Аналіз виконання цільової програми запобігання та протидії насильству в Києві у 2022-2024 роках - КМЦГР
За два з половиною роки реалізації в Києві першої в Україні міської цільової програми запобігання та протидії насильству за телефоном довіри по допомогу звернулося 11 848 людей, 5040 осіб звернулося до денних центрів соціально-психологічної допомоги, 1997 клієнтів зареєстрували п'ять мобільних бригад, послугами перебування у безпечних місцях допомоги скористалося 506 людей, ще 113 осіб отримали допомогу методом кейс-менеджменту.
Про це свідчать дані аналізу Київського міського Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству (КМЦГР), які було презентовано в агентстві "Інтерфакс-Україна" в середу.
У щорічній динаміці соціальними послугами спеціалізованих служб у межах реалізації програми охоплено: у 2022 році 3444 людини, у 2023 році - 6069 людей. Водночас за перші шість місяців 2024 року кількість постраждалих сягнула 9211 людей.
Як зазначають фахівці із запобігання гендерному насильству, особливу увагу програма приділяє денним центрам соціально-психологічної допомоги, на сьогодні в Києві таких два. Вони працюють у режимі єдиного вікна, де в одному місці можна отримати комплексну допомогу тут і зараз. Центри надають психологічні, соціальні та юридичні послуги жінкам, чоловікам і дітям.
Також програма забезпечує перебування постраждалих у кімнатах кризового реагування та притулках, де їм гарантовано конфіденційність, догляд соціальних працівників та інклюзивний підхід. Якщо 2022 року послугами притулків скористалися 153 людини, то за 11 місяців 2024 року таких постраждалих було вже 264. Зазначено, що притулки та кімнати кризового реагування можуть одночасно розмістити до 40 людей.
У КМЦГР зазначили, що планують відкрити ще один денний центр у 2025 році. Також планується створення нових бригад соціально-психологічної допомоги та впровадження й апробація кейс-менеджменту.
Окремо фахівці центру відзначили пілотний проєкт підтримання сімей військовослужбовців, який розпочато наприкінці 2023 року. Центр виокремив три фокус-групи: люди в очікуванні; люди, рідні яких уже повернулися до своїх родин, і люди, які втратили близьких. За цей час через програму пройшло понад 2 тис. людей.
Фахівці із запобігання гендерному насильству акцентують увагу на реалізації заходів з превенції гендерно зумовленого насильства, що включатимуть інформаційні кампанії для запобігання та протидії гендерно зумовленому насильству, зокрема для різних цільових аудиторій (молоді, студентів, молодих матерів, власників медичних закладів тощо), а також проведення заходів і перформансів до щорічної Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства".