12:25 11.03.2022

"Енергоатом" з першого дня війни домовився з Westinghouse про повне закриття потреб у паливі для АЕС – глава компанії Котін

3 хв читати
"Енергоатом" з першого дня війни домовився з Westinghouse про повне закриття потреб у паливі для АЕС – глава компанії Котін

Бліц-інтерв'ю глава НАЕК "Енергоатом" Петра Котіна агентству "Інтерфакс-Україна"


- Сьогодні "Енергоатом" поширив інформацію про рішення про відмову від закупівлі палива для атомних станцій російського виробництва. На чому базується таке рішення? Коли мали відбутися такі закупівлі?

- Ми повністю готові відмовитися від поставок російського палива на територію України і стабільно забезпечити роботу наших енергоблоків без їхнього палива. Закупки постійно йдуть, раз на рік ми закуповуємо 13 партій для блоків ВВЕР-1000 і дві партії для блоків ВВЕР-440.

Westinghouse готовий нам повністю допомогти і повністю закрити потребу в паливі, це прописано в контракті з цією компанією. Ми так і домовлялися попередньо, що у разі необхідності вони зможуть наростити виробництво з урахуванням наших потреб. Щойно почалася війна, я говорив з керівництвом Westinghouse, і вони уже два тижні як почали вживати необхідні заходи, аби розвернути додаткове виробництво, щоб забезпечити нам ці поставки. Тут ніяких проблем немає. У нас палива вистачає на два роки, і за цей час вони зможуть налагодити поставки. Все, як і домовлялися.


- Скільки коштів не отримає РФ від України через відмову від її палива?

- Паливна програма в різні роки має різні значення – від 6 до 8 млрд грн на рік йшло Росії.


- Можливо, ви домовляєтеся і з іншими виробниками палива в рамках своєї програми диверсифікації його поставок?

- Питання диверсифікації буде вирішуватися через власне виробництво паливних касет в Україні. Відповідна робота почалася минулого року. Ми її будемо прискорювати. Таким чином, частина ядерного палива буде вироблятися у нас в Україні, частина – на майданчиках Westinghouse. І ми будемо зберігати два джерела поставок. І не будемо порушувати програму диверсифікації. Хоча зараз, на мій погляд, в умовах військової агресії програма диверсифікації стоїть на другому плані, на перший виходить спротив агресору і ненадання йому коштів і підтримки його промисловості.


- Яка позиція нашого ядерного регулятора ДІЯРУ у питанні заміщення російського палива американським, адже він має дати дозвіл на це?

- Ми обговорювали це питання з регулятором, він буде повністю підтримувати цю ідею.


- Ви вже повідомили офіційно РФ про відмову від їхнього палива?

- Дізнаються від вас, від журналістів.


- Чого ви чекаєте від МАГАТЕ? Можливо, ви розмовляли з Гроссі після його вчорашньої поїздки до Туреччини в рамках перемовин? Якою все ж таки може бути їхня допомога у цій ситуації?

- Поки що з керівником МАГАТЕ не розмовляли після його поїздки в Туреччину. Він зробив деякі заяви, висловив занепокоєння щодо ЗАЕС і ЧАЕС, що вони в тому числі оцінюють ситуацію поки що як безпечну. Ну, безпечну не в повному обсязі, а з точки зору ядерної катастрофи. І тут ми не можемо до них достукалися. Але ми не збираємося спростовувати, що процес іде саме в цьому напрямку, бо так і є. Розумієте, в структурі МАГАТЕ працює багато представників РФ. Від самого створення і донині Росія залишається одним з головних спонсорів цієї організації. Очікувати зараз, що МАГАТЕ стане твердо на нашу позицію, не доводиться.


- Яка оперативна ситуація на захоплених станціях?

- Без змін, персонал, як і раніше, працює під контролем РФ. Вони там проводять щоденні наради з керівництвом і видають завдання, яке персонал має виконувати. По ЗАЕС, наприклад, ці завдання стосуються насамперед логістики перебування російського війська на території станції, укріплення периметру, додаткового захисту військових, харчування, розміщення, інших побутових питань. Вони прийшли як загарбники і використовують структуру атомної станції, живуть там за рахунок ЗАЕС. Тут навіть слів немає, аби коментувати.

По ЧАЕС я все-таки впевнений, що її енергоживлення буде поновлене, і саме з українського боку, як би вони не брехали про допомогу Білорусі.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Глава "Укргідроенерго" Ігор Сирота: "Найкращий ринок – прогнозований і з рівними умовами для всіх"

Існує необхідність у розробці стандартів надання медичної допомоги пацієнтам із травмами, пов'язаними з бойовими діями – перший заступник міністра охорони здоров'я

СЕО "Укренерго" Кудрицький: "Ринок має припинити генерувати борги"

Потреби в системі охорони здоров'я зростають через війну - керівник Офісу ВООЗ в Україні

Корпоративний клієнт хоче розуміти, що він цінний для страховика

Система відряджень медиків на прифронтові території показала свою ефективність - заступниця міністра охорони здоров'я Карчевич

Сезонність впливає лише на довжину черги на МАПП, а не її наявність - заступник начальника штабу Західного регіонального управління Держприкордонслужби Матвійчук

Контакт зі смертю запускає розвиток ПТСР - патофізіолог Віктор Досенко

Нам потрібна стратегія, звідки і як розпочати впровадження 5G, - CEO lifecell

Нам знадобиться близько року для наведення порядку на небанківському фінансовому ринку – заступник голови НБУ Олійник

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА