Що таке атеросклероз черевної аорти, запорука успішного лікування
Атеросклероз черевної аорти – хронічне захворювання, що супроводжується появою характерних бляшок на стінках черевних частин аорти. В результаті просвіт судин звужується, страждає кровопостачання внутрішніх органів. Головний спосіб діагностування атеросклерозу – МРТ черевної порожнини. Дослідження, що проводяться з використанням сучасного обладнання, дають максимально точні результати, демонструють повну картину стану здоров’я, дозволяють визначати коректний діагноз. Детальніше про захворювання читайте у даному огляді.
Що потрібно знати про захворювання
Атеросклероз черевної аорти – дуже серйозна проблема, що чинить безпосередній вплив на венозний стовбур. Вона супроводжується формуванням жирових відкладень – так званих бляшок атеросклерозу. Це провокує звуження артерій, проблеми з кровообігом, роботою внутрішніх органів.
Захворювання розвивається на тлі неправильного способу життя – це незбалансоване харчування, недостатні фізичні навантаження, шкідливі звички. Відіграє певну роль генетика. Розвиток атеросклерозу черевної аорти проходить через кілька стадій. Спочатку на стінках аорти формуються жирові відкладення, проте особливих симптомів немає, або вони малопомітні. На другій стадії бляшки атеросклерозу збільшуються у розмірах звужують просвіт аорти, що провокує біль у животі, характерний дискомфорт. На третій стадії звуження уже буде значним, можливий сильний біль, серйозні порушення кровообігу.
Симптоми атеросклерозу черевної аорти:
- Сильний біль у животі або відчуття дискомфорту, що з’являється після прийому їжі;
- Здуття та важкість;
- Хронічні порушення в роботі системи травлення (запори, діарея);
- Стрімка втрата маси тіла;
- Слабкість і втома.
На ранніх етапах патологія часто не має виражених симптомів, що уповільнює діагностику та призводить до прогресування патологічного стану. Уважно слідкуйте за роботою травної системи, вживайте заходів за умови сильного болю в животі. Обов’язково звертайтесь до лікаря, якщо синдром турбує після їжі щоразу протягом 2-3 тижнів та довше, ви помітно схудли, турбує хронічна втома, помітно знизилась загальна працездатність, система травлення працює з порушеннями. Лікар збере анамнез, дасть направлення на МРТ внутрішніх органів.
Способи діагностики
При підозрі на атеросклероз черевної аорти потрібне комплексне обстеження – воно покаже реальний стан здоров’я та дозволить визначити ефективний план дій. В медичному центрі «Лайфскан» ви можете зробити:
- Ультразвукове дослідження (УЗД) з доплером. Демонструє стан стінок аорти, дозволяє виявляти бляшки та оцінювати швидкість кровотоку.
- Комп’ютерна томограма. Дає детальні зображення аорти, прилеглих судин.
- МРТ підшлункової залози, черевної порожнини. Використовується для детальної візуалізації аорти без використання рентгенівського випромінювання.
- Ангіографія. Дієвий інвазивний метод, що демонструє стан судин, дозволяє точно діагностувати патології. Обов’язково потрібно вводити контрастну речовину.
Також лікарі радять робити аналізи крові. Це ліпідограма на рівень холестерину, маркери запалення, загальний аналіз крові. Детальніше про все розповість спеціаліст під час огляду.
Профілактика атеросклерозу черевної аорти
Головна рекомендація лікарів для підтримки здоров’я – вести нормальний спосіб життя, позбавитись шкідливих звичок, контролювати холестерин. За призначенням лікаря приймайте статини, антиагреганти чи антигіпертензивні препарати. У важких випадках може бути рекомендоване хірургічне лікування. Також регулярно робіть чек-апи, вони своєчасно допоможуть виявити проблеми, вжити необхідних заходів.
Переваги КТ та МРТ для діагностування органів черевної порожнини
МРТ черевної порожнини та заочеревинного простору, КТ – найсучасніші методи обстежень. Наприклад, комп'ютерна томографія – максимально швидка процедура, вона дозволяє добре візуалізувати кістки, щільні структури, діагностувати травми й кровотечі. На найвищу якість деталізації можна розраховувати за умови використання контрастної речовини. Болюс дозволяє виявляти пухлини, абсцеси, запальні процеси. Але перед тим, як робити комп’ютерну томографію з контрастом, впевніться у відсутності алергії на контрастну речовину. Також КТ-дослідження супроводжуються іонізуючим випроміненням.
Магнітно-резонансна томографія (МРТ) черевини безпечна, має мінімум протипоказань, дозволяє оцінювати стан підшлункової, печінки, пухлин, судин, жовчних шляхів. Вона детально візуалізує структури з високим вмістом води рідини. Але процедура тривала, не підходить пацієнтам зі стимуляторами серця, металевими імплантами, клаустрофобією. Показання до МРТ черевної порожнини – пухлини, патології або підозри на них, біль у животі неясного генезу.
МРТ та КТ черевної порожнини, інших внутрішніх органів – це інформативні, безпечні і точні методи, що значно полегшують діагностику захворювань, планування, контроль лікування. Зробити МРТ та КТ в Києві ви можете в медичному центрі Лайфскан, також доступне УЗД обладнання. Філії знаходяться в Шевченківському та Солом’янському районах столиці.