11:59 04.06.2020

Автор РОМАН КОБЕЦЬ

Злочин і покарання: стягненняя збитків з фіскалів з точки зору позиції Верховного Суду.

3 хв читати
Злочин і покарання: стягненняя збитків з фіскалів з точки зору позиції Верховного Суду.

Роман Кобець, адвокат INPRAXI LAW

 

Питання реєстрації податкових накладних було і буде актуальним для бізнесу. У наших реаліях не завжди можливо передбачити, чи буде зареєстрована та чи інша податкова накладна, оскільки вирішення такого питання багато в чому залежить від суб'єктивних факторів, які не завжди зрозумілі платникові податків.

Виходячи зі старту дії постанови КМУ від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинки реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному Реєстрі податкових накладних» можна стверджувати, що відмови в реєстрації податкових накладних однозначно збільшаться через розмитість окремих норм даного документа .

Відмова в реєстрації податкових накладних тягне за собою досить негативні наслідки, в тому числі фінансові збитки. Очевидно, що неправомірні дії фіскалів можна оскаржити в судовому порядку і зобов'язати їх зареєструвати податкову накладну. Але давайте відповімо на питання, чи можуть такі дії самі по собі бути ефективними і запобігти подальшим неправомірним діям контролера? Відповідь однозначна - ні! Єдиним ефективним способом змусити фіскалів відійти від бездумного бана податкових накладних - це перекладення збитків з вас на них. Тому давайте розбиратися, як це зробити.

Наш інструмент - це практика Великої Палати.

14 квітня 2020 року у справі № 925/1196/18 Великою Палатою Верховного Суду було прийнято постанову, якою суд підтвердив правомірність стягнення збитків з податкової служби. Обставини справи полягали в наступному. Два підприємства уклали між собою договір поставки. Згідно з умовами договору товар вважається поставленим і прийнятим після підписання документів і реєстрації продавцем податкових накладних в терміни, встановлені законом. Також договір передбачав санкції за несвоєчасну поставку товару.

У цій справі податкова служба відмовила продавцеві в реєстрації податкових накладних, що в подальшому було успішно оскаржено продавцем в судовому порядку.

Однак товар був поставлений з пропуском строків, передбачених договором, тому покупець звернувся в суд з позовом про стягнення 200 000 грн. пені з продавця. Позов був задоволений, а борг оплачений в повному обсязі. Після чого продавець звернувся до суду з позовом про стягнення збитків з податкової служби. Задовольняючи позовні вимоги, суди дійшли висновку, що порушення договору з покупцем з боку продавця було об'єктивним наслідком поведінки податкової служби, яка протиправно заблокувала реєстрацію податкових накладних. Тому і збитки позивача, які полягали у сплаті їм штрафних санкцій на користь покупця на виконання судового рішення, стали об'єктивним наслідком поведінки фіскалів.

Більш того, це рішення суду стає цікавішим, оскільки суд додатково стягнув з фіскалів 50 000 грн. моральної шкоди, що раніше вважалося більше міфом ніж реальністю для юридичної спільноти.

Проста арифметика.

Вищевказана судова практика підтверджує, що платник податків може розраховувати на відшкодування збитків та моральної шкоди в разі неправомірної відмови в реєстрації податкової накладної. В даному випадку ми маємо 250 000 грн. У той же час, я б не радив обмежуватися тільки згаданою сумою. Ваші витрати на правову допомогу входять до складу судових витрат, а відповідно до рішення Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2020 р № 904/4507/18 можна також вимагати відшкодування гонорару успіху. Тому з урахуванням розумності і співмірності 250 000 грн. може перетворитися в 300 000 грн. або 350 000 грн. (Все залежить від якості і обсягу виконаної роботи).

Мораль.

Безкарність призводить до тотального і бездумного блокування податкових накладних. До тих пір, поки фіскали не усвідомлять, що блокування податкової накладної може мати місце тільки при наявності конкретних даних про фіктивність угоди, необхідно захищати свої права подібним способом. Погодьтеся, що фінансова відповідальність є найкращим мотиватором переглянути свої підходи в роботі. Отримавши одного разу зобов'язання відшкодувати збиток в розмірі 350 000 грн., в наступний раз податкова задумається про достатність підстав для блокування. Залишається справа за малим - втілити план у реальність, що допоможе вам зробити надійний юридичний радник.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

КОСТЯНТИН БОНДАРЄВ

Зупинка транзиту російського газу через Україну: агресор втратить мільярди

ІГОР ЖДАНОВ

Як з брудною водою ледь не вилили дитину Або як зберегти вітчизняне виробництво засобів тактичної медицини

ВІТАЛІЙ ГЕРСАК

Коли добра воля держави дійде до добровольців?

РУСЛАН ГОРБЕНКО

Війна триває 10 років. Ми не маємо права про це забувати

СЕРГІЙ ТАРУТА

"Санкційний Рамштайн": як зупинити ракетний терор росіян?

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

Три запитання колишній очільниці Платінум банку

ВАДИМ ЧЕРНИШ

Сталий розвиток України: вибір між "пушкою" і "маслом"

СЕРГІЙ МАГЕРА

Екоцид світового масштабу: чи відповість Кремль за злочини проти довкілля

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

Гойдалки? Та це нормально, навіть закономірно для криптовалют

МИКОЛА ОРЕХОВСЬКИЙ

Закон про декриміналізацію виробництва зброї: шлях до захисту та розвитку

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА