював із солдатами в Америці після Іраку та Афганістану, я знаю цей біль... В Україні зараз система психічного здоров'я недосконала. Ви маєте Міністерство цифрової трансформації, яке намагається розвивати такі технології, як наша. Вартість скринінгу становить від $30 до $400 за тест – це занадто дорого. Наша технологія є доступною для ветеранів, дітей, матерів. H.E.A.T. є платформою, яку можна інтегрувати в будь-яку систему, та завдяки зусиллям і партнерству допомогти Україні. Ми вже працюємо з центром "Superhumans," зазначив засновник ValiCor US/UA Кілмер.
Серед ключових міжнародних експертів із медичного обладнання виступив Піт Стівенс, засновник компанії "Ceriter BV", що спеціалізується на реабілітаційному обладнанні для людей з інвалідністю. Провідна компанія-виробник протезів "Össur" також продемонструвала технологію Direct Socket, орієнтовану на інноваційні рішення для протезування гомілкових ампутацій будь-якого рівня активності, що дозволяє створити, виготовити та встановити протез за один сеанс.
Чимало медичних і психологічних центрів, громадських організацій презентували проєкти та обговорили нагальні питання, зокрема засновниця Спілки українських ветеранів у Німеччині Лілія Кетлер розповіла про етапи супроводу поранених та розподіл медичними закладами у містах Німеччини за програмою "Medevac". Попри проблему із проживанням та тривалою реабілітацією у Німеччині, понад 1300 поранених солдатів перебуває там на лікуванні.
Ветерани, експерти соціальної реінтеграції, представники центру реабілітації та протезування "Superhumans" Андрій Васильєв та Денис Кривенко поділилися досвідом щодо протезування фахівцями центру, які сертифіковані на роботу з найсучаснішими моделями. Зокрема, Денис власним прикладом переконав, що навіть при потрійних ампутаціях можна продовжувати жити та шукати себе заново.
Військовий психолог-травматерапевт Олександр Гальчинський презентував авторські практичні тренінги для ветеранів та психологів розроблені у партнерстві з Ізраїльською коаліцією травми та УКУ, а у співпраці із лікарем-реабілітологом Ганною Стояк, на базі медичного центру Медіан, – тренінг для фізіотерапевтів.
Представники благодійних фондів поділилися проєктами щодо реабілітації ветеранів та інклюзивності, а саме БФ "PanteonX" у партнерстві із Асоціацією малих міст України та компанією "Навігарт" зосереджені на адаптації інфраструктури українських міст для ветеранів та людей із обмеженими можливостями. Проєкт про інклюзивність та міжнародну підтримку ветеранів був представлений і БФ "CORP32". Суміжні теми також висвітлили представники БФ Інклюзивна Фундація "Світло в тобі" та БФ "Інженерія здорового руху".
Під час тематичної панелі про роль української жінки в умовах війни, представниця американської ветеранської організації, президент JAD Associates Джудіт Енн Кушман Дюбоуз закликала підтримувати українських жінок, особливо військових, котрі стійко та гідно несуть місії волонтерок, медикинь, снайперів, а також жінок у полоні, які потерпають від тортур.
Насамкінець, шанованим меценатам: графу Рено де Керхову де Дентергему, голові Комісії з транскордонного співробітництва ЄС та міжнародних відносин Крістіану Дебеву та засновнику Місії Ігора Вітенька вручили відзнаку "Хрест Патріота України".
Наступний саміт для обговорення нових ініціатив та шляхів підтримки ветеранів України заплановано на березень 2025 року.
Контакти: Благодійний фонд "PanteonX" – Інформаційний відділ платформи "Новий старт для України" ([email protected]).