12:55 10.07.2024

Наш наступний етап в Україні - це вкладення в акціонерний капітал - партнер Argentem Creek Partners

6 хв читати
Наш наступний етап в Україні - це вкладення в акціонерний капітал - партнер Argentem Creek Partners

Ексклюзивне бліц-інтерв'ю партнера-засновника, керівника в регіоні Центральної та Східної Європи, на Близькому Сході та в Азії Argentem Creek Partners Джона Паттона агентству "Інтерфакс-Україна"

Автор: Дмитро Кошовий

-- Якою є нині загальна вартість українських активів у портфелі Argentem Creek Partners (ACP)? Як вона змінилася за часи війни? Перерахуйте, будь ласка, основні активи та їх тип: борги (приватні чи державні?), інвестиції у капітал?

– Приватна компанія не може повністю розкривати структуру свого портфеля. Проте, протягом останніх 6-7 років ми вклали в українські активи понад $600 млн. Це і інвестиції, і участь у реструктуризації таких компаній, як Interpipe, "Лемтранс", агрохолдинг "Мрія" та інші компанії у сфері сільського господарства. Підсумую: спочатку в Україні ми займалися складними реструктуризаціями, а потім почали вкладати гроші в проєкти, які були далекі від дефолту. Тобто ми інвестували і в борги, і в капітал тих компаній, яким ми можемо допомогти вирішити складніші бізнес-проблеми. Наше завдання – не лише інвестувати в контексті публічних ринків, а й здійснювати приватні вкладення.

Думаю, що наш наступний етап в Україні — це вкладення в акціонерний капітал. І для ACP наявність у підприємств практик гідного управління (good governance) має значення. Тому проблеми, на кшталт тієї, що має місце в Одесі (йдеться про невиплати за кредитними зобов'язаннями компанії GNT), можливі лише тоді, коли менеджмент українських компаній відмовляється від прозорості операційної діяльності. У результаті, наприклад, зі складу в Одесі зникло заставне зерно вартістю $130 млн. У таких ситуаціях нам залишається лише стягнути активи, використовуючи передбачені законом заходи. Хоча початкова ідея співпраці з GNT була шляхетною – партнерство з українськими підприємцями та інвестиції у розвиток самої компанії. Після вирішення їхніх бізнес-проблем ACP планувала підвищити якість управління підприємством, зокрема за допомогою посилення нашої експертизою ради директорів компанії. Але, на жаль, це не вийшло.

-- Якщо ми вже торкнулися теми GNT чи Одеського зернового терміналу, питання - чи перейшов вже термінал у вашу власність чи під контроль арбітражного керуючого?

– Зараз компанія проходить процедуру банкрутства. ACP виграє як в українських, так і міжнародних судах. Суд призначив арбітражного керуючого терміналом, який працює над отриманням доступу до документації та всієї інформації про господарську діяльність. Однак він стикається з дуже серйозним спротивом.

– Як за два роки війни змінилося портфоліо ваших українських активів?

-- Зрозуміло, що на початку війни ми поставили бізнес в Україні на паузу. Потім почалася історія з GNT, і ми повністю сфокусувалися на ній. Вже зараз ми починаємо думати про наступні кроки – тобто про майбутні інвестиції в Україну. Зрозуміло, вкладати гроші краще після війни, проте в країні вже зараз є багато перспективних компаній. Тим більше, що після закінчення війни розпочнеться масштабне відновлення, тому інвестувати треба вже зараз. Думаю, що вже цього року ми розпочнемо здійснювати нові інвестиції у реальний сектор української економіки.

-- Щоб уже завершити кейс із одеським терміналом: чи ви задоволені роботою української судової системи?

- Як я вже згадував раніше, ми бачимо гарний прогрес, здобувши перемогу в судах як в Україні, так і за кордоном. Наш досвід із українською судовою системою показує, що суди "верхнього" рівня підтримали верховенство права. Однак ми зіткнулися з низкою проблем із деякими місцевими судами та органами влади, які значно затримали розгляд справ в судах. Я б сказав, що зміцнення верховенства права, забезпечення застосування закону в усіх напрямках матиме основне значення для України, щоб залучати приватних інвесторів. Для цього є політична воля, і я з нетерпінням чекаю на нові реформи на цьому фронті. Зазначу, що законодавство про банкрутство оновлено і воно стабільно працює.

-- Питання до вас як до інвестора: які сектори української економіки становлять для вас найбільший інтерес? Куди найкраще вкладати кошти? В які регіони?

-- Зрозуміло, все залежить від самої компанії та зовнішніх обставин (особливо це важливо у галузі енергетики). Якщо інвестувати в підприємства, що розташовані ближче до лінії фронту, необхідно мати додаткові інструменти захисту - страховку і т.д. Найімовірніше, ми вкладатимемо в компанії, що знаходяться в центрі та на заході України, оскільки досить важко переконати наших інвесторів спрямувати капітал до держави, що воює. ACP вже працює над переліком підприємств, куди можна проінвестувати. Думаю, це станеться вже цього року.

- Ви говорили про минулі інвестиції в "ДТЕК", Interpipe та інші компанії, хоча йшлося про купівлю євробондів. В Україні це сприймається не як інвестиція в компанію, а як боргове фінансування та допомога у реструктуризації боргу.

- Дивіться: до реструктуризації EBITDA у Interpipe становила $50 млн. Зараз - понад $200 млн, плюс компанія отримала доступ до різноманітних кредитних ліній. На мій погляд, це все ж таки інвестиції, які звільнили компанії руки і дали їй можливість спокійно працювати.

-- У Меморандумі з Міжнародним валютним фондом погіршено макроекономічний прогноз. Виходячи з документа, ризик продовження війни у 2025 році сильно зріс. Які макроекономічні показники ви відстежуєте? Ваші інвестиції залежать від них чи більше від ситуації у самих компаніях?

-- Це залежить і від самих підприємств, і від результатів переговорів із нашими інвесторами (старими та новими). Якщо компанія у хорошому стані, ми можемо переконувати інвесторів "входити" в той чи інший проект. Це складніший процес, ніж звичайний бізнес. Тим не менш, ми маємо досвід і знаємо, як працювати в Україні та інших країнах. Ми хочемо бути компанією, яка через інвестиції підтримує та допомагає Україні, наскільки це можливо.

-- Відкриття переговорів України щодо вступу до ЄС. Наскільки важливим є цей крок для інвесторів?

- І для них, і для нас вступ України до ЄС відкриває значні бізнес-перспективи. Це правильний вектор, проте зараз складно приймати конкретні рішення з огляду на процес, який може тривати багато років. ЄС – це важливо. Це є основою. Однак, на даний момент це не ключовий момент.

-- Одна з тем, яку порушували під час Ukraine Recovery Conference у Берліні у червні цього року, це страхування, зокрема, робота MIGA (Multilateral Investment Guarantee Agency) із Групи Світового банку. Ви бачите можливість застрахувати свої інвестиції в українські підприємства?

– Так, деякі наші активи в Україні ми можемо застрахувати.

– Як ви оцінюєте конкуренцію на українському інвестиційному ринку? Інвестори не штовхаються ліктями?

-- Знаєте, ACP не розглядає себе як конкурент, наприклад, Dragon Capital або Horizon Capital. Це великий ринок і на ситуацію кожен дивиться по-різному. Ми іноді конкуруємо, але це дуже зрідка. Навпаки, ми маємо добрі стосунки з ними: часом ми їх підтримуємо, а вони нас.

- Може, ваш ключовий конкурент - VR Capital, який спеціалізується на темі боргів і проблемних активів?

-- Так буває. Водночас я хотів би наголосити на тому, що інвесторів, які працюють на українському ринку, все ж таки не так і багато. Тому ми більше партнери, а не конкуренти.

- Ви берете участь у переговорах щодо реструктуризації боргів українських державних компаній?

- Ні, не беремо участі. Ми фокусуємо увагу виключно на корпоративному сегменті (компанії рівня "ДТЕК", "Кернел" та нижче). Країні потрібні підприємства, здатні робити інвестиції. І якщо вони сплачують податки та практикують належне корпоративне управління, то чому б і ні? Українські компанії повинні мати змогу отримувати інвестиції.

- Питання щодо структурування інвестицій. Ви готові заходити в компанію самостійно як фонд або бути частиною якогось іншого фонду? Можливо у співпраці з іншими міжнародними фінансовими організаціями?

- Зазвичай ми працюємо самостійно. Тим не менш, ми відкриті до партнерств.

-- З огляду на військову специфіку країни, чи створюватимете ви якийсь окремий фонд для України?

- Ми обговорюємо різні варіанти. Поки що фінального рішення немає.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Мінекономіки та Міноборони ще працюють над регламентом пересування перевізників за межі області - віцепрезидент АсМАП

Голова АВЛУ: Жодної підтримки українського експорту на рівні держави немає

Страхова історія водія стане важливим фактором при визначенні вартості ОСЦПВ після запровадження вільного ціноутворення - голова юруправління МТСБУ

ЄІБ у рамках Ukraine Facility залучить від EUR2 млрд на інфраструктурні проєкти, підтримку приватного сектору та консультаційні послуги - президентка Групи ЄІБ

Рішення ВЛК про визнання непридатними погоджують штатні ВЛК, які перебувають у сфері координації Міноборони - Карчевич

В Україні вже встановлено десятки МВт газової генерації, але нам потрібні тисячі - директор Центру досліджень енергетики

Впроваджувати проєкти відбудови можна швидко, проте необхідно створити умови для покращення ESG-стандартів через 5-10 років - партнер iC consulenten Маркус Квернер

У пошуках винних у прориві кордону на Харківщині вивчаємо таємні документи - перший заступник директора ДБР

Туризм - один із найпотужніших видів зброї в арсеналі миру - президент і СЕО WTTC Джулія Сімпсон

Поліцейські вправі вимагати військові документи, але не вручати повістку, додому можуть прийти, якщо військовозобов'язаний у розшуку, – голова Нацполіції України

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА