Пресрелізи

Незаконний вирок суду для лікаря: кому вигідно приховувати справжні факти? Російський слід?

У грудні 2024 року лікар-акушер-гінеколог Микола Коваленко за вироком Оболонського суду Києва отримав три роки позбавлення волі у справі про смерть новонародженої.

Сторона захисту наполягає на численних порушеннях під час слідства та судового розгляду, а також на тому, що дії лікаря відповідали всім медичним протоколам. Наразі адвокати готуються оскаржити цей вирок в апеляційному суді.

“Чому ми вважаємо цей вирок несправедливим і абсурдним? У матеріалах справи було написано, що лікар на годину затримав проведення кесаревого розтину, але в цьому ж суді і в багатьох документах було відмічено, що він вперше бачив пацієнта за 10 хвилин до проведення кесаревого розтину. Як міг він затримати на годину, якщо він бачив пацієнта за 10 хвилин до проведення кесаревого розтину? Це найголовніший аргумент”, – розповів Валерій Зукін, генеральний директор МЦ “Лелека”, лікар-генетик під час брифінгу в інформаційному  агентстві "Інтерфакс-Україна" у вівторок, 24 грудня. 

Медичний директор медзакладу, де відбулись пологи пацієнтки у травні 2020 року, Наталія Шемякіна зазначила, що помилок та порушень під час надання медичної допомоги не було. Допомога була вчасною та наданою в повному обсязі. 

“Ми дуже ретельно вивчали цей випадок. Дуже обґрунтовано відносилось до всіх показників. Цей випадок також розглядали фахівці незалежної міжнародної комісії JCI. І треба сказати, що сама пацієнтка, вона робила запит до цієї комісії. Незалежні професійні фахівці дійшли того ж самого висновку, що жодних порушень не було, що медична допомога надавалася відповідно до діючих протоколів. Далі, окрім того, в нас існує при Департаменті охорони здоров'я контрольна експертна комісія, до якої сама пацієнтка теж робила запит. І в складі цієї комісії вже багато лікарів різних фахів.І всі ці фахівці після дуже ретельного аналізу дійшли висновку, що медичних помилок не було, халатності не було, і, звісно, ніяких порушень медичних протоколів теж не було. Коли проводилась судова медична експертиза, то до цієї експертизи був долучений експерт, це фахівець, акушер-гінеколог, який зробив ті ж самі висновки. Проте в висновках цієї експертизи його заключення чомусь не було. Ці зміни, які були виявлені у дитини після народження, мали довготривалий час і такі незворотні зміни тривали ще внутрішньоутробно не менше ніж 6-7 годин. І це було підтверджено словами цих самих фахівців на судовому засіданні. Вони свідчили про це. Проте, при винесенні вироку обґрунтовані заключення професійних фахівців не були прийняти до уваги ані суддями, ані прокурорами. То в мене єдине запитання до суспільства, до лікарів, до медичної спільноти. Що робити, коли будь-який черговий лікар сьогодні, який надає допомогу, може бути звинувачений ні за що. Що робити та як працювати в такій країні при такому відношенні до лікарів з боку правоохоронної системи? Лікарі не мають ніякого захисту”, – зазначила Наталія Шемякіна.

Лікар Микола Коваленко підкреслив, що цей вирок є незаконним та несправедливим, і буде оскаржений в апеляційному суді. Справу називає прикладом того, як системні проблеми правосуддя створюють загрози для всієї медичної спільноти.

Лікар зазначив, що під час досудового розслідування зникли дуже важливі докази — скельця з материнською частиною плаценти. Це не можна пояснити випадковістю, адже дослідження саме цієї частини плаценти могло б показати, на якому етапі виникла асфіксія і причини її виникнення.

“По-перше, в самій судово-медичній експертизі перша описова частина протирічить заключній частині. В описовій частині написано, що ці зміни, з якими дитина народилася, виникли не пізніше, ніж 6 годин до її народження, тобто ще до поступлення пацієнтки до пологового будинку. Але це не знайшло відображення в заключній частині. По-друге, я дійсно не був лікуючим лікарем цієї пацієнтки, але суд не захотів розібратися в цьому питанні. І сама пацієнтка, і її чоловік підтвердили те, що я вперше побачив і оглянув пацієнтку за 10 хвилин до початку операції. Ці дані також не були враховані судом. Лікуючий лікар пацієнтки, яка давала свідчення суду проти мене, декілька разів змінювала свої покази. Я планую далі боротися. Я вважаю, що це буде не тільки моя боротьба, а й боротьба за всіх лікарів, які працюють. Я дуже прошу всіх небайдужих людей взяти розгляд цієї справи на громадський контроль. Я теж сподіваюся, що в нашій країні залишились незалежні і чесні судді, які справедливо розглянуть нашу апеляційну скаргу”, – розповів лікар акушер-гінеколог Микола Коваленко. 

“Ми вбачаємо причину такої упередженості суду в тому, що сім'я, яка народжувала у нас, має безпосередній родинний зв'язок з російським олігархом Косоговим Андрієм Миколайовичем. Це моя особиста думка. І вся ця інформація, вона є в відкритих джерелах інформації. Тобто, після того, як відбулася ця подія, було призначено знайти "винного". Перш за все, ми розраховуємося на те, що ми живемо в демократичній країні, де все ж таки існує справедливий суд, і ми впевнені, що рука Москви ще не дійшла до апеляційного суду. Але, окрім того, ми сподіваємося на незалежні ЗМІ, більш ретельно вивчать і доведуть об'єктивну ситуацію до нашої громадськості”, - наголосив Валерій Зукін.

Представники медичного центру "Лелека", де працює лікар Коваленко, заявили про свою повну підтримку колеги та наголосили на необхідності об’єктивного розслідування.

Сторона захисту закликає до об’єктивного та неупередженого розгляду справи в апеляційному суді, а також до уваги до системних проблем, які загрожують медичним працівникам.

 

 

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ