Спецпроєкти

Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group

Випуск № 1 – січень 2025 року

Метою цього огляду є надання аналізу поточної ситуації на валютному ринку України та прогноз курсу гривні щодо ключових валют на основі актуальних даних. Ми розглядаємо поточні умови, ключові фактори впливу та імовірні сценарії розвитку подій.

Аналіз поточної ситуації

На початку 2025-го валютний ринок України демонструє відносну стабільність після сезонних коливань, характерних для кінця попереднього року. Національний банк України (НБУ) продовжує активно підтримувати ринок вербальними та ресурсними інтервенціями без значущого ризику для резервів. Це сприяє запобіганню різким коливанням курсу та допомагає підтримати довіру економічних суб'єктів до прогнозованості курсу національної валюти.

Водночас високі інфляційні та девальваційні очікування серед населення та бізнесу можуть стимулювати підвищений попит на іноземну валюту. Це може бути додатковим найбільш помітним фактором тиску на гривню. Згідно з опитуваннями НБУ бізнес очікує помірного зростання інфляції та обмінного курсу, що впливає на рішення щодо інвестування та розвитку, а також цінового планування для товарів і послуг, яке протягом року може випереджати поточний курс і справляти негативний інфляційний вплив, котрий штовхатиме девальваційний маховик негативних очікувань.

Прогноз курсу долара

Короткостроковий прогноз

У найближчій перспективі очікується, що курс гривні до долара перебуватиме в коридорі 42–43 грн/$, враховуючи стабілізацію після сезонного зростання попиту на валюту наприкінці попереднього року. Невисока економічна та ділова активність січня сприятимуть стабільності курсу на короткому горизонті. Свідчення цьому — спред між курсами купівлі та продажу долара: він залишається відносно стабільним, що свідчить про збалансованість попиту та пропозиції на валютному ринку України.

Середньостроковий прогноз

Протягом першого півріччя 2025-го імовірний поступовий дрейф гривні в напрямку до 44 грн/$ повністю узгоджується з урядовим бюджетним прогнозом на 2025 рік. Недопущення курсових екстремумів протягом першого півріччя дозволить Нацбанку й економічному блоку уряду зберегти курсовий запас, аби за результатами поточного року утриматись у прогнозованих параметрах середньорічного курсу 45 грн/$. Контрольована девальвація може стати одним із інструментів наповнення бюджету за рахунок мит й інших фіксованих у валюті зборів, зокрема деяких акцизів.

Прогноз курсу євро

Короткостроковий прогноз

Курс євро до гривні продовжує просідати, досягши позначок 43,25–44,15 грн/€. Попри нисхідну динаміку курсу євровалюти, спред між курсами її купівлі та продажу зберігається відносно стабільним, що також є свідченням рівноваги на ринку. У найближчій перспективі очікується, що курс євро залишатиметься в цих межах із подальшим тяжінням до позначок 43–44 грн/€, враховуючи поточні тенденції на міжнародних ринках і внутрішні економічні фактори.

Середньостроковий прогноз

Протягом наступних місяців можливі значні коливання курсу євро, що може бути зумовлено потенційними «курсовими війнами» між США та ЄС, про які сигналізують представники майбутньої адміністрації обраного президента США Дональда Трампа. Вони декларують, що зміна паритету долара з євро — одне із джерел зміцнення економіки США.

Ці вербальні інтервенції в разі трансформації в реальні дії можуть спричинити турбулентність на міжнародному валютному ринку, що, звісно,  матиме своє відображення на курсах ключових світових валют в Україні.

Основні фактори впливу на валютний ринок

  1. Зовнішні економічні фактори. Можливі «курсові війни» між США та ЄС, про які повідомляють міжнародні ділові медіа, можуть вплинути на глобальні валютні ринки та, відповідно, на курс гривні щодо основних валют.
  2. Інфляційні та девальваційні очікування. Високі очікування серед населення та бізнесу стимулюють попит на іноземну валюту, що створює додатковий тиск на гривню. Згідно з опитуваннями НБУ бізнес очікує помірного зростання інфляції та обмінного курсу.
  3. Монетарна політика НБУ. Продовження політики контрольованої гнучкості курсу та використання інтервенцій для стримування різких коливань.
  4. Податкові зміни. Підвищення ставок оподаткування на доходи з депозитів може стимулювати попит на готівкову валюту, що створює додатковий тиск на курс гривні.
  5. Бізнес-клімат. Повідомлення про масові закриття бізнесів внаслідок посилення податкового тиску не варто розглядати як однозначний симптом скорочення ділової активності, адже це може бути лише ознакою тінізації бізнесу, яка, можливо, стане додатковим драйвером попиту на валюту.

Рекомендації для бізнесу й інвесторів

Короткострокові стратегії: зосередьтеся на підтримці ліквідності коштів. Використовуйте валютні депозити або короткострокові облігації для збереження капіталу. Період підвищеної волатильності — ідеальний час для досвідчених інвесторів, а інвесторам без такого досвіду краще уникнути ризикованих вкладень.

Середньострокові стратегії: формуйте збалансований валютний портфель із переважанням долара США, враховуючи його стабільність у міжнародній економіці. Якщо маєте економічні зв’язки з країнами єврозони — їхня валюта стає все більш привабливою для поступового поповнення заощаджень.  Валюти країн Європи, які входять до ЄС, можуть стати тимчасовим прихистком для заощаджень на період турбулентності на міжнародних ринках. Несхильним до ризику інвесторам краще зосередити увагу на інструментах із фіксованою дохідністю.

Довгострокові стратегії: захищайте свої заощадження від девальваційних ризиків, зберігаючи основну частину капіталу в твердій валюті або шукаючи джерела стабільної довгострокової ренти. Розгляньте можливість диверсифікації в «захисні» й альтернативні активи, такі як золото чи криптовалюта.

Ризик-менеджмент: цей фактор зараз виходить на перший план. Постійно слідкуйте за податковими та регуляторними змінами, які стають ключовим фактором ризику у сфері легальних фінансових операцій і банківських транзакцій. Уникайте надмірного накопичення коротко- та середньострокових активів, номінованих у гривні. Розгляньте можливості географічної диверсифікації активів і транзакцій у більш регуляторно стабільних юрисдикціях.

Цей матеріал підготовлений аналітиками компанії та відображає їхнє експертне, аналітичне професійне судження. Інформація, представлена в цьому огляді, має суто інформаційний характер і не може бути розцінена як рекомендація для дій.

Компанія та її аналітики не дають жодних запевнень і не несуть відповідальності за будь-які наслідки, що виникли внаслідок використання цієї інформації. Уся інформація надається як є, без будь-яких додаткових гарантій повноти, зобов’язань зі своєчасності чи оновлення або доповнення.

Користувачі цього матеріалу мають самостійно оцінювати ризики й ухвалювати свідомі рішення на основі власного оцінювання й аналізу ситуації з різних доступних джерел, які вони самі вважають достатньо кваліфікованими. Перед ухваленням будь-яких інвестиційних рішень рекомендуємо проконсультуватися з незалежним фінансовим радником.

ДОВІДКА

KИT Group — міжнародна мультисервісна продуктова FinTech-компанія, яка вже 16 років успішно працює на ринку небанківських фінансових послуг. Одним із флагманських напрямків діяльності компанії є обмін валют. KИT Group — один із найбільших операторів цього сегмента фінансового ринку України, входить до переліку найбільших платників податків, є одним із галузевих лідерів за динамікою зростання активів і за розміром власного капіталу.

Понад 90 відділень у 16 найбільших містах України розташовані у зручних для клієнтів локаціях і мають сучасне обладнання для зручності, безпеки та конфіденційності кожної транзакції.

Діяльність компанії відповідає регуляторним вимогам НБУ. KИT Group дотримується стандартів діяльності ЄС, маючи відділення також у Польщі та плануючи транскордонну експансію до країн Європи.

Реклама
Реклама

ОСТАННЄ