10:25 04.11.2021

Автор СЕРГІЙ ТАРУТА

Повернення скіфського золота: історичний урок для української влади

3 хв читати
Повернення скіфського золота: історичний урок для української влади

Сергій Тарута, народний депутат України голова Донецької ОДА (2014 р.)
 

Перші особи держави у соцмережах салютують рішенню Апеляційного суду Амстердама, згідно з яким в Україну має повернутись "скіфське золото" –понад 500 безцінних експонатів, які було вивезено на виставку з кримського музею до окупації півострова. У перемоги, як відомо, батьків багато. Однак, насправді, для чиновників – це має бути цінний урок: якщо, дійсно, працювати й не пасувати перед труднощами, можна досягнути успіху в справі, яка, на перший погляд, видається безнадійною…

Нагадаю, що РФ зверталась в ЮНЕСКО аби повернути експонати в окупований на той момент Крим. Українській стороні чинили величезні перепони – проблеми виникали навіть з отриманням віз. Проте потреба захисту інтересів держави по-справжньому об’єднала країну: законодавча та виконавча гілки влади діяли злагоджено, незважаючи на політичні розбіжності та суперечки.

Так, у 2015 році як Голова підкомітету з питань охорони історико-культурної спадщини Комітету ВРУ з питань культури і духовності я виступив із законодавчою ініціативою – проєктом Постанови Про Звернення Верховної Ради України до Генеральних штатів (Парламенту) Королівства Нідерланди щодо ситуації навколо повернення до України музейних цінностей. І попри те, що до лав "більшості" тоді входили партії, політику яких, м’яко кажучи, критикував, парламент постанову підтримав. Крім того, було направлено звернення ще й до нідерландського уряду.

Йшлося про предмети, які належать Україні. Із музеєм Амстердама було погоджено експозицію, вона закінчилась, і ми наполягали на поверненні експонатів на українську територію. Міністерство культури Нідерландів нас підтримувало, але необхідна була підтримка ще нідерландського парламенту – тож цей важливий крок – ухвалення постанови – безперечно, допоміг виграти рішення та повернути цінності в Україну. Адже жоден музей не володіє предметами, що становлять історичну, культурну цінність. У музеях є тимчасова чи постійна експозиція, але вони не мають права на володіння жодним скарбом, жодним предметом. Це – культурне надбання, яке належить українському народу.

 У нас була чітка юридична аргументація, чому ми вимагаємо повернення колекції скіфського золота саме до Києва. Усі розуміли, що відбулося захоплення Криму. Для всіх юридичний акт однозначний: це захоплення території, умовно кажучи, терористичною організацією. На жаль, Росія виступила у цьому випадку саме як терористична організація. Природно, що в подібній ситуації повертати експонати на захоплену територію є абсолютно нелогічним кроком.

Український парламент, Міністерство культури, Міністерство юстиції, Міністерство закордонних справ зробили величезну роботу. Тепер Україна має виплатити близько 100 тисяч євро за зберігання колекції в Музеї Алларда Пірсона і таки повернути безцінні експонати до Києва.

Головне зараз, щоб після "переможних твітів" чинна українська влада не забула, що колекція досі за кордоном і довела цю складну, виснажливу боротьбу, яку ми вели роками, до логічного завершення. Сергій Тарута, народний депутат України голова Донецької ОДА (2014 р.) 

Розуміння та усвідомлення своєї історико-культурної спадщини – основа самоідентифікації, яка народжує гордість бути громадянином. Скіфське золото – безцінне. Так само, як мужність ставити інтереси держави вище за власні політичні амбіції та партійні кольори.  

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ІРИНА МУДРА

Наполегливість дає результат: рішення про конфіскацію активів рф наближається

АНТОН БОЛДИРЄВ

Інструменти для інвестування: Світові тренди та вибір українців

АНДРІЙ СТАСЕВСЬКИЙ

Моторні біопалива: чи здатна Україна до промислово-аграрного прориву

КОСТЯНТИН БОНДАРЄВ

Вибори до Європарламенту: збільшення ваги євроскептиків, але не критично

ЛЮДМИЛА КРІПКА

Якісний цемент для відбудови України

СЕРГІЙ СИЛІН

Мікрогенерація - шлях до автономності родин. Наявні можливості в Україні - до 10 ГВт на місяць

БОГДАН ДОВЖЕНКО ГРИГОРІЙ КУКУРУЗА

Чорна труба на 100 мільярдів за рік

ІРИНА ОЗИМОК

Як містам не програти боротьбу за молодь

ОЛЬГА ОНІЩУК

Які методи майнової агресії використовує росія для захоплення власності українців на ТОТ?

ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

Півроку керованого гнучкого курсу  - перші підсумки

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА