15:57 25.01.2023

Відновлення територіальної цілісності та суверенітету України – незаперечна і загальносуспільна умова завершення війни – експерти АЦ "Об’єднана Україна"

6 хв читати

Результати експертного опитування "Образ перемоги" засвідчили, що перспективи і теоретична можливість переговорів в якості завершальної стадії війни видаються опитаним експертам туманним. Умовою, яка би підвищила можливість завершення війни за столом переговорів, називається зміна режиму у росії. Водночас, війна може завершитися і без формальних прямих переговорів між Україною та росією. Про це повідомили експерти Аналітичного центру "Об’єднана Україна" Антон Кучухідзе, Петро Олещук та Валентин Гладких під час презентації перших результатів проведеного опитування, що відбулась 25 січня у пресцентрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна".

Політолог, експерт АЦ "Об’єднана Україна" Петро Олещук зазначив, що здійснене дослідження не є алгоритмом, інжинірингом перемоги, а швидше – дискурсом перемоги в експертному середовищі України, аналіз якого дозволить розробляти ефективні політичні рішення. Експерт вважає одним з ключових висновків дослідження той факт, що серед представників експертного середовища є абсолютний консенсус щодо неодмінного повного відновлення суверенітету України як одного з ключових індикаторів перемоги. До того ж, цей експертний висновок віддзеркалює консенус, що існує відносно цього питання у суспільстві. Водночас, опитані експерти визнали низку проблемних моментів щодо втілення в життя очікувань людей.

"Серед проблемних моментів – питання реінтеграції тимчасово окупованих росією територій. Зокрема, експерти відзначають, що на цих територіях буде потрібен особливий режим управління, поступова їх політична реінтеграція і включення в політичний простір України. Цікаві думки висловлювалися про те, що потрібно, наприклад, спочатку забезпечити включення цих територій в політичний організм України на основі відновлення місцевого самоврядування, а вже потім, на основі певних аспектів відновлення конституційного ладу, здійснювати повноцінне включення в український політичний організм. Так само експертами була висловлена думка, що це має регулюватись на рівні окремого законодавства, що має бути розроблене з урахуванням всіх цих нюансів", – повідомив політолог.

Своєю чергою політичний аналітик, експерт АЦ "Об’єднана Україна" Валентин Гладких також звернув увагу на значні відмінності в баченні експертами шляхів та інструментів реінтеграції звільнених територій, а особливо території Криму.

"Частина експертів, аналізуючи дискурс, зазначають, що інтеграція Криму створює суттєві ризики, вважаючи, що Україні буде важко "перетравити" величезний обсяг накопичених проблем. Інша група дослідників не бачить в цьому проблеми. Лунали думки, що це вимагатиме обмеження частини населення в правах та застосування інших інструментів. Але я хотів би звернути увагу, що ця дискусія була визначальною до 24 лютого, а після цього вона втратила актуальність", – повідомив аналітик.

За його словами, ризики дійсно існують, але всі вони можуть бути подолані, а відповідну підготовку потрібно системно проводити вже сьогодні.

"Звісно, є складні рішення. Скажімо, немає економічної доцільності відновлювати певні зруйновані населені пункти. Якщо доцільність буде і буде потрібно, наприклад, відбудувати Маріуполь, то треба розуміти, що на ці території буде переміщуватись велика маса людей, на всіх звільнених територіях може бути розміщено значну кількість збройних сил, а це неодмінно змінюватиме демографічну ситуацію. Взагалі, я залишаюсь прихильником адміністративно-територіальної реформи, все-таки, необхідно з урахуванням нових реалій здійснити це переформатування", – підкреслив  експерт.

Валентин Гладких наголосив, що умови буде диктувати переможець, і мова йде, насамперед, про відновлення закону, повернення справедливості та необхідність забезпечити рівні можливості для всіх громадян України, і не в останню чергу це стосується питань якісної освіти та формування інформаційно-культурного простору.

"Я хочу, щоб мене правильно зрозуміли, мова не йде про те, що після відновлення територіальної цілісності та державного суверенітету і повернення цих територій під контроль України там буде створений якийсь репресивний режим, переслідування і інша маячня, яку продукують рашистські ЗМІ. Я навіть проти того, щоб обмежувати політичні права. Я за те, щоб створити такі умови, в яких кожна людина, яка не скоювала злочинів, мала всі громадянські, політичні права і діяла в інтересах нашого спільного майбутнього", – зауважив експерт.

Аналізуючи зовнішньополітичні виклики та завдання для України, політолог-міжнародник, співзасновник АЦ "Об’єднана Україна" Антон Кучухідзе звернув увагу на той факт, що приєднання України до НАТО та ЄС не є обов’язковою умовою перемоги України у війні.

"По кожному з напрямів інтеграції України вже досягла перемоги. Політичне керівництво України та держава набули та посилили свою суб’єктність. Якість політики між Україною та ЄС сьогодні дорівнює рівноцінному партнерству і про це нам говорять у європейських столицях. З точки зору якості в цьому питанні Україна вже здобула і прогрес і перемогу. Те саме можна сказати і про відносини України та НАТО. В перші місяці війни було складно вибудовувати діалог, а сьогодні ми бачимо фіналізацію питання передачі Україні танків", – зазначив експерт.

На його думку, перемогою України є і фактична руйнація початкових цілей агресора, що завдяки героїчному спротиву українського народу постійно переглядає свої плани.

"Війна рашистів – це боротьба за перерозподіл світу. Свого часу вони ставили умови Заходу щодо повернення кордонів НАТО до 1997 року, а це абсолютна неадекватність з точки зору оцінки потужності Альянсу. Україна ж досягла поглиблення стратегічного рівня взаємин з НАТО та ЄС. Це, як і посилення рівня суб’єктності держави на політичному, економічному та військовому рівнях – перемога, якою ми завдячуємо українському народу, ЗСУ, військово-політичному керівництву та дипломатам".

З повним текстом дослідження, оприлюдненим на веб-сайті Аналітичного центру "Об’єднана Україна" можна ознайомитись за посиланням.

Відеозапис презентації можна переглянути тут.

Інформаційна довідка:

Дослідження "Образ перемоги" проводилось експертами АЦ "Об’єднана Україна" на основі опитування експертів, здійсненого протягом грудня 2022 – січня 2023 року.

Основний метод дослідження – експертне опитування у вигляді анкетування серед політичних експертів. Анкетування здійснювалося за допомогою розсилки відповідної Google Форми, у якій кожен з експертів міг надати розгорнуту відповідь на кожний з запропонованих 6 блоків питань.

Гіпотеза для даного дослідження полягала у тому, що в експертному середовищі уже має сформуватися певний базовий консенсус, щодо майбутньої перемоги України, і того, що можна вважати в якості подібної перемоги у майбутньому. Даний консенсус формується, з одного боку, під впливом позиції військово-політичного керівництва держави, з іншого – на основі власних оцінок, що базуються на досвіді, екстраполяції ситуацій з минулого, проектуванні гіпотетичних наслідків кожних конкретних політико-дипломатичних кроків.

Відповідно, дане дослідження спрямоване не на формулювання виключного та всеохоплюючого концепту української перемоги, а на аналіз дискурсу, що сформувався по відношенню до даного питання в експертному середовищі політологів,  юристів та економістів України.

Добір експертів здійснювався на основі наступних критеріїв: належність до академічної спільноти, наявність наукових досліджень у дотичних до досліджуваної проблеми галузях або участь у публічній експертизі для ЗМІ в якості фахівця з питань, дотичних до сфери дослідження. Також використовувалась методика "снігової кулі", коли експерти, що вже взяли участь в опитуванні, радили колег, яких можна долучити до опитування.

Анонімний характер опитування пояснюється необхідністю збереження свободи висловлювання думок та оприлюднення різних позицій, попри професійний статус та інші обмеження для експерта.

До опитування було залучено 21 експерт, серед яких представлені у т.ч. і експерти аналітичного центру "Об’єднана Україна". Також представлені фахівці інших аналітичних та науково-дослідних установ, викладачі, офіцери Генерального Штабу ЗСУ.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Що враховувати при виборі ювелірних прикрас: практичні поради

Профілактика захворювань рослин за допомогою правильного догляду

Чеські партнери надали рятувальникам Мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС України новітню систему pTRACK

Унікальний заповідний ліс Рівненщині "Макове болото" продають під видобуток торфу - екоактивісти

На Оболонському острові 100-літніх дерев не існувало, а замість знесених аварійних висадили в 5 разів більше, - гендиректор "Плесо"

Група TAS виходить на європейські ринки: модернізація виробництва, інноваційні продукти та міжнародні стандарти якості

Як знайти роботу в ІТ: курси чи диплом?

Група дітей загиблих українських прикордонників прибула на відпочинок до Ізраїлю

Група компаній АМ-БІТС виходить на міжнародний ринок під брендом Dataslab

Sense Bank починає кредитувати об’єкти первинної нерухомості

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА