Нещодавні випробування інноваційних методів виявлення мін, організовані ПРООН в Україні, показали обнадійливі перспективи - директор кризового бюро Шоко Нода
Ексклюзивне інтерв'ю помічниці генерального секретаря ООН, помічниці керівника ПРООН та директорки кризового бюро ПРООН Шоко Нода інформаційному агентству “Інтерфакс-Україна” під час свого візиту в Україну у вересні цього року.
На третьому році повномасштабного вторгнення Росії в Україну пані Нода розповіла про важливу роль ПРООН у підтримці зусиль України з відновлення, а також про те, що організація зосереджується на заходах з раннього відновлення, які мають важливе значення для допомоги українцям у відновленні їхнього життя в умовах війни, що триває.
Текст: Валерія Прощенко, Марія Ступак
Перш за все, розкажіть, будь ласка, про ваш візит в Україну, його цілі та про зустрічі, які Ви провели. Які основні меседжі та заклики ви почули від українських посадовців і що є пріоритетним для ПРООН зараз, коли Україна наближається до третього року повномасштабного вторгнення?
Окрім зустрічі з командою ПРООН в Україні, я також поспілкувалась з кількома українськими високопосадовцями, щоб обговорити підтримку зусиль з відновлення на місцевому та національному рівнях, яку надає ПРООН. Оскільки війна в Україні триває, підтримка відновлення на ранніх стадіях відіграє вирішальну роль у допомозі українцям стати на ноги. Програмна діяльність ПРООН в Україні після початку повномасштабної війни — відповідно до того, що уряд України назвав своїми пріоритетами — охоплює п'ять основних напрямів роботи: реагування на кризу, підтримка державних послуг, безпечне повернення населення та відновлення інфраструктури, забезпечення економічного зростання з урахуванням інтересів усіх верств населення, а також збереження соціальної структури та підтримка громадянського суспільства.
Під час кризи надання гуманітарної допомоги рятує життя. Але не менш важливою є робота з відновлення на ранніх стадіях — вона дає людям змогу розпочати життя заново і забезпечувати себе самостійно. Підтримка малого бізнесу, навчання актуальним професіям, відновлення енергопостачання та знешкодження мін та інших вибухонебезпечних залишків війни є головними складовими зусиль з відновлення.
Ви відвідали Одеську, Миколаївську та Київську області. Розкажіть будь ласка, про проєкти ПРООН в цих регіонах.
В Одесі я відвідала регіональний офіс платформи «Зроблено в Україні», яка підтримує малих виробників та сприяє місцевому економічному відновленню. Ця спільна ініціатива ПРООН та уряду України, започаткована у травні 2024 року, надала допомогу 389 підприємцям, серед яких 32 ветерани. З огляду на те, що у 2023 році започатковано понад 5 тисяч нових малих підприємств, така підтримка має важливе значення для відновлення економіки на регіональному та національному рівнях.
Я також поспілкувалася зі студентами Вищого професійного училища №21, центру професійно-технічної освіти в Миколаєві, які навчаються за актуальними спеціальностями, зокрема, електриків, трактористів та системних адміністраторів. Цей центр, який підтримує ПРООН, є частиною більш широких зусиль, спрямованих на подолання дефіциту кваліфікованих кадрів в Україні — за оцінками, для зростання економіки на 7% щороку до 2030 року Україні потрібно 4,5 мільйона додаткових працівників.
У Київській області я познайомилася з кінологинями, що працюють з командою, яка складається з 16 собак-саперів — тварин, спеціально навчених безпечно виявляти міни та інші вибухонебезпечні залишки війни. Один собака може очистити до 1,5 тис. квадратних метрів території за день, що значно перевищує площу в 50 квадратних метрів, очищену сапером вручну, а це означає, що він до 75 разів ефективніший за людину-сапера!
Ми знаємо, що ПРООН відіграє важливу роль у питанні відновлення України: Поділіться, будь ласка, досягненнями проєктів, пов'язаних з розчищенням завалів та відновленням шкіл?
Розчищення завалів — це перший крок до відновлення. ПРООН підтримує та впроваджує практики сталого поводження із завалами в Україні. Ми не просто вивозимо сміття — ми пропонуємо рішення та моделі для його переробки, розчищаємо зруйновані під час війни будівлі від уламків та переробляємо їх для повторного використання в інших проєктах. На сьогодні ПРООН розчистила 245 тисяч кубометрів сміття — цього достатньо, щоб заповнити майже 100 олімпійських басейнів.
У Миколаєві я побачила серйозні наслідки війни. Понад 1,8 тис. домівок, багато шкіл та університетів були пошкоджені або зруйновані. Серед них — Миколаївський національний університет імені Сухомлинського. Внаслідок руйнувань там залишилося 28 тисяч кубометрів сміття — цього достатньо, щоб заповнити 11 олімпійських басейнів. Тому ПРООН відкриває тут, у цьому місті, станцію з переробки сміття, яка допоможе сортувати та переробляти будівельне сміття.
Окрім безпосереднього розчищення, ми прагнемо розширити можливості громад самостійно утилізувати сміття. Хорошим прикладом такого підходу є сміттєпереробна станція в Бучі, яку допомогла створити ПРООН. Крім того, ми передали місцевим громадам по всій Україні 64 одиниці важкої техніки для прибирання завалів, зокрема 41 одиницю для аварійно-рятувальних служб у Херсонській області.
Щодо шкіл: війна перервала навчання для більш ніж 5 мільйонів дівчаток і хлопчиків в Україні. Майже 4 тисячі шкіл, дошкільних закладів та інших освітніх установ були пошкоджені або зруйновані.
Я мала нагоду відвідати Миколаївське вище училище фізичної культури, яке було відновлене зусиллями ПРООН та Європейського Союзу. Тепер у навчальному закладі є повністю обладнане укриття, що дозволяє студентам безпечно продовжувати навчання, навіть якщо увімкнеться сирена повітряної тривоги. Проєкт покликаний сприяти проведенню капітального ремонту 66 шкіл та переоснащенню 112 шкіл в 11 областях України. Він передбачає заміну вікон, ремонт дахів, санітарних вузлів, систем опалення та реконструкцію бомбосховищ.
Станом на 1 вересня, коли в Україні розпочався навчальний рік, ПРООН завершила ремонт 30 шкіл, що дозволило понад 13,5 тис. дітей та 1,2 тис. вчителів повернутися до своїх оновлених шкіл.
Щодо створення інноваційної станції з переробки сміття в Бучі, чи планується створення подібних станцій в інших областях України?
Зараз ми працюємо над тим, щоб повторити цю модель в інших громадах: У Чернігові та Миколаєві ми надали обладнання для сортування та дроблення сміття, а місцева влада працює над створенням майданчиків для його переробки.
Крім того, обладнання, яке ми постачаємо, є мобільним і може переробляти відходи руйнувань безпосередньо на місці їх накопичення, без необхідності транспортування на спеціально відведені майданчики.
Я розумію, що точного плану оцінки ще немає, але як ПРООН приблизно оцінює поточну ситуацію в енергетичному секторі і як вона готова допомогти або вже допомагає українському уряду в умовах постійних російських атак?
Нещодавні атаки на Україну серйозно вплинули на енергетичну систему, створивши значні проблеми для забезпечення життєдіяльності країни прийдешньої зими. Станом на червень 2024 року внаслідок атак було зруйновано 80% теплових та третину гідроенергетичних потужностей України. Більшість українських домогосподарств стикалися з щоденними відключеннями електроенергії в середньому на 5,7 години на добу. Прогнози на зиму вказують на ще більш жорсткі обмеження.
ООН завершує швидку оцінку гуманітарних, економічних та соціальних наслідків енергетичної кризи. Ця оцінка стане основою для реагування на перебої в електропостачанні та зусиль з підготовки України до зими. Вона покликана виявити вразливість населення, визначити пріоритетність ресурсів і спрямувати скоординовані дії ООН та національних партнерів. Результати очікуються у другій половині вересня 2024 року.
Організація Об'єднаних Націй через ПРООН допомогла забезпечити стабільний доступ до електроенергії для понад шести мільйонів українців і наразі працює над тим, щоб закупити ще більше великогабаритного енергетичного обладнання. Стратегія ООН зосереджена на зміцненні енергетичної інфраструктури України за допомогою сприяння децентралізованому виробництву електроенергії, диверсифікації джерел енергії та підвищенню енергоефективності.
В межах цих зусиль Програма ПРООН "Відновлення зеленої енергетики" з бюджетом близько 238 мільйонів доларів США робить кроки у відновленні інфраструктури та підтримці переходу України на "зелену" енергетику. Серед головних досягнень програми — встановлення газових електростанцій, а також сонячних електростанцій, автотрансформаторів, газогенераторних установок та іншого критично важливого обладнання для підготовки до зими, започаткування ініціативи Build Back Greener ("Відбудувати екологічніше") спільно з Міністерством енергетики України.
Щодо мобільних центрів зайнятості — як реалізується цей проєкт?
За допомогою мобільних центрів зайнятості, діяльність яких фінансується Німеччиною і забезпечується ПРООН, ми прагнемо вирішити проблему високого рівня безробіття в Україні. Ці центри працюють у південних, східних та південно-східних регіонах і повністю обладнані наметами, розбірними меблями, інтернет-терміналами Starlink, генераторами, ноутбуками, планшетами, мобільними телефонами та обігрівачами. По суті, вони дають можливість людям з віддалених громад отримати доступ до державних програм.
За даними управління Державної служби зайнятості в Одеській області, яке я нещодавно відвідала, ця ініціатива прискорила пошук роботи, полегшила заповнення вакантних місць та підвищила обізнаність про бізнес та освітні можливості в регіоні. У 2024 році Одеський центр повідомив, що одна така мобільна служба відвідала 14 громад від листопада минулого року, надавши консультації та допомогу понад 1,1 тис. особам. В результаті 468 безробітних та підприємців були залучені до різних ініціатив.
Повертаючись до теми гуманітарного розмінування: близько 25% території України забруднено мінами та вибухонебезпечними предметами. Що робить ПРООН у цій сфері, щоб допомогти українцям? Зокрема, я знаю, що найпроблемнішим питанням тут є обладнання, якого не вистачає і воно є дуже дорогим.
Мінні поля є значною перешкодою на шляху до відновлення України, її економіки та глобальної продовольчої безпеки. Знешкодження цих мін вимагає значних інвестицій і нових методів розмінування. Наземні міни змусили багатьох українських фермерів покинути свої землі, завдаючи шкоди сільському господарству — життєво важливій частині економіки. Це впливає на весь світ, оскільки мільйони людей залежать від України в питаннях забезпечення продовольством.
Швидке очищення українських замінованих територій має важливе значення для забезпечення цих країн доступним продовольством. Україна обстежила 35 тисяч квадратних кілометрів, оголосивши їх вільними від мін, і розробляє нові технології розмінування. Але для продовження цієї роботи все ще бракує фінансування.
ПРООН активно працює над підтримкою зусиль з розмінування в Україні. Ми зосередилися на розбудові потенціалу, навчанні місцевих груп розмінування та наданні необхідного обладнання для підвищення безпеки та ефективності. Попри проблему обмеженості та високої вартості обладнання, нам вдалося заручитися підтримкою партнерів, які передали сучасні інструменти для розмінування та захисне спорядження. Крім того, було розпочато інформаційні кампанії з метою інформування громад про ризики, пов'язані з нерозірваними боєприпасами, водночас із сприянням безпечному поверненню переміщеного населення.
ПРООН передала значну партію обладнання для розмінування та захисту 202 саперним підрозділам Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), до складу яких входять 1010 саперів, що становить близько 80% від загальної чисельності ДСНС. До складу партії входить обладнання для розмінування, засоби індивідуального захисту, а також засоби зв'язку та електронні пристрої. Донорами є, зокрема, Японія, Швеція, ЄС та Данія. Крім того, було надано 14 спеціалізованих броньованих автомобілів.
Чи можете ви розповісти більше про випробування безпілотників та інноваційних технологій для використання в гуманітарному розмінуванні в Україні?
ПРООН у співпраці з технічними партнерами та національними органами влади вивчає можливості використання безпілотників, технічних службових собак та інших інноваційних технологій у гуманітарному розмінуванні. Дрони, оснащені сучасними датчиками, використовуються для швидкого обстеження великих територій, виявлення потенційних загроз і допомоги в ефективному картографуванні зон, забруднених мінами. Службових собак навчають виявляти міни і боєприпаси, що не вибухнули, з високою точністю. Завдяки своєму гострому нюху ці тварини можуть орієнтуватися на складній місцевості і допомагають визначити точне місцезнаходження прихованих вибухових пристроїв, тим самим підвищуючи швидкість і безпеку процесу розмінування.
Зараз ми працюємо з національними органами влади над залученням собак до операцій з розмінування, а ПРООН, Консультативна група з питань розмінування (MAG), організація з дресирування тварин APOPO та інші міжнародні партнери підтримали відкриття нового кінологічного центру.
Протягом наступних місяців команди будуть проводити обстеження поблизу лінії фронту в Харківській області. Крім того, нещодавні випробування інноваційних методів виявлення мін, організовані ПРООН в Україні, показали обнадійливі перспективи в методах виявлення наземних мін та вибухонебезпечних пережитків війни. Інноваційні команди досягли результатів у 78% під час виявлення предметів на поверхні, близько 70% під час виявлення металевих і закопаних предметів і 62% під час виявлення пластикових предметів. Водночас як людині може знадобитися кілька годин, щоб проаналізувати пів гектара території, штучний інтелект може зробити це всього за кілька хвилин. Разом ці інновації допомагають підвищити ефективність виявлення мін, мінімізуючи ризики для людей-саперів.
Скільки часу, на вашу думку, може знадобитися для очищення території?
Повне очищення територій, забруднених мінами, є складним і тривалим процесом. Його тривалість залежатиме від різних чинників, в тому числі від рівня забруднення, наявних ресурсів і технологічного прогресу в розмінуванні. За умови постійних зусиль і вдосконалення технологій значного прогресу можна досягти за кілька років, але за допомогою традиційних методів розмінування може знадобитися сотня років, щоб повністю очистити і сертифікувати всі постраждалі регіони як безпечні, особливо з огляду на безперервний характер конфлікту і забруднення. Для виконання цього величезного завдання необхідні інвестиції в інноваційне розмінування та інноваційне фінансування.
Я бачила новину про те, що ПРООН нещодавно передала сучасне обладнання реабілітаційному центру “UNBROKEN”. Які результати співпраці з цими центрами? З ким ще співпрацює ПРООН, щоб допомогти в реабілітації?
ПРООН відіграє дуже активну роль у покращенні реабілітаційних послуг по всій Україні. Нещодавно ми надали сучасне обладнання, зокрема роботизований фрезерний верстат для протезування та спеціалізовані набори для протезування очей, що значно покращило обслуговування в центрі "UNBROKEN". Це обладнання підвищує ефективність виробництва протезів, пришвидшуючи одужання пацієнтів, які отримали поранення на війні.
Крім того, ПРООН обладнала дев'ять медичних закладів та дві державні реабілітаційні установи у п'яти областях України сучасним реабілітаційним обладнанням вартістю один мільйон доларів США.
ПРООН також розробила комплексну модель реабілітації для пацієнтів з вадами зору, яка була пілотована у Львові та Вінниці. Ця модель включає орієнтаційне навчання, вивчення шрифту Брайля та використання допоміжних технологій, що забезпечує комплексну допомогу. Понад 700 фахівців вже пройшли навчання, 18 з них зосередилися на підтримці мобільності та орієнтації для людей з порушеннями зору.
Крім того, через партнерства ми допомагаємо людям з інвалідністю працевлаштуватися. Зараз 15 медичних працівників з України перебувають у Данії, де за підтримки ПРООН проходять навчальну програму, присвячену передовим методам реабілітації для покращення допомоги цивільному населенню та ветеранам з тяжкими травмами, отриманими від вибухонебезпечних предметів в Україні.
Як ви залучаєте молодь до проєктів із відновлення?
ПРООН залучає молодь через підтримку ініціатив, які розширюють її можливості та мотивують. Наприклад, програма "Молодіжний працівник", яка відзначає своє 10-річчя, відіграла вирішальну роль у розвитку сфери молодіжної політики.
Залучення молоді до відновлення є життєво важливим для сталого розвитку громад та соціальної згуртованості. Українська молодь продемонструвала неабияку активність як волонтери та адвокати гуманітарної допомоги, підкресливши свою важливу роль у розбудові стійкого майбутнього. Це підтверджується дослідженням ПРООН 2024 року, яке показує, що 51% молодих людей були залучені до волонтерства, порівняно з 42% у 2023 році. Але, незважаючи на ці цифри, лише 32% відчували, що можуть особисто впливати на зміни у своїй громаді, а 58% вважали, що не можуть. Це підкреслює потребу в ініціативах, які ставлять молодь в авангард зусиль з відновлення.
Ще однією важливою ініціативою є програма "ВідНОВА:UA", яка залучає молодь до зусиль з відновлення. У 2023 році в межах програми відремонтували 24 молодіжні центри, які відвідали понад 11 тисяч осіб. А цього року "ВідНова:UA" стала частиною державної програми "Молодь України", в межах якої відновили ще 24 центри. Загалом, програма залучила понад 1,5 тис. учасників, які відвідали понад 52 громади по всій Україні.