16:07 20.02.2025

Що таке банківський депозит і як він працює

3 хв читати

Реклама

Банківський депозит — це договір між банком та клієнтом, згідно з яким останній передає свої кошти на зберігання фінансової організації на певний термін.

Процес отримання доходу від депозиту досить простий: ви вносите гроші на рахунок, а банк використовує ці кошти на кредитування інших клієнтів або інвестує в різні активи. Натомість він сплачує відсотки, які можуть бути фіксованими або плаваючими, залежно від умов договору.

Цей матеріал не є інвестиційною рекомендацією.

Кому підходить банківський депозит

Якщо ви віддаєте перевагу мінімізувати ризики і не хочете піддавати свої кошти волатильності фондових ринків, депозит — це слушний варіант. Це умовно безпечний інструмент для зберігання грошей із гарантованим доходом. Однак, варто враховувати інфляцію, яка може мінімізувати прибуток.

Депозит ідеально підходить для тих, хто хоче зберегти капітал на короткий термін і отримати стабільний дохід. Це може бути, наприклад, накопичення на відпустку, серйозне придбання або створення фінансової подушки.

Якщо у вас є невелика сума для інвестування, вклад може стати чудовим рішенням. В АТ «Банк Кредит Дніпро», наприклад, терміновий депозит можна відкрити із сумою від 500 гривень, а вклад до запитання – із сумою від 1 гривні.

Для тих, хто не готовий ризикувати своїми коштами та шукає стабільність, депозити будуть не найприбутковішим, але розумним варіантом. Вони надають гарантований дохід.

Коли варто розглянути можливість вкладів

На відміну від фондових ринків, де потрібно відстежувати зміни котирувань, банківський депозит не потребує вашої постійної уваги.

Коли ви не хочете пов'язувати гроші на довгі роки і шукаєте прибутковість протягом декількох місяців або кількох років, депозит може бути кращим вибором. На відміну від довгострокових інвестицій в акції чи нерухомість, депозит може дати вам дохід у короткостроковій перспективі.

На відміну від альтернативних і часом набагато більш ризикованих видів інвестицій, як спекуляції активами, акції, облігації чи криптовалюта, депозит приносить фіксований прибуток.

Як вибрати депозитну програму

Почнемо зі ставки. Чим вона вища, тим більше ваш дохід, але при цьому важливо враховувати, що високі ставки можуть супроводжуватися жорсткішими умовами (наприклад, більш довгими термінами вкладення або суворішими вимогами до суми вкладу). Для різних валют банки встановлюють різні ставки.

Банки готові взяти ваші гроші на різні терміни — зазвичай, від 1 місяця до 3 років. Ставка змінюється в залежності від терміну. Пам'ятайте, що в деяких випадках ви не зможете зняти гроші до закінчення терміну або зможете зробити це без отримання відсотків (або зі штрафом).

Відсотки можуть нараховуватися по-різному: щорічно, щомісяця чи наприкінці терміну. Якщо ви маєте намір отримувати дохід протягом усього терміну, але потроху, розумно вибрати вклад із щомісячною виплатою відсотків. Що стосується довгостроковим вкладом вигідніше вибирати капіталізацію відсотків (відсотки нараховуються протягом усього суму вкладу, включаючи вже отримані відсотки).

Є вклади з можливістю зняття та поповнення у будь-який момент, але відсоткова ставка у них, як правило, менша.

Важливо враховувати, що дохід за депозитами у деяких країнах оподатковується. Перш ніж вибрати депозит, ознайомтеся з податковими умовами, щоб зрозуміти скільки коштів у підсумку вам дістанеться.

Важливо, щоб ваш вклад був застрахований у разі банкрутства банку за державними стандартами. Однак пам'ятайте, що є максимальна сума страхових виплат – більше за неї ви не отримаєте навіть у разі настання страхового випадку.

Для отримання максимального прибутку вибирайте вклад із високими відсотками та капіталізацією відсотків. Пам'ятайте про диверсифікацію ризиків та, якщо необхідно, реінвестуйте гроші на депозит після закінчення вкладу.

Ліцензія НБУ №70 від 22.10.2018

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА