Оцінка достатності ресурсів для відбудови та декарбонізації української енергетики
Роман Дорош, заступник керівника сектору електроенергетики USAID Проєкту енергетичної безпеки
Віктор Бедоя Рестрепо, спеціаліст з енергетичного сектору USAID Проєкту енергетичної безпеки
Як має виглядати українська енергетика в майбутньому?
Уряд України затвердив Енергетичну стратегію України до 2050 року та Національний план дій з енергетики та клімату (НПЕК) до 2030 року. Ці документи визначають стратегічні цілі для енергетичного сектору. Однак ситуація постійно змінюється: енергетичні об'єкти зазнають безперервних обстрілів, деякі з об'єктів уже відновлено, тоді як інші перебувають у процесі відновлення.
Чи варто відбудувати енергетичну індустрію України за принципом “Build Back Better" — краще, ніж було? Які дії середньострокового характеру необхідні для досягнення цілей стратегії? Чи, можливо, стратегія має бути адаптована до нових викликів?
У цій статті ми дамо обґрунтовану відповідь на ці запитання за допомогою Оцінки достатності ресурсів (ОДР). ОДР дозволяє зробити комплексний аналіз і прогнозування майбутніх потреб в електроенергії, а також наявності та достатності ресурсів для задоволення цих потреб. ОДР відіграє ключову роль у забезпеченні надійності та стійкості енергетичних систем. Коректні розрахунки надзвичайно важливі для подальшого розвитку української енергосистеми. У цій статті ми будемо спиратися як на результати оцінки достатності ресурсів, так і на висновки незалежних аналітиків, щоб спрогнозувати розвиток української енергетики після війни, зважаючи на потенційний вступ України до ЄС.
Віктор Бедоя Рестрепо, спеціаліст з енергетичного сектору USAID Проєкту енергетичної безпеки
Щоб зрозуміти, що таке Оцінка достатності ресурсів та її застосування, розгляньмо її основні функції:
- Прогнозування попиту на електроенергію
ОДР допомагає уряду України спрогнозувати майбутній попит на електроенергію з урахуванням таких факторів, як економічне відновлення, розвиток галузі, зміни чисельності населення, кліматичні умови та інші фактори.
- Аналіз наявних ресурсів
ОДР дозволяє оцінити достатність потужності існуючих електростанцій (як традиційних, так і тих, що працюють на відновлюваних джерелах енергії) і оцінити необхідні обсяги імпорту/або експорту електроенергії.
- Інтеграція відновлюваних джерел енергії (ВДЕ)
ОДР враховує мінливий характер генерації ВДЕ (сонця та вітру) та можливості зберігання енергії.
- Виявлення потенційних дефіцитів
ОДР допомагає визначити періоди виникнення дефіциту електроенергії та використовується для розробки стратегій подолання дефіциту.
- Розробка стратегій подолання дефіцитів
ОДР допомагає cпланувати економічно обґрунтоване розширення генеруючих потужностей на базі технологій, що відповідають як поточним викликам, так і подальшим потребам - для забезпечення надійності постачання електроенергії.
- Моделювання сценаріїв
ОДР дозволяє одночасно аналізувати кілька сценаріїв розвитку енергетичного сектору на основі різних припущень щодо факторів впливу, таких як економічне зростання, енергозбереження, вартість палива, та регуляторні обмеження.
Оцінка достатності ресурсів є надзвичайно актуальною для України на тлі відновлення енергетичної інфраструктури після російських атак та прагнення інтегруватися до європейського енергетичного ринку.
Тож пропонуємо розглянути можливості ОДР:
Гарантія надійності: забезпечує наявність достатньої генеруючої потужності та ресурсів для задоволення пікового попиту, навіть за несприятливих умов або неочікуваних відключень.
Планування потужностей: визначає, чи достатньо наявних ресурсів і чи потрібні додаткові нові ресурси. Це також включає оцінку потужностей виробництва та передачі електроенергії.
Управління ризиками: визначає потенційні ризики та дефіцити в електропостачанні та розробляє стратегії пом’якшення цих ризиків із урахуванням таких факторів, як погодні явища, збої в роботі обладнання та коливання попиту.
Економічна ефективність: оптимізує баланс між вартістю забезпечення надійного живлення та інвестиціями в нові ресурси. Сюди входить аналіз компромісів між різними типами генерації (наприклад, відновлювані джерела енергії, викопне паливо) і рішеннями щодо зберігання.
Відповідність нормативним вимогам: гарантує, що енергосистема відповідає нормативним вимогам і стандартам, установленим урядовими або галузевими органами, включаючи стандарти надійності та цільові показники викидів.
Інтеграція нових технологій: надає оцінку того, як нові технології, відновлювані джерела енергії або системи зберігання енергії, можуть бути інтегровані в існуючу мережу та як вони впливають на достатність ресурсів.
Довгострокове планування: прогнозує майбутній попит на електроенергію та потреби в постачанні на основі інформації про зростання населення, економічний розвиток і технологічні новинки. Це допомагає приймати обґрунтовані рішення щодо майбутніх інвестицій в інфраструктуру.
Підвищення стійкості: підвищує стійкість системи до збоїв шляхом виявлення вразливих місць і розробки стратегій для їхнього усунення.
Стійке залучення громадськості та зацікавлених сторін для досягнення консенсусу: надає достовірну інформацію зацікавленим сторонам, громадським організаціям, регуляторам і споживачам.
Україна продовжує свій шлях до ЄС, приводячи свою нормативно-правову базу у відповідність до енергетичного законодавства ЄС.
У європейській практиці є чимало прикладів, коли Оцінка достатності ресурсів допомогла перебудувати енергосистему на краще.
Німеччина. Завдяки Оцінці достатності ресурсів, Німеччина змогла успішно інтегрувати велику кількість відновлюваних джерел енергії у свою енергетичну систему та забезпечити стабільне електропостачання.
Данія. Використовуючи дані ОДР, Данія стала лідером у галузі вітроенергетики та забезпечує значну частку своїх енергетичних потреб за рахунок вітрових електростанцій.
Україна. В Україні щорічну Оцінку достатності ресурсів проводить “Укренерго”. Зокрема, проводиться оцінка прогнозованих балансів. Іншими словами, оцінюється достатність генеруючих потужностей на коротко-, середньо- та довгострокову перспективу. Оцінка також враховує розроблену Міністерством енергетики України стратегію розвитку енергосистеми, встановлені квоти на будівництво ВДЕ-потужностей та інші ринкові обставини.
Зі звичайного інструменту планування сьогодні ОДР перетворилася на життєво важливий механізм для стабілізації та управління енергетичною системою. Ось лиш кілька факторів, які фундаментально змінили баланс між генерацією та попитом:
-
- знищення генеруючих потужностей через атаки на енергосистему
- внутрішня міграція населення; через безпекову ситуацію в різних регіонах України;
- релокація (переміщення до інших регіонів) заводів, які є значними споживачами електроенергії.
Відтак ОДР, на основі реалістичних прогнозів, моделювання та розрахункового аналізу, визначає оптимальну структуру енергетичних ресурсів,включно з розподіленою генерацією, системами накопичення енергії, управлінням споживанням. Тож Оцінка достатності ресурсів дозволяє задовольнити прогнозований попит за ціною, яка буде беззбитковою для виробників електроенергії та доступною для споживачів. А це своєю чергою забезпечить надійність енергопостачання для українців та посилить енергетичну безпеку України в цілому.