Окупанти мобілізували в окупованих районах Донецької та Луганської областей понад 300 тис. людей - звіт
Російські окупанти мобілізували понад 300 тис. людей в окупованих районах Донецької та Луганської областей від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну до літа 2024 року, ідеться у звіті громадських організацій "Східна правозахисна група" та "Інститут стратегічних досліджень та безпеки" (ISRS), представленому на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" в середу.
"За наявними даними, які аналітики проєкту отримали від СБУ, станом на червень 2023 року лише на тимчасово окупованій території Донецької області було мобілізовано понад 140 тис. людей. Станом на літо 2024 року загальна кількість мобілізованих, за даними СБУ, становить понад 300 тис. людей. До прикладу, з початку повномасштабного вторгнення з підприємств, що працюють на тимчасово окупованій території Донецької області, мобілізовано майже 75% працівників чоловічої статі", - йдеться в повідомленні.
За даними, отриманими аналітиками проєкту від Головного управління розвідки Міноборони України, окупаційна влада здійснювала облави за місцем проживання та на підприємствах на тимчасово окупованих територіях ("Донецьктепломережа", "Електроремонт", Донецький металургійний завод, Єнакіївський металургійний завод, Алчевський металургійний комбінат, Луганський м'ясокомбінат, "Східвугілля", близько 30 вугільних шахт та інші).
Водночас кількість примусово мобілізованих працівників підприємств у період з лютого до квітня 2022 року сягнула 30 тис. людей, що становить близько 10% від загальної кількості мобілізованих за весь період мобілізації.
Мобілізаційні заходи проводили щодо чоловіків призовного віку від 18 до 55 років, а підприємства зобов'язали надати для мобілізації 50% працівників призовного віку. Однак, за даними ГУР, на практиці призову підлягало від 80% до 100% штатних працівників на окремих підприємствах. "Близько 100% спеціалістів і робітників виробничих спеціальностей отримали повістки, незважаючи на наявність бронювання у певної категорії працівників. За наявною інформацією, через нестачу необхідних фахівців низка підприємств зіштовхнулася із загрозою припинення своєї діяльності, а ризик техногенних катастроф значно збільшився", - йдеться у звіті.