Успішні історії єОселі – щастя всупереч війні
Антон Тютюн,заступник голови правління Ощадбанку
Що для вас значить власне житло? А що уявляєте, коли ви чуєте слово «дім»? Кожен з нас має своє уявлення. Це може бути теплий вечір із родиною, дитячий сміх, запах свіжозвареної кави чи просто спокійний сон у своїй кімнаті. У будь-якому разі погодьтесь, що власне помешкання – це більше ніж адреса чи стіни. Це місце тепла, любові та безпеки, де зростають діти, де народжуються мрії. Але найважливіше – це почуття, що ви вдома.
Та що, якщо дому раптом більше немає?
Війна принесла Україні не лише сльози, втрати й тисячі зруйнованих життів. Мільйони наших громадян втратили свої домівки. Статистика каже, що в країні близько 4,6 млн людей – внутрішньо переміщені особи, які залишили рідні населені пункти. Понад 250 тисяч будинків знищено чи пошкоджено. Для повної відбудови країни нам будуть потрібні сотні мільярдів доларів. Ми їх безумовно отримаємо, але колись. Проте жити людям десь потрібно вже зараз. Наявність житла – критичний фактор для багатьох тих, хто вагається: просити притулок за кордоном чи намагатись влаштувати нове життя в іншому місті України.
На мою думку, не варто очікувати, що незабаром до України приїдуть тисячі емігрантів з інших країн, щоб компенсувати брак робочої сили. Отже, треба намагатись утримувати наших людей в рідній країні. Для цього потрібні дієві програми, які допоможуть українцям не лише виживати, а й будувати своє успішне майбутнє в Україні.
Програма єОселя стала однією з таких надій. Програму на початку було орієнтовано на тих, хто найбільше цього потребує: військових, медиків, освітян. Зараз до неї можуть приєднатись усі, хто потребує житла, в тому числі переселенці та молоді родини. Пільгові умови, зокрема ставка від 3% річних, роблять житло доступним. Українці можуть придбати як нове житло, так і нерухомість, що будується, в різних регіонах України: від Києва до Чернігова, від Львова до Запоріжжя. Банки співпрацюють з місцевими адміністраціями для компенсації частини відсоткової ставки, що робить програму ще доступнішою, насамперед для військовослужбовців. Для багатьох єОселя є не просто фінансовою підтримкою – це шанс знову повірити в майбутнє і новий початок в умовах війни.
За два роки в рамках єОселі майже 14,6 тисяч українських сімей отримали пільгові кредити на суму понад 23,7 млрд грн. З початку 2024 року до програми долучились близько 8,3 тисяч родин, які придбали житло на суму більше 14,2 млрд грн. Ощадбанк є одним із лідерів програми, надавши понад 5700 таких кредитів на суму більше 9 млрд грн.
Ці цифри – не про рекорди чи рейтинги. Це про людей. Про долі, які вдалося змінити. За кожною цифрою стоять справжні історії родин, які змогли придбати житло, навіть якщо це здавалось недосяжним. Ось деякі з цих історій.
Ключі до щастя: історія з Дніпра
Чоловік – розвідник, дружина – медик, а в серці – Крим. Вони залишили півострів ще в 2014 році, коли війна змусила їх шукати новий прихисток. Однак бажання мати свій дім не згасало навіть попри всі виклики долі. З єОселею мрія стала реальністю – вони придбали квартиру. І хоча день підписання угоди вже сам по собі був радісним, саме тоді під час оформлення документів дружина вперше повідомила чоловікові, що їм терміново потрібно облаштовувати дитячу кімнату. «Ти станеш татом!», – сказала вона. Навіть нотаріус і працівники банку не змогли стримати емоцій: усі розділили цей хвилюючий момент. Кілька місяців потому ми вже вітали цю щасливу сім’ю з народженням донечки. Відтоді їхній новий дім наповнений дитячим сміхом, родина – новими надіями, а наша робота – новим сенсом.
Історія «майстра підземелля», який першим скористався молодіжною єОселею
23-річний програміст, музикант і блогер Ігор Меліхов із Чернігова став першим, хто скористався новими пільговими умовами програми єОселя для молоді. Вони передбачають вдвічі знижений початковий внесок: замість 20% – 10%. Сенс цієї складової програми зрозумілий – завдяки власному житлу «прив’язати» молодь до свої рідної країни.
За словами Ігоря, почати самостійне життя у власній квартирі він остаточно вирішив після того, як разом із батьками опинився в окупованому селі у 2022 році. Він оформив кредит під 7% на 10 років і придбав однокімнатну квартиру. Початковий внесок становив 150 тисяч гривень, щомісячний платіж – близько 20 тисяч із поступовим зменшенням суми.
Ігор розповідає, що він програміст за професією, а ще – музикант. А також «майстер підземелля», тобто веде настільні рольові ігри. Трошки блогер за цією ж темою. Придбання житла для нього було лише питанням часу і відповідної нагоди. «Як тільки «Дія» оновилась, і я побачив, що там є можливість молодіжної іпотеки, - одразу подав заявку», – коментує Ігор.
Угода в жанрі трилера
Сім’я з Миколаєва пережила справжні пригоди під час купівлі квартири. Вони довго шукали омріяне помешкання. Коли все було готово до оформлення угоди – квитки на потяг до Києва куплено, документи підготовлено – трапилась несподіванка. За день до угоди дружина клієнта повідомила, що її чоловіка забрала швидка з апендицитом. Ввечері клієнта прооперували. Як далі бути з угодою, не розумів ніхто. В той же день ввечері працівники Ощадбанку, дружина клієнта та хірург провели консиліум щодо стану клієнта. Лікар запевнив, що якщо вночі буде все нормально, то о 10:00 він буде у нотаріуса живий та здоровий. У Києві на вокзалі вже чекав спеціальний медичний транспорт, який доставив клієнта до нотаріуса. Угоду уклали, клієнта наступного дня виписали, а лікар сказав його дружині, що це був найліпший спосіб якнайшвидше підняти клієнта на ноги після операції.
Кожна історія родини чи окремого українця чи українки, які знайшли свій дім через єОселю, – це маленька перемога над обставинами, в яких ми нині живемо. Завдяки програмі тисячі українців доводять: щастя – не далека мрія, а мета, якої можна досягти. Кожна історія – приклад того, як програма змінює долі. Для багатьох українців єОселя є не просто можливістю придбати житло. Це шанс повернути відчуття дому, безпеки та стабільності в непрості часи. Тому цю програму неодмінно потрібно продовжувати в осяжному майбутньому.