11:53 15.08.2024

Автор ІРИНА ДІДЕНКО

Полювання на українців: як Росія використовує міжнародне право щоб позбавляти волі наших співгромадян за кордоном

5 хв читати
Полювання на українців: як Росія використовує міжнародне право щоб позбавляти волі наших співгромадян за кордоном

Ірина Діденко, заступник начальника Департаменту - начальник управління правової допомоги та екстрадиції Департаменту міжнародного співробітництва Офісу Генерального прокурора

 

Гібридна війна: росія свідомо і цілеспрямовано полює на українців у третіх країнах на підставі надуманих обвинувачень. Своїми діями рф розхитує підвалини міжнародного права та правової співпраці

Окупація Криму, а потім значної частини Донбасу стала причиною незаконного ув’язнення та сфальшованого засудження тисяч українських громадян. 

Відтоді цей процес лише масштабувався. Ми навіть не знаємо точної кількості цивільних українців, які незаконно утримуються на окупованих територіях і в росії. Йдеться про тисячі наших співгромадян. І проблема в тому, що в міжнародному праві не існує жодних зобов’язуючих механізмів для обміну або інших варіантів повернення цивільних людей.

Для створення та впровадження таких механізмів Україна докладає чимало зусиль. Генеральний прокурор Андрій Костін восени минулого року доручив спеціалізувати напрям захисту прав українців, яких рф позбавила свободи. В групі міжнародних експертів при Офісі Генпрокурора (АСА) на постійній основі діє кластер, спеціалісти якого надають прокурорам рекомендації щодо кращих практик розслідування та переслідування за злочини цієї категорії.

І поки Україна веде розслідування, заручається підтримкою міжнародних партнерів та робить все можливе, щоб зупинити російську агресію, виникла нова загроза.

росія полює на українців у третіх країнах

Механізм базується на тому ж фундаменті – сфальшованому правосудді. Так звані російські суди виносять вироки громадянам України, як правило заочно, за надуманими обвинуваченнями. Далі на підставі винесеного вироку росія офіційно звертається до інших країн із запитом на екстрадицію.

Є декілька варіантів подання таких запитів. Найпростіший шлях – оголошення у міждержавний розшук, який здійснюють держави-учасниці СНД. Тобто, громадянин України, засуджений у рф за фальшивим обвинуваченням, може бути затриманий в країні, дружній до рф, а далі переданий до росії.

Крім того, росія може оголосити міжнародний розшук і вимагати екстрадиції на основі двосторонніх договорів з іншими державами. При цьому українці навіть не підозрюють про таке «судочинство».

Третій шлях – через Міжнародну організацію кримінальної поліції, що об’єднує 195 держав-учасниць і більш відома як Інтерпол. Щоправда, Інтерполом передбачений запобіжник: організація перевіряє російські запити. Якщо є підозра, що особу невмотивовано переслідують, то у міжнародному розшуку відмовлять. Але у випадку «звичайного», загальнокримінального злочину, контрольна функція може не спрацювати та щодо людини може діяти так звана «червона картка» (червоне оповіщення, або Red Notice).

А ще існує ризик, що дружня до росії держава може сама винести політично вмотивовані вироки щодо громадян України, оголосити в розшук і звернутись до третіх країн із запитом про екстрадицію. Наприклад, засудити за «нейтральними» статтями: шахрайство або перевезення наркотиків. В такому випадку інші країни можуть навіть не підозрювати про наявність політичного замовлення.

Вже є відповідні приклади, коли наших співгромадян затримали в третіх країнах. Генеральний прокурор Андрій Костін тримає ситуацію на контролі, адже ми боремось за свободу кожного українця. Але процес може бути довгим і складним.

Найбільш вразливі тут військові та особи, які можуть володіти чутливою або таємною інформацією, мають відношення до обороноздатності країни. Також в зоні ризику активісти, бізнесмени, журналісти, політики та інші публічні особи, які мають певну впізнаваність і вплив у суспільстві.

Наполеглива порада: уникати відвідання країн, лояльних до рф та членів СНД, а також звертатись із запитами до Комісії з контролю файлів Інтерполу для перевірки наявності “червоної картки”. У разі виникнення ситуацій, пов’язаних з обмеженням особистої свободи (затримання, арешт) відразу інформувати дипломатичні відомства та Офіс Генерального прокурора.

Війна проти прав і порядку

Очевидно, що росія використовує всі наявні військові, політичні, дипломатичні, економічні, культурні, правові, інформаційні та інші інструменти для ведення гібридної війни проти України і всього Західного світу.

Полюючи на людей, кремль виконує ще одну задачу – розхитує підвалини міжнародного права та правової співпраці. 

Компетентні органи різних країн на постійній основі працюють одне з одним. Офіс Генпрокурора України так само отримує запити на міжнародно-правову допомогу від інших держав та звертається з власними запитами.

В сучасному світі злочинність все більше стає транскордонною. Для ефективної боротьби з кіберзлочинністю, тероризмом, торгівлею людьми життєво необхідна співпраця країн. В основі такої співпраці лежить взаємна повага до сторін, впевненість у справедливому судочинстві, у прагненні захисту прав людини, у добрій волі. 

Коли країна звертається до іншої із запитом на правову допомогу (приміром, надання інформації у певній справі), або екстрадицію – всі сторони мають бути впевнені, що йдеться про справжнє правосуддя, а не політично вмотивоване переслідування. Саме ці принципи намагається спотворити рф.

Гібридні дії росії на юридичному полі також мають за мету загальмувати боротьбу України за справедливість. Фальшиві звинувачення та суди, звернення по правову допомогу та екстрадицію заочно засуджених рф українців, використання дружніх країн в якості проксі для створення ілюзії нейтральності запитів – всі ці зусилля мають розмити моральні кордони між агресором і жертвою, мають поставити українців на одну шальку з окупантами.

Ми чітко усвідомлюємо ці загрози. Тому звертаємося до міжнародних колег із проханням: якщо одержуєте запит щодо затримання громадянина України – будь ласка, звертайтесь. Ми швидко надамо всю необхідну інформацію, а ви зможете прийняти обґрунтоване рішення. 

Офіс Генпрокурора України активно співпрацює з міжнародними партнерами для переслідування злочинців. Лише за останні пів року було успішно здійснено процедури екстрадиції разом з компетентними органами Польщі, США, Чехії, Румунії тощо.

Також ми звертаюсь до всіх, хто займається адвокацією України на міжнародних майданчиках – у Європарламенті, ПАРЄ, Парламентській асамблеї НАТО та ОБСЄ – висвітлюйте цю тему, викривайте наміри росії розвалити систему міжнародної правової допомоги, засуджуйте ганебну практику викрадення і незаконного утримання людей.

Держава-терорист вважає, що права людини – порожній звук, а демократію можна зруйнувати її ж інструментами. Ми не можемо цього допустити. Гібридні атаки росії мають бути зупинені.

 

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА