11:55 19.07.2021

Автор АНДРІЙ МАЛЬОВАНИЙ

Кривий Ріг: боротьба за краще довкілля триває

3 хв читати
Кривий Ріг: боротьба за краще довкілля триває

Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції 

 

ДЕІ сьогодні - головний рушій оздоровлення екологічно депресивних промислових регіонів

Вже півроку у Кривому Розі працює Офіс Державної екологічної інспекції України, що спеціалізується на промисловому забрудненні. Туди переїхала частина центрального апарату інспекції, оновлюємо матеріально-технічне забезпечення. Вже закупили обладнання для контролю викидів в повітря, забруднення поверхневих та зворотних вод.

Мета – повернути людям право на чисте довкілля в цьому екологічно депресивному регіоні. Адже саме там розташовані підприємства, що посідають чільне місце в рейтингу ТОП-100 забруднювачів Міндовкілля. Це ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг", Північний, Південний, Інгулецький та Центральний ГЗК,  ПрАТ "Суха Балка", ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат" та інші.

Не треба бути великими екологами, аби переконатися, що у Кривому Розі великі проблеми з довкіллям. Достатньо вдихнути його повітря, спробувати місцеву воду чи побачити специфічний колір снігу взимку. Між тим, люди, які тут живуть, не повинні перебувати в режимі екологічного апартеїду, замкнуті в шкідливих умовах існування, що руйнують їхнє здоров’я.

Звичайно, проблеми Кривого Рогу, Кривбасу та всього промислового південного-сходу не вирішиш за рік чи два, бо накопичувалися вони століттями. Але треба починати екологічно оновлювати цей регіон, якщо не хочемо, аби за 50-100 років він перетворився на марсіанський безлюдний пейзаж.

ДЕІ сьогодні приділяє йому пильну увагу. Інспекція в першу чергу сконцентрована на перевірках промислових гігантів. Їхні потужності створювалися за радянських часів і тому потребують негайної модернізації. Контроль з боку ДЕІ допомагає власникам і топ-менеджерам усвідомити цей факт та здійснити реальні кроки в напрямку оновлення.

Так,  цьогоріч на ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" інспекція виявила факт забруднення атмосферного повітря та розрахувала понад 15 мільйонів гривень збитків довкіллю. Торік за наднормативні викиди підприємство також добровільно сплатило понад 11 мільйонів гривень збитків. На ДП "Кривбасшахтозакриття" з’ясували, що підприємство здійснило незаконний скид брудних вод в річку Інгулець, з якої люди беруть воду. Ми звернулися до суду, який зобов’язав підприємство сплатити 2,5 мільйона гривень збитків. На Інгулецькому ГЗК зафіксували невиконання умов дозволу на викиди, на спецводокористування, здійснення виробничої діяльності з порушенням висновку оцінки впливу на довкілля, порушення правил поводження з відходами.

Це лише мала частина того, що Держекоінспекція робить в промисловому Кривбасі заради виправлення там критичної екологічної ситуації.

За 5 місяців 2021 року Інспекція Придніпровського округу, промисловим центром якого є Кривий Ріг, стала лідером за кількістю складених адмінпротоколів у сфері управління відходами. Надто часто підприємства, діяльність яких пов’язана із поводженням зі сміттям, не дотримуються чинного законодавства. І наше завдання – мінімізувати кількість таких випадків. 

Одна з останніх ініціатив – це координування проекту вирішення проблеми скидання надлишків зворотних (шахтних) вод. Тут відбувається справжня катастрофа, бо за нашими вимірами концентрації хлоридів та сульфатів в р. Інгулець перевищують гранично допустимі норми (до 1000-2000 мг/л хлоридів при нормі 350 мг/л). Високомінералізовані води вбивають все живе не лише в Інгульці, але і в Дніпрі, куди ця ріка впадає. А люди, між тим, звідти використовують водні ресурси для споживання і ведення сільського господарства. Тобто шкідлива вода завдає відразу три потужних удари – по здоров’ю населення, по врожайності та по якості ґрунтів, які засолюються.

Наразі спільно з центральною та місцевою владою, з представниками бізнесу напрацювали низку пропозицій для вирішення проблеми. Зокрема, слід провести комплексне дослідження ставка-накопичувача балки Свистунова, а також негативного впливу підприємств-забруднювачів на стан річки Інгулець. ДЕІ, як модератор процесу, узагальнить усі пропозиції та сформує дорожню карту заходів для оздоровлення водної системи Кривого Рогу.

Все це лише початок нарощення зусиль Держекоінспекції з порятунку мільйонів людей, які мешкають в промислових регіонах та не мають доступу до чистого довкілля. І в цій боротьбі ми розраховуємо на підтримку усіх гілок влади, на розуміння підприємців, на небайдужість громадян, які можуть стати нашими громадськими інспекторами та допомогти змінити екологію на краще.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ОЛЬГА ОНІЩУК

Які методи майнової агресії використовує росія для захоплення власності українців на ТОТ?

ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

Півроку керованого гнучкого курсу  - перші підсумки

МИКОЛА ФІЛОНОВ

За кулісами російського дискурсу: Як "виграла-програла" ФСБ від подій в "Крокусі"

АНДРІЙ ЄРМАК

А.Єрмак про гарантії безпеки для України: "Від скепсису до підписання 8-ї угоди"

ДМИТРО КЛІМЕНКОВ

Півроку в Міноборони: перші підсумки реформи закупівель для ЗСУ

ОЛЕКСАНДР МАТУСЕВИЧ

Відновлення лісів: потрібен компроміс

ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ

Понад 11 млрд грн для бюджету та зростання активності бізнесу. Що ще демонструє останнє приватизаційне п'ятиріччя?

ІВАН ГАВРИЛЮК

Боєприпаси, дрони, роботи: понад 80 зразків ОВТ вітчизняного виробництва з початку року

ВАДИМ ІВЧЕНКО

Від американських складів до українських заводів: новий етап виробництва озброєння в Україні

СЕРГІЙ КОЗИР

Про відновлення країни треба думати вже зараз

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА