13:44 29.07.2024

Автор АНДРІЙ СТРАШНИЙ

Доступний Факторинг: європейський досвід для стійкості ММСБ

4 хв читати
Доступний Факторинг: європейський досвід для стійкості ММСБ
Фото: Фото надано Мінекономіки

Андрій Страшний, Начальник управління фінансової політики Мінекономіки

 

За даними дослідження аналітичної компанії Grand View Research[1] за 2023 рік, обсяг ринку факторингу у ЄС оцінюється у більш, ніж 2 трильйони доларів США, а сукупний середньорічний темп зростання прогнозується на рівні 8.2% у період з 2024 до 2030 років. Доля європейського ринку факторингу становить 56.6% від світового обсягу факторингового фінансування. Показники фінансування ВВП ЄС за рахунок факторингових послуг в середньому становлять від 11% у країнах Східної Європи до 19,5% у більш розвинутих економіках країн Західної Європи. 

В Україні, за даними FCI, обсяг факторингу становить лише близько 0.18% ВВП.

Чому факторинг став залізобетонним фундаментом економіки ЄС, та наскільки доступним є факторинг для українських бізнесів розбираємося детальніше у цій статті.

ММСП – основа європейських економік

Кількість мікро, малих та середніх підприємств у ЄС від року заснування співтовариства у 1992 році до сьогодні зростає. Протягом останніх п’ятнадцяти років, на приклад, частка ММСП у ЄС зросла на 25%, згідно з даними Statista. На сьогодні ММСП, які складають 99% всіх підприємств у ЄС, справедливо називають хребтом європейської економіки, що генерують більше половини ВВП Євросоюзу. Українська статистика за кількістю ММСП та їх частки у ВВП країни співставні з європейськими. Частка ММСБ в економіці України відповідно до класифікації Господарського Кодексу України становить 99%.

Факторинг – один з найпростіших і найзручніших інструментів фінансування ММСП

Паралельно зі збільшенням кількості ММСП та розвитком фінансових ринків відбувалася й еволюція факторингу у ЄС. За останні п'ятнадцять років користувачі факторингових послуг показували зростаючий інтерес до цього виду фінансування, залучаючи від 1 трильйона євро факторингового фінансування у 2010 році до майже  2,4 трильйонів євро у 2023 році. 

Дані EU Federation of Factoring and Commercial Finance

Найбільшу користь інструмент факторингу має для підприємств з тривалим ланцюжком «від виробника до споживача», а саме бізнесів у галузях виробництва, транспортно-логістичного комплексу, будівництва, інформаційних технологій й сектору охорони здоров’я. Вони ж є найактивнішими користувачами факторингового фінансування у Європі за даними Grand View Research, 2023.

Дані Grand View Research 2023

Перспективи розвитку факторингу в Україні

Українська економіка у найближчі роки буде все глибше інтегруватися з економікою ЄС. Цей процес вже відбувається, навіть під час дії воєнного стану, і, вочевидь, прискориться у період повоєнної відбудови. Факторинг може стати потужним стимулом стабілізації та розвитку українських ММСП, для чого з боку держави зроблено перші важливі кроки впровадження факторингу.

По-перше, у 2023 році Національним Банком України схвалено Концепцію реформування регулювання факторингу в Україні. По-друге, НБУ готується до подання у ВРУ Законопроєкту про факторинг. По-третє держава створила нову програму підтримки українських ММСП – «Доступний факторинг» - реальний інструмент фінансування бізнесу вже сьогодні.

Програма «Доступний факторинг» призначена для зареєстрованих на підконтрольній Україні території українських ММСП, кінцевим бенефіціарним власником яких є резиденти України. Програма діє через Фонд розвитку підприємництва (ФРП), який є її адміністратором.

Розуміючи, що вартість факторингового фінансування стане вирішальним фактором для потенційних підприємств, Програма «Доступний факторинг» пропонує бізнесові фіксовану річну ставку 13% - суттєво нижчу, ніж звичні 20-25%, які пропонують банки.

Наразі ФРП уклав відповідні угоди про компенсацію ставки із дев’ятьма банками-факторами та продовжує працювати над розширенням списку банків-факторів.

Основними перевагами факторингу для бізнесу залишаються:

  • Пришвидшення ліквідності компанії. Банки одразу  оплачують рахунки постачальникам, що призводить до збільшення ліквідності та кращого управління оборотним капіталом.
  • Аутсорсинг контролю дебіторської заборгованості. Підприємства, що використовують факторинг, в результаті мають скорочений обсяг адміністративної роботи, адже управління заборгованістю покупців бере на себе банк.
  • Відсутність вимог надання застави. Відсутність вимог надання застави робить процес одержання факторингового фінансування швидшим і простішим, ніж інші види зовнішнього фінансування. В рамках Програми "Доступний Факторинг" планується підтримати 1000 ММСП.

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу». Точка зору автора, викладена у цій публікації, не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.

 

[1] Дослідження Grand View Research

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА