Головні тренди та виклики для бізнесу, які не варто ігнорувати в 2025 році
Дмитро Осика, CIO ДТЕК/CEO MODUS X
Щорічний розвиток технологій дає не лише величезні перспективи. Бізнеси опиняються перед новими викликами, від подолання яких залежить успіх ринку. Чого очікувати та за якими тенденціями варто стежити українським компаніям цього року? Ділюся найцікавішими тенденціями, на які мають зважати власники і топ-менеджери компаній.
1. Головний драйвер економіки – штучний інтелект
Бізнес перекладає на ШІ сотні рутинних задач, які раніше вимагали часу та зусиль багатьох робітників – від програмування до перекладів та підтримки клієнтів. Це вивільнює час, дозволяє оптимізувати витрати та прискорити процеси там, де раніше були потрібні години одноманітної роботи. Ми в MODUS X давно впроваджуємо ШІ у роботі, зокрема, в написанні коду – це зменшує витрати на розробку, тестування тощо.
Проте все більше постає питання, наскільки ШІ взагалі може замінити людину. Де межа потрібного та етичного? Поки що цілковита заміна неможлива, але це лише питання часу, і бізнесу доведеться вирішувати складні моральні дилеми. Чи звільняти людину, якщо її може замінити ШІ? Чия праця важливіша? Що саме робить ваш продукт унікальним – творча робота людей чи швидка, але вторинна компіляція ШІ? Уже з’явилася нагальна потреба регулювання відносин ШІ та авторського права. Так само постане й питання етики – якщо ШІ прийматиме рішення замість людини, то наскільки гуманними вони будуть?
2. Кібербезпека та протидія дезінформації – головний виклик
Зрозуміло, що будь-яка компанія переймається безпекою своїх даних. Але тисячі менших бізнесів не дуже на це зважають. Проте United States Cybersecurity Institute подає сумну статистику, що 43% кібератак припадають на малий, а 46% – на середній бізнес, а 56% бізнесів мають складнощі з пошуком фахівців із кібербезпеки. За оцінками фахівців, до 2027 року кібератаки обійдуться світовій економіці до $23,84 трлн. А крім того, зростає занепокоєність поширенням дезінформації.
Одна з послуг MODUS X – керування кібербезпекою. У роботі ми постійно бачимо та відстежуємо нові виклики. Зокрема, набуває все більшого поширення використання хакерами ШІ. Він дозволяє збирати величезні масиви даних 24/7 та аналізувати будь-які параметри. Але ШІ можна використовувати й навпаки – для захисту від цих атак. Наступного року збільшуватиметься роль комплексного підходу до кібербезпеки, що включає аналітику, управління вразливостями, організацію захисту наземних і хмарних інфраструктур та швидке реагування на загрози.
3. Розвиток альтернативних джерел енергії
В Україні тренд на пошуки нетрадиційних джерел енергії абсолютно логічний: через російські атаки на енергосферу маємо диверсифікувати та розширювати кількість альтернатив. Але в світі цей тренд також зростає, і не перший рік.
Навесні Міжнародне енергетичне агентство прогнозувало, що до 2025 року відновлювана енергія випередить вугілля у світі. Остаточну статистику ще маємо дочекатись, але тенденція зрозуміла: відновлювальні джерела знижують залежність від вугілля та нафти, що має плюси не лише для економіки та екології, але й напряму впливає на політичну сферу.
Не менш цікавий тренд – розвиток малих модульних реакторів потужністю до 300 МВт. Україна давно веде розробки в цій сфері – із США, Японією та Південною Кореєю. Вони мають величезний потенціал: малі реактори доступніші, їх можна розмістити там, де неможливо побудувати велику АЕС, мають менші вимоги щодо потужностей електромереж навколо. А мікрореактори до 10 МВт можуть працювати автономно та виконувати функцію альтернативного джерела. Проте, попри всю перспективність, перші ММР з’являться ще не скоро. Оптимістичний прогноз – кінець 2020-х, а питання регулювання, безпеки та контролю на світовому рівні – це виклики для всієї енергосфери на майбутні роки.
4. Роботизовані системи
Роботи стають невід'ємною частиною нашого життя. Приклади від Boston Dynamics, як-от автономні роботи, що виконують складні фізичні завдання, демонструють, наскільки далеко просунулися ці технології. Вже сьогодні в бізнесі роботи активно впроваджуються для автоматизації виробництва, логістики та аналізу даних, скорочуючи витрати та підвищуючи ефективність. Український технологічний ринок також має кілька ясравих компаній, які впроваджують топові роботизовані рішення, які користуються попитом у всьому світі.
Бізнеси, які зможуть ефективно інтегрувати роботизовані рішення та суперінтелект, отримають конкурентну перевагу, забезпечуючи інноваційність та гнучкість у своїй діяльності.
5. Цифрові двійники та розширена реальність (XR)
Поле використання AR, VR та MR зростає. Це не лише ігри чи відеоконтент – технології розширеної реальності успішно працюють в медицині, навчанні, музеях та навіть дистанційних продажах нерухомості. А цифрові двійники, віртуальні копії реальних об’єктів, дозволяють експериментувати у виробництві, будівельній сфері, на величезних моделях міст, оптимізуючи інфраструктуру тощо. Наприклад, ще кілька років тому моя команда реалізувала цифровий двійник для нафтового родовища, потім був двійник для управління енергомережами на енерговузлі. Цей інструмент аналітики та моделювання ще частіше допомагатиме великим бізнесам перевіряти гіпотези та тестувати нововведення без витрат часу та ресурсів на фізичні експерименти.