12:00 12.12.2024

Автор ВАЛЕРІЙ ТЕРНО

Розподілена генерація – це реальний шанс на енергонезалежність бізнесу та України в цілому

5 хв читати
Розподілена генерація – це реальний шанс на енергонезалежність бізнесу та України в цілому

Валерій Терно, начальник управління розвитку продажів середнім корпоративним клієнтам АТ "ОТП БАНК" Валерій Терно

 

Україна у березні 2022 року приєдналася до європейської енергомережі ENTSO-E, інвестувавши у таку синхронізацію з ЄС понад 600 млн євро. У мирні часи ця подія мала б позитивний вплив з технічного й економічного погляду, а також могла означати певні гарантії безпеки та надійності, проте вже майже три роки енергетична інфраструктура потерпає від ворожих обстрілів. За даними Міністерства енергетики, внаслідок масованих ракетно-дронових ударів рф втрати енергосистеми України становлять близько 9 ГВт, а за оцінкою НБУ, у відновлення потужностей з виробництва електроенергії потрібно вкласти мільярди доларів.

В умовах війни система змушена активно трансформуватися: ремонт, відбудова, створення міцного захисту енергооб’єктів генерації та розподілу, формування підходів ощадливого споживання. Значна вразливість централізованої інфраструктури сприяла становленню розподіленої генерації новим трендом, адже це – шанс допомогти енергосистемі диверсифікуватися та убезпечити свої об’єкти від масових руйнувань. Держава з усіх сил стимулює розвиток напрямку, впроваджуючи відповідні законодавчі ініціативи, програми підтримки, привабливі інвестиційні умови, а бізнес шукає нові шляхи, які дозволять стати стійкішими й легше пережити перебої з електроенергією та можливі блекаути. У ці складні часи підприємствам не варто розраховувати тільки на активність влади, треба включатись й аналізувати можливості забезпечення енергетичної незалежності. Окрему увагу при цьому слід звернути на проєкти розподіленої генерації, адже вони можуть не тільки допомогти убезпечитися від відключень і можливого "простою" бізнесу, а й бути економічно доцільними й самоокупними та навіть дати змогу збільшити доходи шляхом продажу надлишків згенерованої енергії у мережу.

Впровадження енергоефективних рішень підприємствами має й низку інших переваг. Зокрема, йдеться про відносно стислі терміни будівництва і введення в експлуатацію (особливо для проєктів з використанням сонячної енергії та накопичувачів), зменшення залежності від зовнішнього електропостачання, а також про можливість зробити свій внесок у забезпечення енергобезпеки країни, продаючи вироблену енергію.

Найбільше шансів легше пережити можливі "темні" часи мають ті компанії, які системно готуються до роботи в умовах відключень, опрацьовуючи варіанти забезпечення альтернативною енергією для кожного свого активу, обираючи найбільш доцільні та ефективні комбінації.

Спробуємо розібратися у тому, які саме технології належать до розподіленої генерації та як їх правильно комбінувати для отримання максимального результату. Наприклад, проєкти з використанням сонячних станцій, що розташовуються як на дахах, так і на землі, дають змогу виробляти "безкоштовну" енергію, задля отримання якої не потрібне викопне паливо. Разом зі станціями варто ставити системи накопичення, адже такий тандем дає змогу значно подовжити час використання енергії та застосовувати її навіть у вечірні періоди, коли рівень генерації природно знижується.

При цьому системи зберігання енергії можуть бути корисними окремо від інших технологій. Зокрема, за рахунок автоматизації й накопичення енергії в період дешевшого "нічного тарифу", а також використання в пікові періоди або під час планових відключень.

Якщо є доступ до газу, варто подивитися у бік газопоршневих та газотурбінних станцій. Вони стануть в нагоді при забезпеченні енергією не тільки малих, а й середніх та великих підприємств. Такі системи з потужністю в 1-2 МВт можуть застосовуватися в "контейнерному" форматі, що дозволить значно зменшити час на підключення й налаштування обладнання, забезпечуючи компанію надзвичайно потужним джерелом енергії. Це своєю чергою гарантує сталий вихід, який не залежить від інших умов. Такі технології дають змогу виробляти не тільки енергію у великих об’ємах, а й забезпечити суттєву генерацію тепла. Використання в режимі когенерації мають найбільший економічний ефект.

Біогазові установки є цікавим альтернативним рішенням для забезпечення енергонезалежності та реалізації надлишку енергії в мережу для підприємств аграрного сектору. А станції, які використовують енергію вітру, хоча й потребують значних інвестиційних вкладень, активно проєктуються компаніями, що спеціалізуються на генерації енергії з альтернативних джерел. І, врешті-решт, найпростішим та найрозповсюдженішим рішенням, яке можна швидко реалізувати для генерації енергії, є вже звичні для всіх нас дизельні генератори. Таке обладнання є відносно дешевим з погляду на інвестиції та монтаж і, як правило, є в наявності у постачальників, тоді як, наприклад, на постачання газопоршневої станції потрібно мінімум 3 місяці від моменту замовлення на заводі виробника. Проте КВт енергії, що виробляється генератором, є дорожчим через високу вартість палива.

Так, усі ці технології все більше цікавлять українських підприємців. Водночас встановлення альтернативних джерел живлення потребує значних витрат, і тут на поміч проходять банки. Фінансові установи сформували потужні портфелі кредитування проєктів із забезпечення компаній різноманітними видами децентралізованих джерел генерації. Розвиток сфери допомагають підтримувати міжнародні фінансові організації, існує ряд донорських програм. На думку експертів, напрямок і надалі розвиватиметься. До 2030 року інвестиції у впровадження технологій розподіленої генерації можуть перевищити 5 мільярдів доларів.

Як показує досвід роботи АТ "ОТП БАНК", найпопулярнішими нині є проєкти фінансування сонячних панелей з системами накопичення та зберігання енергії, а також забезпечення потужними дизельними або газопоршневими (когенераційними) генераторами. Трохи менший попит спостерігається на вітрові електростанції та біогазові установки. У банку напрацьовані спеціалізовані програми для швидкого прийняття рішення щодо фінансування енергопроєктів (попереднє рішення за 3 робочі дні) з мінімальним першим внеском (від 20% від вартості проєкту та від 0% - при наявності альтернативної застави) на термін до 5 років. Тісна співпраця з постачальниками обладнання в рамках партнерських програм дає змогу позичальникам отримати індивідуальні умови й комплексні рішення від технічних питань до кредитування проєктів будь-якої складності.

Програми спільного фінансування з міжнародними партнерами, зокрема, з Європейським банком реконструкції та розвитку (EBRD), дозволяють підприємцям отримати додаткову перевагу у вигляді кешбеку до 15% від вартості проєкту. Є можливість фінансування у межах державної програми "Доступні кредити 5-7-9%", а якщо ж компанія не підпадає під критерії програми, банк у межах реалізації Меморандуму щодо кредитування проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури пропонує спеціальні умови під пільгову ставку 13,5%. Додатково фінустанова розглядає можливість подовження терміну фінансування до 7 років, що стане доступним для бізнесу з 2025 року. Завдяки такому підходу компанії зможуть реалізовувати масштабні та довгострокові проєкти з енергоефективності без значних навантажень на бюджет.

Ситуація в енергетиці стимулює кожного з нас шукати не тільки можливості втриматися, а й шляхи до розвитку та удосконалення. Підприємцям варто ретельно підбирати не тільки фінансового партнера, який зможе повністю прокредитувати проєкт, а й уважно поставитися до питання вибору й встановлення енергообладнання та до створення команди чи пошуку надійного компаньйона, що займатиметься управлінням енергією та технічним обслуговуванням систем.

Сучасні фінансові рішення здатні допомогти кампаніям забезпечити надійну підтримку в умовах нестабільності, і ОТП БАНК готовий підставити бізнесу своє плече.

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ОЛЕКСАНДР КАЛЕНКОВ

Ігнорування проблем бізнесу з боку Мінрозвитку спричинює загрозу для економіки та бюджету

ВОЛОДИМИР БОРЕЙКО

КЕКЦ виграв апеляційний суд проти Кабміну України на захист Мархалівського лісу

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Скасувати три штрафи за одне порушення - як врятувати українську оборонку

ЯНА КОРНІЙЧУК

Чи загрожує бізнесу в Україні закон про відповідальність юросіб за підкуп іноземних посадовців?

ТАРАС ТАРАСЕНКО

Потрібно створити у Верховній Раді комісію національного діалогу

МИКОЛА ГІРНІ

Спорт як терапія: нове життя для українських героїв

ДМИТРО ОСИКА

Головні тренди та виклики для бізнесу, які не варто ігнорувати в 2025 році

ОЛЕКСАНДР ДУБІНІН

Результати 2024 року для паливного ринку України: виклики, досягнення та перспективи

ІРИНА МУДРА

В українців величезний запит на верховенство права. 8 кроків, які наблизили нас до нього у 2024 році

ОЛЕКСАНДР ДМІТРІЄВ (“ТИХОХОД”)

Уроки кібератаки: як уникнути повторення?

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА