Рада дала право Кабміну призупинити виплату за держборгом до 1 жовтня для його реструктуризації - депутат
Верховна Рада надала уряду України право до 1 жовтня тимчасово призупинити виплати за зовнішнім державним боргом у разі потреби, відповідний урядовий законопроєкт №11396 парламент ухвалив за основу і в цілому в четвер, повідомив народний депутат Ярослав Железняк у телеграм-каналі.
"Також уряду дозволено взяти державний борг у "Автодору" ($700 млн + відсотки). Самостійно реструктуризацію Агентство відновлення (колишній "Автодор") не зможе сам зробити", - додав депутат.
Раніше голова бюджетного комітету Роксолана Підласа пояснила, що правом зупинити виплати за держборгом уряд зможе скористатися, якщо офіційної домовленості щодо реструктуризації не буде досягнуто до 10 серпня, коли настане термін купонних виплат за одним із випусків єврооблігацій із погашенням у 2026 році.
Щодо боргу колишнього "Укравтодору" - серії єврооблігацій 2021 року на загальну суму $700 млн + відсотки - ідеться про включення його в "периметр" реструктуризації державного боргу.
Схоже технічне рішення про право уряду призупинити виплати за держборгом було вже використано під час реструктуризації 2015 року, коли Україна ухвалила закон "Про особливості здійснення правочинів із державним, гарантованим державою боргом і місцевим боргом" у травні, досягла принципових домовленостей з інвесторами наприкінці серпня й оголосила про завершення операції в листопаді.
"МВФ у робочому порядку висловив підтримку цьому законопроєкту, оскільки він сприятиме посиленню боргової стійкості України - зобов'язання, яке ми на себе взяли в Меморандумі з МВФ", - наголосила Підласа.
Як повідомлялося, Україна і спецкомітет кредиторів у період із 3 до 14 червня провели переговори й обмінялися пропозиціями щодо реструктуризації, однак не змогли досягти угоди, зокрема через неприйнятність запропонованих комерційними кредиторами умов для МВФ і Групи офіційних кредиторів України.
За словами міністра фінансів Сергія Марченка, оскільки наближається дата завершення відстрочки платежів за єврооблігаціями, необхідно спонукати власників цих цінних паперів до подовження конструктивних перемовин, а їхні пропозиції мають відображати більш значне зменшення боргу відповідно до параметрів МВФ та поточної макрофінансової ситуації в Україні.
"Ми продовжимо продуктивні переговори з інвесторами для врегулювання всіх наявних розбіжностей. Ми впевнені, що угода про реструктуризацію може бути досягнута найближчими тижнями до завершення чинного відстрочення платежів", - підсумував Марченко в середині червня.
Україна 10 серпня 2022 року одержала згоду власників 13 випусків її єврооблігацій на загальну суму, еквівалентну $22,6 млрд, а також двох випусків єврооблігацій під держгарантії приблизно на $1,5 млрд, на відтермінування виплат відсотків і основної суми боргу за ними на 24 місяці. Тоді реструктуризація не передбачала списання боргу.
Цього року початкова пропозиція України включала два варіанти реструктуризації з номінальним дисконтом від 25% до 60%, залежно від відновлення країни протягом періоду дії програми МВФ, тоді як кредитори спершу запропонували 20%, а потім погодилися на 22,5%. Крім того, власники єврооблігацій наполягають на набагато вищих процентних ставках, ніж пропонує Мінфін.