16:40 28.11.2024

Автор НАТАЛІЯ АЛЮШИНА

Навички майбутнього. Яких спеціалістів цінитимуть українські індустрії після війни

4 хв читати
Навички майбутнього. Яких спеціалістів цінитимуть українські індустрії після війни

Наталія Алюшина, Голова Національного агентства України з питань державної служби


Днями готувала виступ для освітнього форуму «Навички майбутнього» у Запорізькій політехніці. Для цього погортала щоденники Всесвітнього економічного форуму в Давосі 2020 року. Знайшла сформульовані там ТОП-10 навичок, необхідних для кваліфікованого спеціаліста через п’ять років. Тобто – вже на наступний рік.

Серед інших там були аналітичне мислення, інноваційність, активне навчання із обранням відповідної стратегії, креативність, лідерство, соціальний вплив, стресостійкість… Безумовно, ці навички були актуальні п’ять років тому. Але сьогодні вони стали визначальними.

Такі умови випливають з тектонічних трансформацій, що відбуваються в Україні. Економічних, гуманітарних та інфраструктурних. Безумовно, ці процеси напряму впливатимуть і на систему публічної служби. втім, у цьому випадку розглянемо їх у ширшому фокусі.

High tech як маркер післявоєнної України

Через війну ми втратили значну частину важкої промисловості, що складала каркас національної  економіки. Певні потужності відновимо. Але загалом структура національної економіки буде іншою.

Війна стала для нас викликом, що дозволяє за певних умов стати успішними. Україна, попри війну, рухається до формату постіндустріальної економіки. Це – світовий тренд останніх років. Його ознаки – цифровізація, посилення ваги high tech виробництв, креативних індустрій та інноваційних сервісів… Ці сфери генеруватимуть нові робочі місця, замість знищених війною.

Динамічного розвитку досягнуть високотехнологічні індустрії agro-tech, food-tech, ІТ, military tech: … Вони мають найбільший потенціал зростання з огляду на наявні ресурси і першочергові потреби держави. Саме там варто шукати перспективні спеціальності, що матимуть попит упродовж наступного десятиріччя.

За два-три роки високотехнологічні індустрії потребуватимуть управлінців та інженерів, здатних налагоджувати устаткування, управляти та обслуговувати автоматизовані комплекси і смарт-виробництва. А також – спеціалістів з маркетингу, логістики та проектування, фахівців із навичками системного мислення, стратегічного управління і масштабування бізнесу. Кожний, хто обиратиме ці напрями, матиме високі шанси здобути успіх.

Agro-tech і food-tech, як найбільш динамічні та орієнтовані на експорт галузі, потребуватимуть проєктних менеджерів, технологів виробництва, спеціалістів із зовнішньої економіки і маркетингу зі знанням соціально-культурних особливостей Індії, Китаю, Туреччини, країн Середньої Азії, Північної Африки та Перської затоки…

Про цінність саморозвитку і його ринкову вартість 

Ключовим напрямом для України стане military tech. Війна виснажила запаси озброєнь у світі. Відтак, Україна може стати лідером у виробництві БПЛА, реактивних двигунів, боєприпасів, ракетної техніки, засобів зв’язку та радіо-локаційних станцій…

Набутий на війні досвід будемо масштабувати у міжнародні бізнес-проєкти. З інтегрованими цифровими рішеннями і залученням технічних експертів і науковців. Розвиток мil-tech вимагатиме інженерно-технічних спеціалістів широкого спектру, а також – науковців зі сфер дослідження оптики, матеріалознавства, спеціальних сталей і полімерів. 

Вбачаю розвиток економічної активності на стику мil-tech та інших сфер, зокрема у машинобудуванні. Там буде ніша для кластерних менеджерів і спеціалістів з налагодження секторальних зв’язків, аналітиків, спеціалістів із зв’язків з державними органами та юристів.

Усі індустрії будуть трансформуватися з урахуванням трендів автоматизації і цифровізації. Штучний інтелект стане обов’язковою складовою при експлуатації будь-якого цифрового продукту. Це створить активне поле для ІТ-спеціалістів, data-інженерів, аналітиків, фахівців з системної інженерії, зокрема машинного навчання інтернету речей.

Вже сьогодні будь-яка сфера зайнятості стикається з нестачею кваліфікованих кадрів. Цей виклик надалі буде загострюватися. Наголошую, що ключове слово – кваліфікованих. Власники дипломів без амбіцій та усвідомлення постійного саморозвитку матимуть мінімальну ринкову вартість.

Кадровий виклик надалі буде загострюватися. З огляду на це розвиватимуться HR-сервіси. Зростатиме потреба у спеціалістах із пошуку, управління та утримання ключових співробітників. Високе котирування на ринку будуть мати фахівці з talent мanagement, спроможні організовувати та спрямовувати потужні команди.

Які навички необхідно формувати сьогодні, аби бути успішними завтра і утримувати позиції упродовж тривалого часу?.. Актуальними є активне навчання, гнучкість, формування власної стратегії освіти, побудова персональної траєкторії навчання, визначення пріоритетів, розподіл уваги, часу і фінансів.

Як врівноважити hard і soft skills

Важливо дотримуватися персонального балансу у розвитку hard skills і soft skills. Жорсткі навички – це вміння та знання, здобуті в університеті, а також – правила й інструкції, засвоєні упродовж кар’єри. М'які – це ситуативні вміння та риси характеру, які людина розвинула в собі і почала застосовувати в роботі. Серед них – комунікабельність, вміння працювати в команді, креативність. До них близькі self skills – навички саморозвитку, що допомагають бути успішними в роботі й особистому житті.

Вимоги до hard skills усталені. Приміром, правила облаштування технологічних виробничих ліній визначені для будь-якої сфери. Натомість soft skills – мінливі й ситуативні. Вони складніше здобуваються, не мають сертифікації, їхню наявність важче довести.

Саме «soft» є компетенціями майбутнього. Навіть IT-спеціаліст, що працює дистанційно, відкриє для себе нові перспективи, покращивши власну соціалізацію. Можна ідеально писати програмні коди, але тільки навички соціальної взаємодії дозволять стати керівником проєкту.

Результати досліджень Фонду Карнегі-Мелона і Стенфордського інституту засвідчили, що успіх управлінців в компаніях зі списку «Fortune 500» на 75% залежить від soft і 25% від hard skills. Тобто м'які навички більшою мірою впливають на розвиток кар'єри. В тому числі, у сфері публічного управління.   

Жорсткі навички допомагають бути кваліфікованим фахівцем, м’які – будувати кар’єру та формувати репутацію. Потрібен правильний баланс. Але головне – весь час вдосконалюватися. Відвідувати навчальні програми, тренінги та секції особистісного зростання. За таких умов ви будете кращими претендентами у будь-якому кадровому відборі.

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ВАЛЕРІЙ ТЕРНО

Розподілена генерація – це реальний шанс на енергонезалежність бізнесу та України в цілому

ДЕНИС КУРБАТОВ

Посилити українську науку й залучити додаткове фінансування

ЮРІЙ ТКАЧЕНКО

Усвідомлений шлях у майбутнє. Чому відновлення має відбуватись за концепцією Active House

ВІКТОРІЯ ЛІТВІНОВА

Запобігання та протидія домашньому насильству: що треба вдосконалити для ефективного захисту і допомоги постраждалим

РОКСОЛАНА СТЕФАНИШИН

Вкорінені у свободі: як українські діти зберігають національну ідентичність за кордоном

ОЛЕГ ВИШНЯКОВ

Маніпуляції Amnesty International: як їхні звіти стають інструментом пропаганди проти Ізраїлю та України

СЕРГІЙ МАГЕРА

Чому попри війну Україна повинна реагувати на виклики глобального потепління

ЮЛІЯ СВИРИДЕНКО

Для чого нам державні компанії?

СЕРГІЙ ТАРУТА

В інтересах України та наших захисників унормування питання бронювання

СЕРГІЙ БИКОВ

Перемога України була, є і залишиться моїм пріоритетом

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА