14:21 07.09.2024

Автор ТАРАС ШАКО

Воєнна розвідка України у війні майбутнього

9 хв читати
Воєнна розвідка України у війні майбутнього

Тарас Шако, військовослужбовець Сил безпеки і оборони України


Академік Володимир Горбулін у своїй книзі "Як перемогти росію у війні майбутнього" акцентує ― серед складових  асиметричного арсеналу, який знадобиться для перемоги у багаторівневій боротьбі з підлим агресором, що переважає ресурсно і конвенційно, обов’язково повинна бути трансформована розвідка.

Серед інших не менш важливих елементів цього набору автор, один із батьків-засновників системи національної безпеки та оборони України, також виділяє спеціально підготовлені структури інформаційної боротьби та високотехнологічну зброю.

Діяльність Головного управління розвідки Міністерства оборони, її видима частина і відгомін невидимої, свідчать ― розбудова спецслужби включає і розширення агентурних можливостей, і нові підходи в інформаційно-комунікаційній сфері, і забезпечення підрозділів сучасними високотехнологічними засобами: розвідувальними і вогневими.

Нелінійні дії ГУР МО спільно з іншими складовими Сил безпеки та оборони України набули системного характеру і цілком відповідають концепції перенесення війни на територію ворога, прихильником якої був і залишається керівник розвідувального органу генерал-лейтенант Кирило Буданов.

Активність ГУР продовжує послаблювати та розбалансовувати росію, змушує агресивну москву відчувати характер  Києва.

БІЛЕ І ЧОРНЕ

Важливим перетворенням в ГУР МО України стало ведення публічної комунікації.

Така модель поведінки іноді викликає критику. Однак саме цей крок до відкритості дозволяє зривати ворожі плани, посилювати кадровий потенціал ГУР МОУ, забезпечувати розвідників сучасним обладнанням та зброєю через залучення благодійників з приватного та громадського секторів, зміцнювати довіру, а отже ― більш рішуче протистояти росії.

"Ми ніколи не робимо з білого чорне, і з чорного біле. Це те, на чому ми стоїмо", ― такий принцип комунікації окреслив Кирило Буданов на початку 2024 року.

Така трансформація, помножена із низкою успішних операцій, призвела з одного боку до посиленої цікавості світу, а з іншого ― до появи характерних викидів ворожої жовчі.

Як підкреслив заступник начальника ГУР Вадим Скібіцький, це була непроста робота, що почалася у жовтні 2015 року. За його словами, тоді стратегічні комунікації ГУР сприймалися приблизно так: "як це може так бути взагалі, що розвідники вийшли на екран і щось говорять?". Але той період часу був дуже складний. Необхідно було знищувати усі ті наративи, які подавала рф.

Демонізація ГУР МО на росії не припиняється: навіть якщо воєнна розвідка, можливо, і не причетна до тих чи інших болючих ударів, пропаганда кремля усе одно приписує їх українській спецслужбі.
Поєднання публічної і непублічної діяльності, лінійних та асиметричних дій заради захисту України допомогли ГУР МОУ досягти важливих результатів:

  • поставити на озброєння ударний морський дрон MAGURA V5 та за його допомогою встановити рекорд знищення ворожих кораблів час війни; 
  • заманити в пастку і знищити спільно з Повітряними Силами ЗСУ дороговартісні російські літаки — дальнього радіолокаційного виявлення А50 та бомбардувальник Ту-22М3;
  • увігнати кіберсферу ворога у  стан постійної напруги.
     

Підрозділи активних дій ГУР МО України продовжували виконувати складні бойові та спеціальні завдання і в тилу ворога, і на передньому краї фронту, зокрема в Авдіївці, Часовому Яру, Вовчанську, у Запорізькій та Херсонській областях.

ЧОРНОМОРСЬКИЙ РУБІЖ

Одним із найважливіших результатів асиметричної роботи ГУР з використанням високотехнологічної зброї стали здобутки підрозділу "Group 13" у Чорному морі.

Оператори ударних морських дронів Magura V5 за минулі півтора року завдали успішного вогневого ураження 18 російським кораблям, 9 з них ― знищені, зокрема великі російські кораблі "івановєц", "цезарь куніков", "сєрґєй котов".

Командир спецпідрозділу ГУР Group 13 з позивним "Тринадцятий" наголошує, що "фактично чорноморський флот рф у Криму капітулював, усе найсучасніше і найнеобхідніше рф  уже вивела з Севастополя". Як додав "Тринадцятий", чорноморський флот рф "паралізований" і зараз "їсть гроші з бюджету рф, хоча свої функції виконувати не може".

Утримання чорноморських рубежів дозволяє Україні продовжувати морську торгівлю, що є важливим фактором для нашої економіки.

Продемонстрована перевага безекіпажних морських систем над традиційними бойовими кораблями стала приниженням для російського флоту, що призвело також і до падіння морально-психологічного стану окупантів у Криму, зокрема ― російських моряків. Тепер вони знають, що вислів "води в рот набрав" може заграти новими барвами.

Розвиток української "Маґури", який пов’язаний, зокрема, із розміщенням на морську платформу додаткових систем озброєння, наприклад ракет для ураження повітряних цілей, дає перспективу зростання  ефективності ГУР МО України у протистоянні на морі.

НАВІЩО ПУТІНУ "БАЯН"?

23 лютого 2024 року в результаті спільної операції ГУР МО України та Повітряних Сил ЗСУ було знищено російський літак дальнього радіолокаційного стеження А50 разом з екіпажем із 10 осіб.

Знищений "Баян" ― такий був позивний у російського ДРЛС ― використовувався для завдання повітряних ударів по Україні. Його вартість оцінюють у 350 мільйонів доларів. На озброєнні агресора перебувають лічені одиниці таких суден.

Вкупі з літаком А-50 "Красний", який Сили безпеки і оборони знищили у січні 2024 року, розрив "Баяна" не лише серйозно послабив можливості росіян для ведення розвідки, але й став психологічним ударом для всієї російської авіації.

Не менш болючим стало й знищення воїнами ГУР та ПС дальнього стратегічного бомбардувальника Ту-22М3 у квітні 2024 року. 

За словами Кирила Буданова, під час цієї операції застосовували ті ж засоби, що й для знищення в повітрі А-50.

"Тиждень була, скажімо так, "засідка". Чекали, коли Ту-22М3 вийде на потрібний рубіж", ― описав деталі операції начальник ГУР МОУ, уточнивши, що ураження літака відбулось на відстані 308 кілометрів.

Тут належить згадати й успішне ураження двох новітніх російських винищувачів Су-57 на території рф. Представник ГУР МО України Андрій Юсов уточнює, що це "майже 600 км від лінії нашого кордону, ми не коментували офіційно чия це операція, але аналітики можуть робити свої припущення". Тим не менше, факт - уперше уражено літаки Су-57 ― гордість рашистських повітряних сил, які піддаються ураженню.

Відгомін гуркоту та клуби кіптяви на багатьох російських аеродромах, які було чутно й видно цього року, свідчать, що Сили безпеки і оборони України продовжують послідовну роботу над обмеженням можливостей російської авіації.

ТОТАЛЬНА КІБЕРВІЙНА

У межах протистояння з росією у кіберпросторі упродовж 2024 року фахівці ГУР з спільно з цивільними IT-спеціалістами провели більше сотні кібератак, здобувши цілі масиви розвідувальних даних.

Під ударом перебували російські провайдери, компанії, причетні до розробки програмного забезпечення та обслуговування об’єктів військово-промислового комплексу, низка підприємств із державного та приватного секторів агресивної росії, особи, які допомагають росії продовжувати геноцидну війну.

Одним із показових епізодів стала успішна атака на міністерство оборони росії та доступ до важливих  серверів відомства. Представник ГУР МО України Андрій Черняк наголошує, що "подібні сервери і мережі ― законна ціль для наших кіберфахівців та Сил безпеки й оборони України, тож такі атаки будуть продовжуватись".

Іноді такі атаки мають супутній ефект, коли зникає інтернет та зв’язок у так званих пересічних росіян. Утім вони також відповідальні за ведення війни проти України, тож за ідолопоклонство воєнному злочинцеві у кремлі доведеться платити.

Отже, у кіберсфері розгорнулась фактично тотальна війна, результати якої постійно позбавляють ворога комфорту, збагачують  Україну розвідданими і навіть сприяють чисткам у військовій верхівці ворога ― колишній заступник сєрґєя шойґу тімур іванов знає.

АВДІЇВКА. ЧАСІВ ЯР. ВОВЧАНСЬК

Поряд з нелінійними діями українські розвідники  продовжували виконувати важку і критично важливу роботу на полях битв.

Підрозділи активних дій Воєнної розвідки України "Шаман", "Kraken",  "Артан", Міжнародний легіон ГУР МОУ, спецпідрозділ Тимура брали участь у бойових діях як пліч-о-пліч зі Збройними Силами, так і проводили власні операції.

Бої за Авдіївку, утримання "дороги життя" з міста спільно з підрозділами Сил безпеки і оборони України, захист Часового Яру, вуличні бої у Вовчанську, постійне знищення підрозділами fpv ворожого транспорту та техніки на Запорізькому фронті та на Донбасі, операції в прикордонній зоні, героїчний десант на Кінбурнську та Тендрівську коси ― перелік можна продовжувати, адже підрозділи ГУР МО України залишаються гнучкими та залучаються там, де це потрібно.

Відсіч агресору на землі, у повітрі, на воді, хоробрі маневри, сміливість розвідників надихають молодих, формують високий авторитет спецслужби та зміцнюють довіру суспільства.

За минулий рік трапилось багато історій особистого героїзму, проявленого під час захисту України. Одна з них трапилась на півночі Харківської області, коли російські окупанти пішли у наступ.

24-річний командир групи спецпідрозділу "Kraken" з позивним Драґо опинився в російському оточенні разом з побратимами, викликав вогонь артилерії на себе.

Після успішного знищення ворожої групи розвідники продовжили близькі стрілецькі бої і утримували позицію ще 16 годин, даючи можливість поліпшити тактичне становище суміжним підрозділам.

Ще одна героїчна історія відбулась під час однієї місій ГУР на воді. Після підриву катера на російській морській міні троє поранених спецпризначенців опинились у воді.

Шанси  доплисти руками до свого берега були примарними, оскільки ворог продовжував завдавати вогневого ураження. Але знайшлись сміливці, які сіли на гідроскутери і під шквальним вогнем зуміли врятувати життя двох побратимів.

Такі історії — постійна робота військовослужбовців підрозділів активних дій ГУР МОУ. Наші воїни йдуть на ризик заради життя побратима, заради знищення загарбників, заради майбутнього України. В умовах війни без ризику не буде результату.

"Сміливі завжди мають щастя", — писав Іван Багряний.

За минулий рік війни з росією 219 співробітників ГУР МО України відзначені державними нагородами різного рівня, 6 з них ― Герої України.

У День Воєнної розвідки України вшановуємо усіх воїнів-розвідників, які загинули за волю української нації в бою.

Честь і вічна слава!

БОРОТЬБА З ОБХОДОМ САНКЦІЙ

Одне з ключових завдань, на яких була зосереджена робота ГУР, стосувалось гостої проблеми обходу росією санкцій.

Лише за минулий рік фахівці ГУР МО України надали міжнародним партнерами обґрунтовані пропозиції із закликом накласти  економічні обмеження щодо 100 російських та 500 іноземних компаній, які були залучені до постачання важливих для ВПК держави-агресора складових.

Йдеться передусім про мікроелектроніку, верстати, двигуни та інші важливі елементи, яких потребує росія, щоб виготовляти зброю та вбивати українців.

ГУР МО України постійно інформує вище керівництво держави про виявлені іноземні фірми, які допомагають росії купувати елементи для зброї. Йдеться про сотні компаній  у різних країнах світу ― в Азії, в Америці, в Європі.

Спільні зусилля розвідників та дипломатів дають результат у вигляді нових санкцій, але обсяг суб’єктів, які потрапляють під покарання,  навряд чи можна назвати таким, що задовольняє інтереси України. До того ж росія не припиняє створювати нові схеми, нові компанії, залучати посередників у третіх країнах, витрачати безліч ресурсів на підкуп та вплив.

Тож на цьому напрямку ще багато роботи, і вона триває.

ЗВІЛЬНЕННЯ УКРАЇНЦІВ З ПОЛОНУ

Команда Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, який очолює генерал-лейтенант Кирило Буданов, з початку 2024 року провела 6 обмінів, у межах яких були звільнені 822 захисників та захисниць, а також цивільних осіб.

Важливу роль у цьому процесі відіграло посередництво Об’єднаних Арабських Еміратів та Святого Престолу.

Загалом за час російсько-української війни вдалось провести 55 обмінів та повернути додому 3520 українців. 

Звільнення з полону наших — безумовний пріоритет роботи України, і попри всі складнощі переговорного процесу робота над  звільненням усіх наших бранців продовжується.

ОСНОВА ПЕРЕМОГИ

Багаторівнева боротьба з росією ― найскладніший з усіх викликів та загроз для України в нашій історії.

Війна майбутнього, яку описував Володимир Горбулін у своїй книзі, триває, і, без сумніву, це війна майбутнього з огидним минулим, коли росія безкарно знищувала мільйони українців, а зараз знову  прагне повторити свої геноцидні практики.

Саме тому ГУР МО України поряд з усіма важливими напрямками, яку стосуються розвитку сил і засобів, приділяє серйозну увагу й ідеологічним основам своєї діяльності, питаннями пам’яті про тих, хто століттями бився за Україну, і пошани тим, хто продовжує робити це зараз.

Слава усім воїнам-розвідникам!

Слава Українському війську!

Слава Україні!

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

АНДРІЙ МОЙСЄЄНКО

Як бізнесу захиститися від ненадійних покупців

ДЖАСТІН ГУНЕСІНГЕ ПАВЛО БІЛЬМОВИЧ АНДРІЙ ЦИНКАЛЮК

Євроінтеграція у газовому секторі - що це означає для України?

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

Ніби демографічна ніби стратегія

ГРИГОРІЙ КУКУРУЗА

Чому так складно побудувати конструктивний діалог між державою і бізнесом. "Праворадикальні" шкідники в кожній зі сторін

ОЛЕГ ВИШНЯКОВ

Іранська загроза нависла не тільки над Ізраїлем: чи готовий світ діяти?

ЄВГЕН МАГДА

Євроінтеграція з жердиною

ІГОР ЖДАНОВ

Одиночне плавання українського такмеду або Чому держава не може визначати стратегію взаємодії з вітчизняними виробниками?

ОЛЕКСАНДР ЛАРІН

Реформа спорту: технічне завдання для роботи над змістом, а не зовнішнім виглядом

ВОЛОДИМИР БОГАТИР

Кількість заяв на надання притулку в ЄС у I пол.-2024 зросла на 15%, частка України скоротилася до 7%

РОКСОЛАНА СТЕФАНИШИН

'Нитка Аріадни' у реінтеграції ветеранів: британський досвід для України

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА