Пресрелізи

Експерти говорять про необхідність розробки нової Стратегії державної міграційної політики України

Київ, 28 серпня 2024. Вже зараз необхідно почати розробку нової Стратегії державної міграційної політики України, яка враховуватиме реалії повоєнного періоду, забезпечуватиме ефективне управління міграційними потоками, сприятиме залученню кваліфікованої робочої сили для економічного відновлення країни та гармонізації українського законодавства зі стандартами ЄС. Про це говорили під час експертного обговорення необхідності формування нової Стратегії державної міграційної політики України яке пройшло в рамках проекту: "Візія-2033: Збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя".

Нова Стратегія державної міграційної політики України в рамках повоєнного економічного відновлення допоможе задовольнити потреби тих секторів національної економіки, які втратили значну кількість працівників або мають обмежені можливості для відновлення зайнятості. Це стосується, насамперед, тих галузей, які потребують значного залучення кваліфікованих робітників. Крім того, нова Стратегія сприятиме залученню висококваліфікованих фахівців, які, з одного боку, забезпечать впровадження нових технологій у пріоритетних галузях, а з іншого - допоможуть підготувати українських спеціалістів для цих секторів.

"Діюча Стратегія державної міграційної політики України була розроблена до повномасштабного вторгнення (у 2017 р) і розрахована на період до 2025 року. Попри зміни, внесені в січні 2024 р., врахування реалій воєнної ситуації в документі є обмеженим. На часі формування принципово нової Стратегії, яка б включала б сучасні механізми для ефективного управління переміщенням людей, зокрема вдосконалення процедур повернення та реінтеграції вимушених і трудових мігрантів, а також залучення іноземців, забезпечувала б гармонізацію українського законодавства зі стандартами ЄС з метою прискорення процесу інтеграції в європейське співтовариство. Наслідками впровадження нової стратегії, як очікується, стануть поліпшення демографічної ситуації (зокрема уповільнення депопуляції), економічне відновлення і вирішення проблеми браку робочої сили, консолідація українського суспільства, приведення українського законодавства до європейських стандартів", - сказав Олексій Позняк,  завідувач сектору міграційних досліджень Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, кандидат економічних наук.

"Ефективність реалізації стратегії суттєво залежатиме від зусиль та ступеня координації діяльності всіх зацікавлених сторін і, насамперед, органів державної влади, до функціоналу яких відносяться відповідні питання. Ця проблема потребує спеціального дослідження перед початком впровадження стратегії. Представляється доцільним передбачити реалізацію координаційних функцій певною спеціалізованою установою з відповідними повноваженнями. Також у новій стратегії необхідно приділити особливу увагу питанням реалізації процедур ефективного моніторингу та оцінки результатів впровадження Державної міграційної політики на наступному етапі", - зауважив Володимир Саріогло, д.е.н., професор, завідувач відділу моделювання соціально-економічних процесів і структур, Інститут демографії та  проблем якості життя НАНУ.

"Формування нової Стратегії державної міграційної політики України матиме ключовий вплив на економіку країни, оскільки є необхідним важелем відновлення у повоєнний період. З одного боку, лише актуальні міграційні заходи можуть стимулювати українців до повернення, а з іншого – відбудова цивільної та промислової інфраструктури неможлива без залучення нової робочої сили з числа іммігрантів, що потребує чітко визначених заходів регулювання міграційних потоків на національному рівні", - розповіла Валерія Подунай, доцент кафедри економіки праці Маріупольського державного університету.

"При формуванні нової Стратегії державної міграційної політики України вкрай важливим є акцентування уваги на захисті національних інтересів і пріоритетності трудового напрямку міграції, що вимагає визначення чітких критеріїв та умов залучення мігрантів, виваженої політики оплати праці, зосередженості на питаннях сучасних, зокрема цифрових, трансформацій на ринку праці. Не менш значущим є пошук інструментів запобігання нелегальним переміщенням. В цілому, необхідно створювати умови для залучення до країни кваліфікованих людських ресурсів, які своїми знаннями та навичками сприятимуть розвитку економіки України", - зауважила Світлана Ланська, в.о. завідувача кафедри економіки праці Маріупольського державного університету.

"Стратегія державної міграційної політики України потребує ґрунтовних змін, оскільки відбулося багато суттєвих змін, які впливатимуть на прописані там цілі і завдання. Війна в Україні призвела до масових переміщень населення як всередині країни, так і за її межами. Це вимагає перегляду підходів до управління міграційними потоками  та інтеграції переміщених осіб. Відтік працездатного населення за кордон впливає на економіку країни, створюючи дефіцит робочої сили. А відтак необхідно розробити механізми залучення мігрантів, які можуть сприяти розвитку економіки. А також, у зв'язку з інтеграційними процесами та рухом до членства в Європейському Союзі, необхідно адаптувати міграційну політику до стандартів та практик, прийнятих у ЄС", -    додав Павло Швець,  провідний науковий співробітник відділу дослідження ризиків у сфері зайнятості населення Інституту демографії та проблем якості життя НАН України.

"Процесам повоєнного відновлення економіки України заважатиме, в першу чергу, значний дефіцит робочої сили, що сформувався нині і продовжуватиме збільшуватись внаслідок, з одного боку, вкрай негативних демографічних процесів, значного міграційного потоку за межі країни, що зменшуватиме потенціал робочої сили. З іншого боку – об’єктивне переформатування існуючої галузевої структури господарства, як наслідок руйнування або припинення діяльності значної кількості підприємств та організацій, потребуватиме значної кількості висококваліфікованих працівників для галузей пріоритетного розвитку економіки країни на основі впровадженням нових технологічних процесів, в умовах коли підготовка спеціалістів для яких відсутня або недостатня. Саме тому, одним із основних завдань нової Стратегії державної міграційної політики України має стати забезпечення потреб національної економіки, у період повоєнного її відновлення, у робочій силі необхідної кількості та кваліфікації", - сказав Олег Ярош, провідний науковий співробітник відділу дослідження ризиків у сфері зайнятості населення Інституту демографії та проблем якості життя НАН України.

"Існуюча Стратегія державної міграційної політики України потребує значних змін для адаптації до нових умов, зумовлених війною та повоєнним відновленням країни. Ці зміни повинні включати сучасні механізми управління міграційними потоками, залучення іноземної робочої сили, а також гармонізацію українського законодавства зі стандартами ЄС. Нова стратегія має стати ключовим інструментом для відновлення економіки, покращення демографічної ситуації та забезпечення необхідної кількості кваліфікованих працівників для пріоритетних галузей", - підсумував Василь Воскобойник, керівник проекту "Візія-2033. Збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя".

Захід організовано Асоціацією "Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування" в межах реалізації проєкту "Візія-2033: збереження та розвиток трудових ресурсів України в найближче десятиріччя" за підтримки Програми USAID "РАДА: наступне покоління", що виконується ГО "Інтерньюз Україна".

Дана подія стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст не обов'язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів.

Дослідження "Оцінка ситуації яка склалась з трудовими ресурсами в Україні" проведено при підтримці Міжнародного фонду "Відродження".

Довідка:

Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування є неприбутковою громадською організацією, що опікується питаннями та проблемами, пов’язаними з працевлаштуванням за кордоном громадян України. Членами асоціації є незалежні приватні компанії, що надають послуги у сфері міжнародного працевлаштування. Асоціація існує заради координації зусиль всіх учасників ринку працевлаштування за кордоном та ефективного захисту інтересів українських працівників, що працюють за межами України.

Міжнародний фонд  "Відродження" – одна з найбільших благодійних фундацій в Україні, що з 1990-го року допомагає розвивати в Україні відкрите суспільство на основі демократичних цінностей. За час своєї діяльності Фонд підтримав близько 20 тисяч проектів на суму понад 350 мільйонів доларів США.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження". Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду "Відродження".

 

 

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ