10:13 19.09.2024

Як підвищити родючість ґрунту?

3 хв читати

Реклама

Комплекс заходів щодо забезпечення багатого та якісного урожаю обов’язково повинен включати перевірку родючості ґрунту. Це дозволяє вчасно виявити перші ознаки виснаження та запобігти проблемам, які призводять до появи хвороб та затримки розвитку. Оскільки перевірити ці показники неможливо без спеціального обладнання, потрібен аналіз ґрунту https://microbiolaba.com/ru/analiz-pochvy/ в агрохімічній лабораторії.

Від чого залежить родючість ґрунтів?

На цю характеристику впливають дві групи факторів: непрямі та прямі. До першої відносять заходи, які використовуються в процесі обробки полів та активність біоти. Окремо виділяються прямі фактори:

  • рівень кислотності;
  • вміст органіки;
  • наявність поживних речовин;
  • аерація;
  • зволоженість.

Оптимальні показники родючості забезпечуються за умови підтримання балансу між всіма факторами. Зокрема, в ґрунті повинно бути достатньо вологи та органічних речовин, а кислотність в межах норми. Крім цього, важливою є відсутність ерозії, якісна аерація та збалансоване внесення добрив.

Родючість ґрунту та її види

Сільськогосподарські землі поділяють за критерієм родючості на кілька категорій. Зокрема дійсну (ефективну), штучну, природну та потенційну. Ефективну визначають за фактичними обсягами урожаю. Штучну формують різні заходи аграріїв. Зокрема, дренування, зрошування, сівозміни та внесення добрив. Природна утворюється без втручання людини, а потенційна визначається кількістю поживних речовин (як в доступній, так і в недоступній формі).

Що знижує родючість ґрунту?

Виснаження сільськогосподарських угідь в основному відбувається через нераціональний підхід до вирощування культур. Він може проявлятися в різних діях:

  • відсутність сівозмін (постійне висаджування одних і тих же культур швидко призводить до порушення балансу поживних речовин);
  • зловживання хімічними препаратами та добривами;
  • занадто інтенсивне землеробство без заходів відновлення родючих шарів;
  • підлуження та закислення.

Крім цього, до погіршення якості угідь призводить вимивання, вивітрювання та засмічення фітопатогенними мікроорганізмами. Останні можуть міститися в необробленому насінні. В кожному з цих випадків необхідно терміново проводити заходи, які допомагають покращити родючість ґрунту.

Ознаки виснаження ґрунту

Основною ознакою погіршення якості родючих шарів є пригнічення розвитку сільськогосподарських культур. Це проявляється в зупинці росту, проблемах з формуванням зав’язі та плодів, а також появі хвороб. Крім цього, про виснаження сигналізує опустелювання (на деяких ділянках взагалі нічого не росте) та ерозія.

3

Помітивши будь-яку з цих ознак, необхідно проводити відновлення родючості ґрунту. Для цього підходять одразу кілька методів.

Що потрібно робити, щоб підвищити родючість ґрунту?

Експерти рекомендують робити все можливе, щоб не доводити угіддя до виснаження. Адже в цьому випадку потрібно впроваджувати комплекс заходів та набратися терпіння, тому що процес відновлення є тривалим. Краще берегти ґрунт одразу. Проте, якщо все ж не вдалося уникнути руйнування родючих шарів, потрібно використовувати всі можливі методи для покращення стану:

  • засівання сидератів (це рослини, які покращують якість грунту для наступних культур);
  • внесення добрив (краще спочатку визначити, які елементи в дефіциті, оскільки нераціональне внесення тільки погіршить ситуацію);
  • впровадження сівозмін (рекомендується використовувати в комплексі з іншими методами).

Крім цього, відновити родючість ґрунту допоможе встановлення дренажу та за необхідності проведення вапнування. Все залежить від стану угідь.

Як визначити родючість ґрунту?

Щоб дізнатися, наскільки родючими сільськогосподарські землі, необхідно звернутися до фахівців спеціальної лабораторії. Вони використовують відповідне обладнання та інструменти, тому можуть точно визначити показники.

4

На основі результату можна правильно підібрати методи та заходи, які допоможуть збільшити родючість ґрунту.

“Джерело: microbiolaba.com”

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Тарас Чмут, Миколай Сєрга й Еліна Світоліна розповідають про реальні будні волонтерів і фондів у подкасті «Варті» від Нової пошти

Arricano закликає подбати про літніх людей та долучитися до благодійної ініціативи

Білорусь вивезла щонайменше 2219 українських дітей: вона їх перевиховує, мілітарізує та використовує у пропаганді

Асоціація «М’ясної галузі» про катастрофічну ситуацію у м’ясній галузі та свинарстві та вакцинопрофілактику АЧС

Як український бізнес допомагає ветеранам повернутися до мирного життя: підсумки проєкту "Навігація повернення ветеранів: професійні рішення для компаній"

Станьте частиною наймасштабнішої логістичної виставки в Україні: XXXІ День Логіста та DistributionMaster-2024!

Рішення про арешт із заставою у 500 мільйонів гривень безпрецедентне та перевищує будь-які розумні межі

Допомогли понад 5 мільйонам людей. Чеська гуманітарна організація "Людина в біді" відзначає 10-річчя роботи в Україні

"Майбутнє є!": Danone спільно з МОЗ запускає масштабну соціальну ініціативу, що посилить систему медичної реабілітації

Sense Bank, Мінекономіки, ФРП та Фонд енергоефективності запускають спільний проєкт

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА