Наступна місія — агробізнес
Ксенія Божкова, менеджерка програм з гендерної рівності та інклюзивного розвитку Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО)
64% ветеранів хочуть мати власний бізнес. Про це свідчить дослідження Українського ветеранського фонду.
Попри різноманіття бізнес-напрямів — від перших, що спадають на думку, кав'ярні чи СТО, до інноваційних бізнес-ідей в сфері розподіленої електрогенерації, у цій статті ми аналізуємо бізнес-можливості для ветеранів в агросекторі.
Агро - традиційний для України сектор, який залишається одним з основних в економіці і продовжує роботу попри війну. В сільському господарстві є великий потенціал до подальшого розвитку, інновацій та відновлення, але відчутно бракує людей. Тож ветерани-підприємці у агросекторі одержать і суттєві переваги на старті, а також цікаві перспективи для розвитку бізнесу в майбутньому.
Чому варто обрати агросектор?
Агро — високодохідна, затребувана галузь. Немає жодних сумнівів, що продукти харчування будуть затребувані завжди, і тому агросектор регулярно входить до переліку найперспективніших галузей для відкриття нового бізнесу, що складають фінансові аналітики і аналітики ринків. Наприклад, аналітика інвестиційної компанії InVenture Investment Group “ТОП-100 бізнес ідеї для малого бізнесу в Україні: який розпочати бізнес у 2024 році” свідчить, що 15% найактуальніших із ринкової точки зору бізнес-ідей 2024 року — саме в агросекторі. Аналітика InVenture оцінювала перспективність бізнес-проєктів невеликих форматів із відносно малими початковими вкладеннями, тобто саме такі бізнеси, з яких варто почати.
Тут важливо пам'ятати, що агросектор — це вже давно не лише обробка сотень гектарів посівів. Перспективні бізнес-ідеї в агро — переважно бізнеси з високою доданою вартістю, орієнтовані на виробництво кінцевого продукту, а не сировини, можуть бути реалізовані невеликим складом працівників. Напрямів усередині агро теж безліч — від традиційних і до вирощування лікарських рослин, перепелиних ферм, розведення раків, вирощування мікрогріну чи виробництва рослинного м’яса.
Допомагає звернути свої погляди на агро також і наявність, так би мовити, цілої “інфраструктури” для підтримки ветеранського підприємництва в агросекторі. Окрім того, що мікро- і малий агробізнес має потенціал високої дохідності при порівняно невеликих стартових вкладеннях, ветерани-агропідприємці можуть скористатися суттєвими перевагами на старті бізнесу, а саме
1) якісними навчальними програмами для ветеранів, які хочуть побудувати агробізнес з нуля, щоб допомогти їм знайти свою аграрну ідею та правильно працювати над її втіленням,
2) доступ до ресурсів для реалізації цієї ідеї через спеціальні програми підтримки для ветеранів, зокрема державні програми сприяння підприємництву, пільгове кредитування і міжнародні ініціативи.
Знайти свою ідею - фінанси знайдуться
Перше, що важливо мати при старті будь-якого бізнесу, це ідея. І тут немає єдиного рецепту - обирати потрібно те, що цікавить, подобається, надихає. Самостійно, або за допомогою консультантів чи спеціалізованих сервісів, на її основі потрібно скласти бізнес-план. А тоді стане зрозуміло, які ресурси потрібні для її втілення, зокрема в плані фінансування.
Фінансування. Коли є проект, зорієнтуватися в програмах, через які можна залучити фінансування для старту агробізнесу, не складно. Є постійно чинні державні програми підтримки для початку підприємницької діяльності. Є також тимчасові ініціативи місцевих бюджетів, міжнародних міжнародних організацій. Актуальні тимчасові чи обмежені в часі фінансові програми варто перевіряти безпосередньо тоді, коли ви готові на них подаватися. Додатково можна скористатися галузевими фінансовими стимулами для тих, хто відкриває бізнес саме в агро. Наведемо деякі приклади.
Державна грантова програма для ветеранів для розвитку бізнесу. Ветерани можуть отримати гранти на розвиток бізнесу в межах проєкту "єРобота". Сума грантів варіюється від 250 тис. до 1 млн грн. Однією з умов є створення робочих місць, зокрема для ветеранів або осіб із інвалідністю внаслідок війни. Для отримання більших грантів (до 1 млн грн) необхідне співфінансування — 30% власних коштів і 70% грантових.
Заявку може подати як фізична особа, так і фізична особа-підприємець (ФОП). Для отримання гранту необхідно подати бізнес-план, що розробляється за встановленою формою Мінекономіки. Участь у програмі доступна через портал Дія.
Місцеві фінансові програми для ветеранів-підприємців. Наприклад, у Тернопільській області діє місцева програма для ветеранів на підтримку бізнесу. Фінансування виділяється з місцевого бюджету. Назва програми — Програма підтримки ветеранів та членів їх сімей на створення (розвиток) власного бізнесу на 2024-2025 роки. Подібні ініціативи варто шукати на регіональних профільних ресурсах чи сайтах органів державного самоврядування.
Спеціальні галузеві стимули в агро. Галузеві стимули — це зазвичай спеціальні вигідні умови залучення фінансування з конкретним цільовим призначенням. Наприклад, гранти на садівництво і ягідництво, теплиці тощо. Прикладом такого галузевого стимулу є, до слова, компенсація 25% вартості придбаної техніки та обладнання для сільгоспвиробників. Компенсація здійснюється відповідно до програми Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників, напрям “Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва”, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №130 від 01.03.17. Одержати компенсацію можуть юридичні особи та фізичні особи-підприємці, основною діяльністю яких є постачання с/г товарів.
Ініціативи благодійних фондів, міжнародних донорів та організацій. Можуть мати різний формат, терміни та умови. Зорієнтуватися в актуальних можливостях в агро зазвичай допомагають профільні ЗМІ, наприклад kurkul.com, Державний аграрний реєстр.
Як перекваліфікуватися з військового в аграрія?
З фінансуванням прояснили, а ось пошук своєї ідеї для проєкту може зайняти дещо більше часу. Але і на цьому шляху можна звертатися за допомогою, зокрема в межах навчальних програм, які дозволять ветеранам дізнатися важливу інформацію про специфіку бізнесу в агро, а також як набуті при службі навики стануть в нагоді в сільському господарстві.
На початку серпня 2024 року стартував унікальний проєкт Go2AGRO, який, серед іншого, допомагає ветеранам війни створити власний бізнес в агро. У листопаді Go2AGRO розпочинає 3-місячну навчальну програму “Фермерство з нуля”, а випускники програми отримуватимуть безкоштовну консультаційну підтримку проєкту онлайн та офлайн, щоб не тільки розпочати, але й розвивати власну справу в агро.
Консультації за номером телефону 050-450-48-48.
Проєкт Go2AGRO започаткував та реалізовує Superhumans Center, який, як відомо, має величезний досвід спілкування та підтримки ветеранів. Проєкт втілюється за підтримки Програми USAID АГРО. Партнерами Superhumans Center в реалізації проєкту Go2AGRO стали також консалтингові й медійні компанії, що спеціалізуються на агросекторі, зокрема Latifundist Media, Agri Personnel та Культиварій аграрна онлайн освіта.
Координаторка проєкту Вікторія Калинюк зазначає: "Наша мета — сприяти поверненню ветеранів до цивільного життя завдяки працевлаштуванню, розвитку самозайнятості та започаткуванню ветеранами власної справи в аграрній сфері, яка є стратегічною галуззю економіки України і зараз відчуває суттєву нестачу кадрів".
Замість висновків
Проаналізувавши стимули, інфраструктуру, послуги та доступ до фінансування для відкриття ветераном власної справи в агро, видається, що агросектор є одним із найпривабливіших напрямів підприємництва.
Ринкові умови сприятливі для розвитку різноманітних малих та середніх бізнесів у сфері агропереробки, тваринництва, садівництва, ягідництва тощо. Доступні програми державного і недержавного фінансування для започаткування бізнесу в агро в поєднанні з галузевими фінансовими стимулами сприяють швидкому та простому залученню стартового капіталу. Переваги, які на законодавчому рівні мають ветерани, а також якісне і доступне навчання для ветеранів новій професії в агро та основам ведення агробізнесу дають ветеранові суттєві переваги на старті бізнесу.
Український агросектор вартий того, щоб інвестувати туди свій час, зусилля та гроші, а українські ветерани варті найкращих можливостей і найуспішніших проєктів у цивільному житті.