17:20 27.12.2024

Автор ІРИНА МАЗЕПА

Чи має споживач право на повернення коштів у закордонних інтернет магазинах?

4 хв читати
Чи має споживач право на повернення коштів у закордонних інтернет магазинах?

Ірина Мазепа, заступник начальника Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві

 

Все залежить від законодавства країни продавця

Більшість країн Європейського Союзу дотримуються Директиви ЄС про права споживачів, яка дає право повернути товар протягом 14 днів з моменту отримання товару без пояснення причин на повернення.

У Сполучених Штатах Америки права споживачів регулюються на рівні штатів, але часто продавці добровільно пропонують політику повернення.

В різних країнах правила можуть відрізнятися, дивлячись яка політика інтернет – магазину:

Багато великих міжнародних платформ (наприклад, Amazon, eBay, AliExpress, Answear, Temu, тощо) пропонують власні умови повернення, зазначені на сайті. До вчинення правочину і оформлення факту покупки, споживач обираючи товар на сайті і здійснюючи оплату, автоматично погоджується на ці умови. Тому при оформленні замовлення важливо уважно прочитати правила повернення, зазначені на сайті.

Порядок повернення товарів до закордонних інтернет – магазинів наступний:

  • В першу чергу, необхідно звернутися до продавця товару з письмовою заявою. Додатково можна подати звернення до платформи посередників, так як на великих платформах діють програми захисту покупців.
  • Дотримуйтеся інструкцій, які Вам нададуть.
  • Отримайте підтвердження на повернення – часто магазини видають спеціальний код чи етикетку на повернення.
  • Упакуйте товар у його оригінальну упаковку та додайте усі супровідні документи (розрахунковий документ: чек, інвойс, квитанцію, тощо).

 

У багатьох випадках витрати на доставку, пов’язані з поверненням товару несе споживач. У той час як при купівлі товарів у мережі Інтернет на території Україні, відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», будь – які витрати, пов’язані з поверненням продукції, покладаються на продавця. Продавець повинен відшкодувати витрати споживача у зв’язку з поверненням продукції.

Але все одно варто перевірити і пересвідчитися, чи передбачає закордонний  інтернет–магазин безкоштовне повернення.

  • Відстежуйте відправлення, використовуючи службу доставки із відстеження вантажу, щоб мати підтвердження його отримання продавцем.
  • Після отримання товару, продавець має повернути грошові кошти протягом обумовленого терміну (зазвичай від 7 до 30 днів).
  • Використовуйте виключно захищені платіжні системи. Оплачуйте через PayPal, кредитні картки або інші системи, які передбачають можливість чарджбеку (поверненя коштів через банк у разі виникнення проблем із поверненням).
  • Документуйте увесь процес повернення, зберігайте розрахункові документи, електронне листування із продавцем, підтвердження замовлення та повернення).
  • Зверніться до платіжної системи, що була використання для оплати.

 

Однак існують певні і певні ризики для споживача при покупках у закордонних магазинах:

  • Можливість неотримання товару, так як товар може загубитися під час міжнародної доставки
  • Витрати на повернення, так як зворотна доставка може коштувати дорого, особливо якщо товар важкий або великогабаритний.
  • Відмова у поверненні, так як продавець може відмовити у поверненні, посилаючись на Закони іншої країни або умови політики компанії, інформацію про які було розміщено на сайті продавця.
  • Повернення товару може ускладнитися через інші податкові витрати або митні збори.

Рекомендації для безпечного online – шопінгу у закордонних інтернет магазинах:

  • Досліджуйте репутацію магазину. Обирайте лише перевірені магазини з позитивними відгуками про них.
  • Перевіряйте політику повернення. Уважно вивчайте правила та умови придбання продукції, порядок прийняття претензій від споживача та умови повернення товару до оформлення покупки.
  • Використовуйте міжнародні платформи. Платформи з програми захисту споживачів забезпечують додатковий рівень гарантій.
  • Не сплачуйте за всю вартість товару наперед, якщо інтернет магазин не перевірений і маловідомий. Уникайте повної оплати, якщо магазин не викликає довіри.
  • Замовляйте доставку з відстеженням посилки.

Дотримання цих рекомендацій допоможе мінімізувати ризики та забезпечити права споживачів під час покупок у закордонних інтернет – магазинах.

Державний нагляд (контроль) таких суб’єктів господарювання можливий на території України у разі якщо у закордонного online-майданчика (інтернет-магазину) є представництво на території України з фактичною адресою провадження господарської діяльності та найменуванням суб’єкта господарювання, зареєстрованого у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних   осіб-підприємців та громадських формувань).

Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документу, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, - технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.

У разі порушення Ваших прав закордонним інтернет - магазином, якщо магазин не має представництва на території України і відмовляється в добровільному порядку повернути кошти споживач може звернутися до міжнародних організацій, які займаються захистом споживачів, наприклад таких як European Consumer Centre для покупок у Європейському Союзі.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ОЛЕКСАНДР КАЛЕНКОВ

Ігнорування проблем бізнесу з боку Мінрозвитку спричинює загрозу для економіки та бюджету

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

КЕКЦ виграв апеляційний суд проти Кабміну України на захист Мархалівського лісу

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Скасувати три штрафи за одне порушення - як врятувати українську оборонку

ЯНА КОРНІЙЧУК

Чи загрожує бізнесу в Україні закон про відповідальність юросіб за підкуп іноземних посадовців?

ТАРАС ТАРАСЕНКО

Потрібно створити у Верховній Раді комісію національного діалогу

МИКОЛА ГІРНІ

Спорт як терапія: нове життя для українських героїв

ДМИТРО ОСИКА

Головні тренди та виклики для бізнесу, які не варто ігнорувати в 2025 році

ОЛЕКСАНДР ДУБІНІН

Результати 2024 року для паливного ринку України: виклики, досягнення та перспективи

ІРИНА МУДРА

В українців величезний запит на верховенство права. 8 кроків, які наблизили нас до нього у 2024 році

ОЛЕКСАНДР ДМІТРІЄВ (“ТИХОХОД”)

Уроки кібератаки: як уникнути повторення?

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА