17:38 27.08.2024

Автор ВАСИЛЬ ГУБАРЕЦЬ

Топ-5 важливих трендів української фармацевтики

4 хв читати
Топ-5 важливих трендів української фармацевтики

Василь Губарець, директор з корпоративних комунікацій фармацевтичної компанії "Дарниця"

Фармацевтична індустрія України демонструє стійкість та зростання, навіть у контексті великої війни. Це підтверджує масштабне дослідження "Фармацевтична індустрія України - 2023", підготоване фармацевтичною компанією "Дарниця" у партнерстві з компаніями Top Lead і Proxima Research.

Про топ-5 важливих тенденцій української фармацевтики – далі.

Активне відновлення

Упродовж 2023 року фармацевтика активно відновлювалася. І хоча купівельна спроможність населення знижувалася, а більшість українських бізнесів стикнулася з серйозними логістичними труднощами,  фармацевтика посіла високі позиції серед інших галузей промисловості. Попри те, що фармацевтична галузь не є абсолютним лідером в українській економіці вона, має високі показники та активно розвивається.

Так, у 2023 році порівняно з 2022 обсяг реалізованої продукції зріс на 19,6%. 

Прикметно, що в аптечному сегменті українські ліки  переважають над імпортованими з часткою 63% у натуральному вираженні, проте поступаються у грошовому іноземним лікам, які в цьому вимірі становлять 63%. Це пояснюється тим, що іноземні ліки дорожчі за українські.

Серед ТОП-5 лідерів за обсягами аптечних продажів перші місця посіли українські виробники, компанії “Дарниця” і “Фармак”, а на 5-му місці закріпилася компанія “Артеріум”.

Загальна частка українських виробників в обсязі продажів, здійснених 10 найбільшими фармацевтичними виробниками на ринку України, сягнула 56%.

Показники експорту та імпорту зростають

За підсумками минулого року впевнено зростали як експорту української фармацевтичної продукції, так і імпорт до країни.

Зокрема, експорт у 2023 році перевищив показник 2022 року на 17,2%. Лідерами серед імпортерів українських ліків є Узбекистан, Казахстан, Литва, Грузія та Молдова. Серед напрямів експорту небагато європейських країн. Для експорту у ці країни необхідний сертифікати належної виробничої якості відповідної країни. Ними в Україні володіють не всі.

Водночас, обсяги імпорту збільшилися на 12,6% порівняно з 2022 роком. Майже незмінними лідерами імпорту в Україну є Німеччина, Індія та Франція. Ці країни в середньому охоплюють 75% імпорту серед топ-5 напрямів протягом 2012 – 2023 рр.

Загалом експорт у європейські країни збільшується після початку повномасштабної війни. Українські фармацевтичні компанії відкривають для себе нові ринки збуту продукції.

Україна гармонізує своє законодавство з європейським. Передбачається, що ухвалення нового Закону України "Про лікарські засоби" сприятиме об’єктивній перевірці всіх українських фармкомпаній України на відповідність європейським вимогам та сприятиме розширенню експансії України на ринки Європи.

Рівень споживання ліків демонструє позитивні тенденції

З одного боку,  рівень споживання лікарських засобів в Україні залишається на доволі низькому рівні. Так, якщо у Швейцарії у 2022 році споживання лікарських засобів становило 910 дол. США на одну особу, у Бельгії – 816 дол. США, Канаді – 789 дол. США, то в Україні лише 104 дол. США. З іншого боку, у 2023 році цей показник зріс на 15,3%, досягнувши позначки 120 дол. США на одну особу. Таким чином, рівень споживання лікарських засобів в Україні демонструє позитивні тенденції.

У 2023 році українці найбільше купували протиревматичні засоби, ліки для нервової системи, препарати для лікування серцево-судинної системи, для підтримання системи травлення та метаболізму, а також протимікробні засоби для системного застосування.

Цифровізація галузі пришвидшується

У світі фармацевтика - серед лідерів за впровадженням інновацій. Це зумовлено відповідністю сучасним реаліям, дотичністю галузі до наукових досліджень та позитивною динамікою витрат на впровадження інновацій.

У 2023 році фармацевтичні компанії використовували штучний інтелект як інструмент для розробки ліків. Ця технологія аналізує великі обсяги медичних даних, адже дає змогу дослідникам розробляти ліки більш цілеспрямовано. Крім того, ШІ прогнозує ефективність ліків, скорочує час і витрати на їх розробку для переходу на етап клінічних випробувань.

За допомогою Big Data підвищується ефективність та точність клінічних випробувань. Так, аналізуючи історичні дані пацієнтів, компанії можуть краще підбирати учасників випробувань та прогнозувати потенційні побічні ефекти.

Свого розвитку набула у 2023 році і телемедицина, яка значно розширила доступ до медичних послуг.

Зокрема, створюються  цифрові продукти, які допомагають лікарям стежити за станом здоров’я пацієнтів та коригувати лікування дистанційно.

Українська фарма – частина національної безпеки

В умовах повномасштабної війни, що триває, фармацевтична індустрія допомагає зберігати життя та здоров’я людей.

За цей час українська фарма, загартована викликами, спричиненими COVID-19, успішно впоралася із налагодженням логістики в умовах воєнних дій, подоланням гуманітарної кризи, коли мільйони українців втратили доступ до основних ліків, пошуком механізмів збуту продукції через зменшення кількості аптек та купівельної спроможності населення.

Водночас, для української фарми важливо, аби держава стояла на варті здоров’я та добробуту громадян. Адже від стану здоров’я людей залежить майбутня демографічна ситуація, інвестиції в систему охорони здоров’я та соціального захисту.

Критично важливо, а в умовах великої війни і поготів, мінімізувати залежність від імпорту медикаментів. Велика залежність від імпорту робить країну вразливою до зміни цін на лікарські засоби та запровадження торговельних бар’єрів.

А ще необхідно інвестувати в людський капітал. Йдеться про інвестиції в освіту та підтримку кваліфікованих фахівців. Це необхідно для стійкого зростання індустрії, адже вже зараз за рівнем "відтоку мізків" Україна посідає 4 місце серед 177 країн світу.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ОЛЕКСАНДР КІРПІЧОВ

Стратегія боротьби з контрафактом на українському книжковому ринку

МИХАЙЛО ВИННИЦЬКИЙ

Державні гранти на навчання: як підтримають студентів і посилять вищу освіту

ЄВГЕН ЗІМІН

Майбутнє українського хокею залежить від зміни правил, за якими функціонує Федерація хокею, а не від зміни прізвища її президента

ОЛЕГ АРЕСТАРХОВ

Про добрива, ракети, український кешбек та патріотизм

ВОЛОДИМИР ГУСАК

"Рівність для всіх" повинна лишитися у минулому

МИКОЛА ФІЛОНОВ

Інформаційна політика України – під парасолькою культури або самостійна сфера?

ВІТАЛІЙ МУЗИЧЕНКО

Реалізація державної програми щодо протезування цивільних і військових: виклики та досягнення

ІВАН ГАВРИЛЮК

Війна – наркотик для Кремля!

ОЛЕКСІЙ ПОГОРЕЛОВ

Дефіцит суддів апеляційної інстанції та квартирне шахрайство: важливі нюанси

ТАРАС ШАКО

Воєнна розвідка України у війні майбутнього

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА