19:16 18.11.2021

Автор РУСЛАН СТРІЛЕЦЬ

Як український бізнес виграє від цифровізації Міндовкілля

5 хв читати
Як український бізнес виграє від цифровізації Міндовкілля

Руслан Стрілець, виконуючий обов’язки  Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України

 

"Держава в смартфоні" — це проєкт президента, над реалізацією якого зараз працює весь Уряд. Чому Україні необхідно переводити адмінпослуги в онлайн — зрозуміло. Але справжнє значення змін усвідомлюєш тільки тоді, коли особисто маєш справу з наданням цих послуг. Коли стикаєшся з конкретними ситуаціями, у яких цифровізація реально змінює життя людей на краще та спрощує ведення бізнесу.

Саме з такого усвідомлення народився та був втілений проект із переведення в онлайн однієї з послуг Міндовкілля — "е-Зеленка" або Висновок на транскордонне перевезення відходів, що включені до Зеленого переліку відходів. Цю історію я далі розповім детальніше.

Коли ти борешся за справедливість і даєш сумлінному бізнесу спрощений формат спілкування з державою, з’являються ті, чий "бізнес" полягає в обіцянках "вирішити питання", а їх неспроможність у геометричній прогресії збільшує цінник як фінансова піраміда.

Від цього страждає як фінансова складова довірливого бізнесмена, так і іміджева складова державного органу. Цифрова трансформація — це безповоротний інструмент зменшення першого та підвищення другого.

Ті, хто звик отримувати дохід, надаючи вигадані послуги і "вирішувати питання", як це було раніше, з острахом спостерігають, якими темпами цифровізуються всі 29 адмінпослуг у сфері захисту довкілля.

Сьогодні, розуміючи безповоротність цього процесу, вони з останніх сил намагаються протистояти змінам, які притаманні сучасній європейській країні. Без корупції. Без паперів...

Як з’явився проект цифровізації "е-Зеленки"

Ще працюючи в ДніпроОДА, я зіштовхнувся з проблемою: іноземна гуманітарна допомога українським бійцям надовго "зависла" на кордоні України.

Спеціальні лікарняні ліжка для поранених військових не могли потрапити за адресою призначення через те, що імпортер довго та з різними бюрократичними перепонами отримував дозвіл на їхнє ввезення. Як товари, що вже були у вжитку, ці ліжка потрапили до "Зеленого переліку відходів", і митниця вимагала надати лист колишнього Мінприроди, в якому було б написано що ці вживані ліжка не є небезпечними відходами.

Україна видає такий Висновок при ввезенні та вивезенні через кордон країни відходів, які належать до "Зеленого переліку", тобто є безпечними для людей та довкілля. У цьому випадку "відходами" вважаються будь-які товари та речовини, які не є новими і попередньо були у вжитку. Їх перелік величезний — це і одяг секонд-хенд, і макулатура, і б/у шини для автомобілів.

Цей документ не можна скасувати, оскільки він є необхідним для виконання Україною зобов'язань в рамках Базельської конвенції, ухваленої на Всесвітній конференції в 1989 році та ратифікованої Україною в 1999 році.

* Базельська конвенція про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням налічує 185 країн-учасниць і покликана захистити здоров'я людини й довкілля від згубного впливу небезпечних відходів.

Серед прикладів тих відходів, що підпадають під Базельську конвенцію — зокрема, медичні відходи, використані нафтопродукти чи свинцево-кислотні акумулятори тощо. Вони належать до "Жовтого переліку", і їхнє ввезення та вивезення, звичайно, має жорстко контролюватися.

Так само контрольованим має бути ввезення та вивезення відходів "Зеленого переліку". Але випадок з гуманітарною допомогою українській армії у далекому 2016 році дав мені зрозуміти: є ситуації, у яких держава не має морального права ускладнювати процес отримання дозвільного документа. Так, ще тоді з’явилася ідея переведення "е-Зеленки" в онлайн-формат.

 

Наймасовіша послуга Міндовкілля — вже на ЕкоСистемі

Із 29 адмінпослуг Міндовкілля саме "е-Зеленка" є найбільш популярною: щороку за нею звертаються до 4500 підприємців. Це також стало аргументом на користь того, аби оцифрувати її першою.

У лютому 2021 року в українців з’явилася можливість подати заявку на отримання "Висновку на транскордонне перевезення відходів" онлайн на платформі ЕкоСистема. Створений Міндовкіллям вебпортал покликаний стати національною платформою, де зібрані всі адміністративні екопослуги для бізнесу та вся екологічна інформація для громадян.  

Як було раніше?

Щоб отримати "е-Зеленку", підприємець мав особисто приїхати до Києва у Міністерство та подати пакет необхідних документів.

Пізніше — так само особисто забрати готовий дозвіл.

Була, звісно, і опція з Укрпоштою, але це більше виглядало як створення додаткового попиту на продаж поштових марок та конвертів, ніж скорочення логістичних витрат бізнесу.

Як отримати послугу онлайн?

Тепер заявник може зробити це саме, не виходячи з офісу.

За допомогою ЕЦП на вебпортал ЕкоСистема завантажується заява і необхідні документи. Співробітники міністерства опрацьовують їх протягом 1-3 діб, сповіщення про результати розгляду заяви людина отримує на електронну пошту.

Як український бізнес виграє від цифровізації "е-Зеленки"?

Завдяки нововведенню Міндовкілля представники бізнесу економлять численні ресурси. Я говорю про час, який раніше витрачався на підготовку документів, відвідування столиці та особисте подання заяви й отримання Висновку.

Також я маю на увазі й фінансові витрати. За статистикою міністерства, один дозвільний документ заявник отримує в середньому після 3-ох доопрацювань технічних зауважень. Тобто працівник мав тричі привезти та забрати матеріали, що враховуючи витрати на дорогу та ночівлю, виливалося для підприємства у 6000 грн непрямих витрат за 1 дозвільний документ. Який, зауважте, державою видається безкоштовно. Абсурд!

Можливість подати заявку онлайн нарешті звільняє українців від цього абсурду.

Корупційні ризики цифровізація також зводить до мінімуму: тиск на бізнес під приводом «подання не повного пакета документів» стає неможливим. У випадку, коли заявник все ж таки некоректно оформлює заяву і отримує відмову, він може легко та швидко проконсультуватися зі спеціалістом міністерства за контактним номером телефону щодо своєї помилки, повторно подати правильну заявку та успішно отримати "Висновок…". Зазвичай усе це відбувається протягом одного робочого дня.

Утім, ми не плануємо зупинятися на досягнутому. В наступних планах Міндовкілля щодо "е-Зеленки" — взагалі прибрати з плечей підприємців тягар отримання цього документа "на руки". Наразі ми розробляємо Реєстр "Висновків на транскордонне перевезення відходів", у який Міндовкілля вноситиме дані дозвільних документів, а співробітники митниці зможуть самостійно відкривати цю базу та перевіряти наявність в імпортера "е-Зеленки".

Впевнений, що лише за умови організації процесу таким чином в Україні справді #ВсеБудеЕкоЛогічно.

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА