13:05 17.12.2024

Автор МАКСИМ ТКАЧЕНКО

Пришвидшити розмінування України:  національні та міжнародні компанії спільно впроваджують інноваційні рішення

6 хв читати
Пришвидшити розмінування України:  національні та міжнародні компанії спільно впроваджують інноваційні рішення

Максим Ткаченко, Co-founder ГС "Кластер розмінування України"

Чи можливо розмінувати Україну до 2040 року? На перший погляд місія здається нездійсненна. Адже Україна сьогодні є найбільш замінованою країною у світі. Таких масштабів забруднення територій мінами та вибухонебезпечними предметами людство не знало з часів Другої світової війни. Заміновано близько 140 тис. кв. км української землі. Експерти прогнозують, що на її очищення піде щонайменше 700 років. А вартість всіх робіт, зо оцінками Світового Банку, коштуватиме майже 35 мільярдів доларів США. 

Згідно з відкритими офіційними даними, над розмінуванням в Україні наразі працюють понад 4 тисячі саперів та понад 150 одиниць техніки. І тут складається проста математика: один сапер в середньому за зміну “проходить” 20 кв. м, тож і отримуємо відповідні розрахунки - на розмінування знадобиться нескінченна кількість часу. А отже ще не один десяток поколінь приречені бачити таблички “заміновано” та не мати безпечного доступу до всієї української землі. 

Але цей песимістичний сценарій можна змінити. Як людина, яка близько 15 років займається інженерними інноваціями та понад півтора роки розмінуванням в нашій країні, можу стверджувати -  шлях до вирішення проблеми є. І він криється у заміні людського ресурсу на новітні технології та штучний інтелект. 

Більш того, ми вже почали рухатися цим шляхом. 

Команда ІТ-фахівців, науковці, компанії з розробки інноваційних технологій, понад 60 міжнародних і вітчизняних операторів з обстеження та розмінування територій, міжнародні й українські фінансові партнери, навчальні центри з протимінної діяльності  - всі ми об'єдналися в єдиний КЛАСТЕР РОЗМІНУВАННЯ УКРАЇНИ. 

Він був ініційований та створений Українською національною асоціацією з гуманітарного розмінування, дансько-українською компанією «Dropla Tech» та іншими партнерами. І ми вже маємо певні результати та ще більше напрацювань на найближчий час. Але про все по черзі.

 

ЯКА ОСНОВНА ІДЕЯ ТА МІСІЯ КЛАСТЕРА? 

Найперше, чого ми прагнемо, - це заміна ручного способу розмінування на сучасні інноваційні технології і, як результат, пришвидшення очищення територій, безпека та збереження життя саперів. Для цього сучасні розробки та роботизована техніка мають бути доступними для операторів і не вартувати “всіх грошей світу”, тоді і вартість розмінування 1 кв. км буде значно дешевшою, а сам процес ефективнішим та оперативнішим у десятки разів.

Як вирішує це завдання Кластер? Такий рівень співпраці побудований на принципах win-win партнерства, де у виграші залишається кожен учасник, а найголовніше країна.

Кластер може і ВЖЕ забезпечує СТАБІЛЬНЕ ФІНАНСУВАННЯ інноваційних рішень та конкретних проєктів. Робота з кластерами - усталена європейська практика. Міжнародні партнери більш охоче співпрацюють з такими формуваннями, ніж скажімо з окремою приватною компанією, особливо якщо ця компанія не має “міжнародного ім'я та визнання”. Кластер для європейців - це про вищий рівень довіри та гарантії захисту інвестицій. 

Тож у Кластер легше залучати ресурси на розробку технологій та техніки, їх виготовлення та придбання. Крім того, у Кластері виробники отримують можливість доступу до постачальників сировини, запчастин, обладнання, а оператори - необхідні “інструменти” для розмінування. 

Окремий напрямок діяльності Кластеру - співпраця з органами влади та розробка конкретних проєктів під запит держави. 

 

РОЗМІНУВАТИ УКРАЇНУ ДО 2040 РОКУ: КЛАСТЕР ВЖЕ МАЄ ВЛАСНУ  ПРОГРАМУ 

Вона передбачає декілька етапів.

Перший -  нетехнічне та технічне обстеження території. У рамках цього етапу, який займе до трьох років, передбачено використання дронів для “сканування” територій та аналізу картографії і отримання даних про забруднення мінами і вибухонебезпечними предметами. Усі зібрані дані завантажуються в нейромережу (вже маємо спеціальне програмне забезпечення на основі ШІ). Нейромережа будує мапу із наявними на місцевості забрудненими зонами та “ділить” їх на три категорії: 

  • зелену зону, де потенційно відсутні ризиковані предмети, 
  • жовту, де можливе ймовірне забруднення, або наявні аномалії, 
  • червону, де виявлено потенційно небезпечні предмети.

Таким чином, ще до початку проведення робіт, ми вже маємо повну картину, і зможемо чітко визначити ділянки для подальшого розмінування, встановити, які саме міни, снаряди або інші вибухонебезпечні предмети можуть бути на цій території, де вони розташовані тощо. 

Другий етап - механізоване розмінування. На нього, за умови використання сучасної техніки, знадобиться близько 10 років. Тут можна застосовувати роботизовані комплекси для підготовки грунту, великі і малі машини механізованого розмінування, техніку для екологічно безпечного підриву вибухонебезпечних предметів - це ті інструменти, які виконають роботу замість саперів.

Третій етап - рекультивація земель і фізико-хімічна обробка ґрунту.

Далі - висадка зелених насаджень на очищених територіях. 

Маючи сформовану програму та партнерів, плануємо розширювати можливості та функціонал Кластера. 

 

КУДИ РУХАЄМОСЯ ДАЛІ?

Вже у наступному році Кластер планує реалізувати низку проєктів, зокрема створити:

  • єдиний R&D хаб з протимінної діяльності, який займатиметься розробками та впровадженням нових технологій та технічних рішень;


 

  • онлайн дашборд, що в режимі реального часу показуватиме, які території України заміновані, які очищені, де тривають роботи тощо. Вже маємо досвід створення аналогічних інструментів для державних органів влади. Наприклад, серед розроблених нами продуктів - вебресурс і мобільний додаток «ЕкоЗагроза», над яким наша команда ІТ-фахівців працювала спільно з Міндовкілля. Як результат, цим застосунком сьогодні користуються українці, щоб дізнатися достовірну інформацію про стан повітря, води, ґрунту та інші екологічні дані. Його використовують у своїй роботі державні інспектори екологічного контролю. Наразі свій досвід і знання будемо застосовувати для створення відповідних сервісів у протимінній діяльності.


 

  • demining-market - онлайн платформу маркетплейс у сфері протимінної діяльності. Тут компанії зможуть пропонувати та знаходити необхідні послуги і техніку, що дозволить їм якісно виконувати свою роботу. 

Серед стратегічних завдань на наступний рік також:

- продовження діалогу щодо співпраці із банківськими установами для надання компаніям пільгових кредитів на купівлю інноваційної техніки та дронів для розмінування. 

- співпраця з мобільними операторами щодо можливості використання Real Time Kinematic -  технології, яка дозволяє обробляти сигнал глобальної навігаційної супутникової системи (GNSS, Global Navigation Satellite System) та отримувати точні координати у реальному часі. Це дозволить більш ефективно збирати дані про заміновані площі України та виконувати відповідні роботи з очищення територій. 

Плануємо й проведення низки хакатонів щодо розробки та вдосконалення датчиків, дронів, робототехніки, необхідної для швидкого розмінування України. Команда Кластеру має відповідний досвід в організації понад 300 хакатонів та  2000 заходів у різних сферах, а також понад півсотні проінвестованих проєктів, у тому числі у космічній галузі.  

До війни кожен з нашої команди втілював себе у різних сферах - серед нас айтівці, інженери, юристи, екологи, економісти, грунтознавці, гідрогеологи, фахівці з протимінної діяльності.  З початком повномасштабного вторгнення ми зрозуміли - маємо зробити для країни ще більше. Тож спільно з українськими та міжнародними партнерами ми розпочали свій шлях прискорення дослідження та розмінування української землі. 

Кластер - це не лише про розробки та нові рішення, це про практичну роботу в “полях”. Це про ідею, її втілення та результати - повернення української землі у придатний безпечний стан. Це про об'єднання всіх, хто може втілити в життя нашу головну мету, - розмінувати Україну разом. І ми рухаємося до цієї мети - цілеспрямовано та послідовно.

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ОЛЕКСАНДР КАЛЕНКОВ

Ігнорування проблем бізнесу з боку Мінрозвитку спричинює загрозу для економіки та бюджету

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

КЕКЦ виграв апеляційний суд проти Кабміну України на захист Мархалівського лісу

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Скасувати три штрафи за одне порушення - як врятувати українську оборонку

ЯНА КОРНІЙЧУК

Чи загрожує бізнесу в Україні закон про відповідальність юросіб за підкуп іноземних посадовців?

ТАРАС ТАРАСЕНКО

Потрібно створити у Верховній Раді комісію національного діалогу

МИКОЛА ГІРНІ

Спорт як терапія: нове життя для українських героїв

ДМИТРО ОСИКА

Головні тренди та виклики для бізнесу, які не варто ігнорувати в 2025 році

ОЛЕКСАНДР ДУБІНІН

Результати 2024 року для паливного ринку України: виклики, досягнення та перспективи

ІРИНА МУДРА

В українців величезний запит на верховенство права. 8 кроків, які наблизили нас до нього у 2024 році

ОЛЕКСАНДР ДМІТРІЄВ (“ТИХОХОД”)

Уроки кібератаки: як уникнути повторення?

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА