16:55 14.01.2025

Рішення про будівництво нових блоків АЕС має ухвалювати українська влада - посол ЄС в Україні Катаріна Матернова

3 хв читати
Рішення про будівництво нових блоків АЕС має ухвалювати українська влада - посол ЄС в Україні Катаріна Матернова

Бліцінтерв'ю з послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою

Текст: Дмитро Кошовий, Ніна Яворська


- Яка загалом політика ЄС щодо ядерної енергетики? Ми знаємо, що в ЄС діють так звані таксономічні правила. У чому їхня суть і яка роль атомної енергетики в "зеленій" трансформації ЄС?

- Атомна енергетика за відповідності суворим умовам безпеки та захисту довкілля та згідно з принципом "не завдати істотної шкоди" відіграє важливу роль у переході до кліматичної нейтральності в рамках Європейської зеленої угоди. Таксономія ЄС є наріжним каменем системи фінансування сталого енергетичного сектору ЄС. Це важливий інструмент прозорості ринку; він допомагає спрямовувати інвестиції в економічну діяльність, яка є найбільш необхідною для енергетичного переходу, відповідно до цілей щодо нульових викидів до 2050 року, а також екологічних цілей.


- Як Ви оцінюєте співпрацю між Україною та ЄС у сфері атомної енергетики?

- Співпраця між Україною та ЄС в атомній енергетиці загалом позитивна, що яскраво продемонстровано у сфері ядерної безпеки, яка реалізується через Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки (Instrument for Nuclear Safety Cooperation, запроваджений в 2007 році на заміну Програми TACIS - Технічна допомога країнам Співдружності Незалежних Держав – ІФ-У). Як приклад, ЄС продовжує підтримувати моніторингові місії МАГАТЕ на атомних електростанціях в Україні. ЄС також підтримує заходи щодо поводження з ядерними відходами в Україні.


- Чи справді Представництво ЄС в Україні висловило свою позицію щодо добудови блоків № 3 і 4 Хмельницької АЕС?

- ЄС не висловив офіційної позиції ні за, ні проти будівництва нових блоків Хмельницької АЕС. Я чітко сказала це в своєму інтерв’ю "Європейській правді" ще в грудні. Рішення про будівництво нових блоків АЕС має приймати українська влада.


- Яка зараз офіційна позиція ЄС щодо планів України з розвитку атомної енергетики включно з добудовою блоків №3 і 4 ХАЕС?

- Як зазначалося вище, будувати чи ні додаткові ядерні потужності в Україні - це рішення української влади. Серед держав-членів ЄС немає чіткого консенсусу щодо розвитку нових ядерних генеруючих потужностей.


- Наскільки ймовірно, що ЄС або європейські фінансові інституції профінансують добудову блоків №3 і 4 ХАЕС? Яким може бути обсяг такого фінансування?

- Зараз ЄС не фінансує будівництво атомних електростанцій. Це стосується й АЕС в Україні. І це також стосується фінансування європейськими фінансовими установами.


- Яку роль, на Вашу думку, має відігравати наглядова рада НАЕК "Енергоатом" у прийнятті рішень щодо стратегічного розвитку компанії, в тому числі щодо добудови енергоблоків №3 і 4 ХАЕС? Як Ви оцінюєте її діяльність/бездіяльність після обрання незалежних членів? Як можна покращити ситуацію?

- Наявність повноцінно функціонуючих, здебільшого незалежних наглядових рад державних компаній є, на мій погляд, важливим елементом належного планування та реалізації великих інфраструктурних проєктів. Україна добровільно погодилася привести наглядову раду "Енергоатома" у відповідність до рекомендацій ОЕСР. Але хоча нову раду було обрано ще в червні 2024 року, контракти з незалежними членами досі не підписані, а рада не працює. Як посли G7 ми надіслали в грудні 2024 року прем’єр-міністру Денису Шмигалю лист із закликом якнайшвидше завершити контракти та розпочати роботу нової наглядової ради. Наявність повноцінної ради буде важливою для обговорень нових значних інвестицій.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Хочу через недовгий час мати мінімум п'ять українських IPO або SPO - голова НКЦПФР Магомедов

Президентка МФЧХіЧП Форбс: Міжнародна Федерація продовжить підтримку українців

Гуманітарні потреби в Україні залишатимуться значними, навіть коли припиняться бойові дії - координатор ООН

Система охорони здоров'я має впоратися з тиском трьох років повномасштабної війни – Ярно Хабіхт

Ми не втручаємось у роботу ринку, а рефлексуємо на реалії - міністр агрополітики

Інтерпол розблокував можливість виставляти "червоні картки" на воєнних злочинців РФ - керівник Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Нацполіції

Україна з початку війни запровадила санкції проти 15 тис. суб'єктів - уповноважений з питань санкційної політики

Ворог витрачає понад $100 млн щорічно на пропаганду в соцмережах і вербовку українських блогерів – керівник ЦПД

Наш план до 2028р передбачає впровадження близько 1 ГВт електричної і теплової енергії, а також стореджів – голова наглядової ради "Укрнафти"

Україні було б розумно замістити біомасою природний газ в теплі, аби подолати його дефіцит – глава БАУ Георгій Гелетуха

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА