13:35 19.08.2024

Українська влада дуже сильна, ми допоможемо в реалізації її гуманітарних ідей - директор ВПП ООН в Україні

9 хв читати
Українська влада дуже сильна, ми допоможемо в реалізації її гуманітарних ідей - директор ВПП ООН в Україні

Інтерв'ю з директором Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) ООН в Україні Річардом Рейганом

Текст: Оксана Руженкова


- Пане Рейгане, з моменту призначення на посаду директора Всесвітньої продовольчої програми ООН в Україні півтора місяця тому ви встигли відвідати кілька міст і, мабуть, маєте певні враження й бачення того, чим займатиметесь?

- Насправді мені пощастило, що саме на мене покладено обов`язок представляти ВПП ОНН в Україні. Якщо не зважати на жахливу війну, що триває в Україні, під час якої гинуть і потерпають люди, це чудова країна, яка дійсно нагадує сад і сільськогосподарський регіон у США, де я виріс.

ВПП ООН була присутньою в Україні до 2018 року. Україна ставала дедалі сильнішою економічно. Нам фактично не було що робити. Офіс було закрито. ВПП ОНН тоді починала працювати над встановленням комерційних та економічних зв'язків з Україною, адже ми є найбільшою гуманітарною програмою і найбільшою організацією, яка закуповує продукти харчування. ВПП й зараз, не зважаючи на війну, закупила близько 1 млн тонн продовольства в Україні, зокрема, зернові культури, соняшникову олію, лущені горіхи, й відправила до інших нужденних країн.

Відразу по приїзді в Україну я вирішив відвідати низку регіонів, щоб наочно побачити як відбуваються операції безпосередньо на місцях. Побував у Миколаївській, Одеській, Харківській областях та оцінював, як наші операції тут спостерігаються. Коли кажу «спостерігаються», маю на увазі, що український уряд і держава дуже сильні. Ми співчуваємо Україні й допомагати урядові долати кризу. Відвідуючи регіони, хотів зрозуміти, що ми для цього робимо, і яка наразі ситуація в прифронтових регіонах.

Як людині, що не жила в Україні, мені було складно зрозуміти, як країна, що знаходиться в п`ятірці світових експортерів продовольства, може відчувати гуманітарні проблеми. Але насправді ці проблеми існують. За нашими підрахунками, кожний п'ятий українець не має стабільного джерела їжі та впевненості в її отриманні, а в районах, близьких до лінії фронту, один з двох українців відчуває нестачу їжі. Наприклад, при відвідуванні однієї з громад на Харківщині ми довідалися, що наразі засівають 250 гектарів, а ще 250 гектарів просто не можуть. Відтак розуміємо, що війна безпосередньо впливає на сільське господарство. Аграрії не можуть обробляти землю, бо вона замінована різними вибуховими пристроями. Із прифронтових регіонів люди виїхали в момент їх окупації й після деокупації не повернулися. Окремо варто сказати, що в місцевостях, які межують з місцями ведення бойових дій, люди не мають доступу до маркетів та аптек. Є дуже багато викликів, які впливають на ситуацію українському агросекторі, на його виробничу спроможність. Це все і є впливом війни, який спричиняє гуманітарну кризу.


- Чи можете охарактеризувати основні гуманітарні програми, які реалізуєте в Україні?

- ВПП повернулася до України в лютому 2022 року, щоб розпочати екстрене реагування на гуманітарну кризу, спричинену війною. Нашою головною метою було забезпечити людей, які переміщені та постраждали від війни, здатністю справлятися з ситуацією й продовжувати забезпечувати себе поживною їжею, і це залишається нашим пріоритетом. Щомісяця ми розподіляємо продуктові набори та грошову допомогу майже 2 мільйонам українців. Ми також сприяємо відновленню сільськогосподарського сектора та виробників продуктів харчування, підтримуємо установи, які опікуються найбільш вразливими категоріями населення, зокрема, лікарні, школи, центри для переміщених осіб, доповнюємо державні програми соціальної допомоги.

Один з видів нашої допомоги - розподіл продуктових наборів і хліба в районах, близьких до лінії фронту, де важко знайти їжу або вона дуже дорога. Наприклад, у червні ми розподілили 650 тис. продуктових наборів. У коробці від ВПП міститься 13 кг продуктів: макарони, олія, м'ясо, пшеничне борошно, вівсянка, гречка, консервовані м'ясо і квасоля, пшоно, цукор, сіль тощо. До речі, 90% продуктів, крім солі та деяких видів м`яса, купуються локально. Таким чином, ВПП підтримує як людей, що живуть близько до лінії фронту, так і виробників продуктів харчування по всій країні.

Наша програма працює з малими пекарнями у прифронтових районах. ВПП уклала з ними контракти, підтримує їх, надаючи обладнання, купує їхній хліб, щоб передавати людям, які його потребують. Разом ці пекарні виробляють приблизно 200 тонн хліба на місяць. Попит допомагає їм залишатися відкритими, відновлювати роботу в постраждалих районах, коли це безпечно, підтримуючи місцеву економічну діяльність та зайнятість. Пекарні, які з нами співпрацюють, мають гарантований дохід, тож можуть реінвестувати зароблене в свій бізнес. Іноді ми допомагаємо їм з певними видатками, наприклад, закупівлею генераторів або логістикою продукції. Ми розуміємо, що хліб у пекарні – це і є життя. До речі, 30% хліба, який ми розподіляємо в Україні, надходить саме від малих пекарень, що працюють у прифронтових регіонах.

Крім того, ВПП підтримує продуктами харчування понад 700 установ – лікарень, центрів догляду, центрів для переміщених осіб, дитячих будинків. Вони використовуються для приготування щоденних гарячих страв для мешканців. Понад 200 тис. людей, які перебувають у цих установах, щомісяця отримують допомогу.


- Які ще соціальні програми реалізуєте в Україні?

- ВПП ООН працює у координації з Міністерством соціальної політики, щоб надавати грошову допомогу пенсіонерам, які отримують невеликі пенсії. Ця програма діє з серпня 2023 року. За її умовами пенсіонери, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій, щомісяця отримують доплату до пенсії, аби вона сягала 3250 грн. Наприклад, при пенсії в 2500 грн доплата становить 750 грн. З серпня 2023 року таку допомогу вже отримали 420 тис. українських пенсіонерів. Загальна сума виплат - понад 2 млрд грн. Ця програма продовжена до кінця 2024 року і триватиме далі за наявності фінансування.

ВПП 2024 року також реалізовувала 3-місячну програму з підтримки людей з інвалідністю по всій країні. Механізм був подібний: ВПП доповнювала допомогу, яку виплачує держава. Загалом 320 тис. людей з інвалідністю отримали від ВПП понад 820 млн грн.

ВПП також надає грошову допомогу людям, які стикаються з надзвичайними ситуаціями через війну. Наприклад, у травні цього року ВПП підтримала понад 1500 людей, які евакуювалися з Харківської області через загострення ситуації на фронті. Ми надали їм три грошові виплати на загальну суму понад 10 тис. грн на особу, щоб допомогти покрити нагальні витрати та переселення.


- В Україні триває реформа харчування в закладах освіти. Чи підтримуєте цю ініціативу?

- Так, ВПП ООН у 2023/2024 навчальному році допомогла школам 13 областей нагодувати 90 тис. учнів початкових класів. Ми компенсували 30% їхньої вартості, а школи використали ці кошти для поліпшення якості харчування та для зменшення оплати порцій. Загалом ВПП перерахувала школам майже 79 млн грн. У нас є багато успішних прикладів, як добре працює ця програма в регіонах.

Ми плануємо цього року розширити програму для допомоги 160 тис. дітей. Ми також працюємо над укладанням контрактів приблизно зі 100 школами у бомбосховищах у двох областях: Запорізькій та Харківській.


- Одна з найбільш відомих в Україні та за її межами ініціатив - Grain from Ukraine. Які її плани на майбутнє?

- Ми сприяємо експорту українського зерна та інших продуктів харчування з портів Чорного моря, щоб підтримати країни, які стикаються з продовольчими кризами, а також аграрний сектор в Україні. На даний момент у рамках ініціативи Grain from Ukraine президента України Володимира Зеленського ВПП ОНН транспортувала 164 тис. тон продовольства для своїх ключових операцій у такі країни як Ефіопія, Сомалі, Кенія, Ємен, Нігерія, Судан, Мавританія, Джибуті, ДРК та Мозамбік.

Для майбутніх поставок ВПП ООН витратить ще $47 млн на закупівлю 35 тис. тонн продовольства для своїх операцій у Мозамбіку, Малаві, Палестині, Мавританії, Джибуті та ДРК.

Окремо варто зауважити, що ВПП ООН запозичила досвід інженерного корпусу армії ООН і впроваджує його по всьому світу, зокрема і в Україні. ВПП надає логістичну підтримку всім агентствам ООН і нашим партнерам із неурядових організацій у перевезенні продуктів харчування. Ми організовуємо їхнє накопичення, складування, надаємо телекомунікаційну підтримку та виконуємо транспортування.


- Зустрічали інформацію про сприяння ВПП ОНН у розміновуванні деокупованих територій.

- Так, ВПП співпрацює з ФАО та спеціалізованими організаціями з розмінування в Харківській області, щоб допомогти сільським громадам і дрібним фермерам безпечно відновити сільськогосподарські роботи на своїй землі. Ми досліджуємо землю, щоб з'ясувати, чи вона забруднена, очищаємо, де це необхідно, її від мін та інших залишків вибухонебезпечних предметів. А потім, коли земля стає безпечною, безпосередньо підтримуємо фермерів - допомагаємо їм відновити виробництво, наприклад, надаємо ваучери на оренду обладнання або купівлю насіння.


- Війна триває не перший рік. Частина програм уже завершена. Які з них продовжуватимуться і будуть пріоритетними? Як ви плануватимете свою роботу надалі?

- Для нас усі наші програми є пріоритетними. Концентрація буде на регіонах, які найбільше постраждали від війни. Це те, де ми справді докладемо всіх зусиль, щоб спробувати надати життєво важливу допомогу людям, аби вони змогли вижити.

Ви правильно кажете, що війна триває набагато довше за прогнози. У нас хороше фінансування, але бачимо тенденцію, коли кошти починають зменшуватися з гуманітарної точки зору. Але не сказав би, що це різке зниження. З початку 2023 року ми зібрали майже $880 млн. Це означає, що 70% наших потреб за програмами ВПП ООН до початку 2025 року закриті.


- Які аргументи ви наводите країнам-донорам ВПП, щоби продовжили фінансування гуманітарних програм в Україні?

- Українцям важко уявити, як ситуацію бачать ті, хто не перебуває в Україні. Мені як людині не з України це легше зрозуміти. Але запевняю, що зараз Україна є регіоном, який знаходиться в центрі уваги багатьох людей у світі. Окрім неї таким є ще Газа. Значення цих двох регіонів має вирішальне значення. Не можна недооцінювати їхній вплив на весь світ.

Присутність ВПП ОНН у момент кризи – це дуже доречно для спільної роботи над розвитком в Україні виробництва товарів із доданою вартістю. Адже наша програма закуповує багато товарів збагачених вітамінами, наприклад, соняшникову олію, світовим лідером у виробництві якої є Україна. Таким чином, в Україні ми можемо стати ринком даних і використати її потенціал у створенні спеціалізованих продуктів харчування.

Якщо припустити, що війна закінчиться десь наприкінці 2024 року, тоді наші дії в Україні будуть іншими. Відбудуться дуже сильні зміни, тому що ми почнемо підтримувати зусилля, спрямовані на перехід, відновлення економіки. Тоді будемо більше працювати з постачанням української продукції до інших країн, адже вже маємо тут хороших постачальників та досвід співпраці з ними.


- Чи є у вас якісь особисті ініціативи, які б ви хотіли реалізувати в Україні?

- Підчас своєї роботи в уряді США я розробив програму "Гуманітарний щоденний раціон", яку реалізував уряд Сполучених Штатів. Думаю, що їжа – це точка входу в життя кожної людини. А в Україні вона особливо важлива, бо сільське господарство завжди було своєрідною кров'ю, яка тече в українських жилах. Це ще й культура. Простір для творчості в Україні величезний.

Особисто для мене як представника Всесвітньої продовольчої програми ООН це найбільша можливість, яка будь-коли була в моїй кар'єрі, - мислити масштабно, думати про способи, як можна більш креативно використати продукти харчування, щоб принести користь Україні та українському народу.

Хочу також зазначити, що наразі в українському офісі ВПП ООН працюють дуже висококваліфіковані співробітники, які є громадянами України, з високим рівнем освіти та досвіду. Думаю, що в результаті нинішньої роботи в Україні ми сформуємо досить міцне ядро міжнародних цивільних службовців ООН у кількості понад 200 осіб, які згодом братимуть участь у всіх операціях та місіях ООН у всьому світі.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Ми плануємо розширити портфель комерційної нерухомості - "Інтергал-Буд"

Ми вже під наглядом відеокамер, тож має бути відповідальність за використання інформації

Голова НТГЕІ Лапій: Варто брати до уваги щеплення, зроблені за кордоном

Будуємо плани на зиму, виходячи з найгіршого сценарію, - CEO "Датагруп-Воля"

Гуманітарна координаторка ООН Браун, яка завершує місію в Україні: Потреби людей збільшуються, війну нормалізувати не можна

Дедалі більше українців дозволяють собі відпочинок за кордоном - керівник Product Marketing у Join UP! Катерина Артюх

Національна транспортна модель може допомогти ухвалити рішення щодо програми відновлення, яка змінить транспортну систему України - голова проєкту ЄС

Ми відновилися на максимально можливих рівнях – президент "Київстару" про результати ІІ кв.-2024

Після придбання lifecell вимагатиму повернення з-за кордону лише співробітників топрівня - CEO "Датагруп-Воля"

Співвласник групи компаній NOVA Климов: У розвиток міжнародної мережі ми вкладаємо приблизно EUR1-2 млн на місяць

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА