Пресконференції

Пацієнти вимагають розблокувати можливість бюджетних закупівель інноваційних ліків

Коаліція пацієнтських організацій, яка об'єднала низку організацій пацієнтів, що потребують лікування інноваційними препаратами, наполягає на розблокуванні можливості бюджетних закупівель таких ліків.

Як пояснив на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" у вівторок партнер юрфірми OMP Ігор Огороднійчук, бюджетні закупівлі інноваційних препаратів були заблоковані після набуття чинності змінами до постанови уряду №333, що дозволяє місцевій владі закуповувати за власні кошти ліки, які не входять до Нацпереліку основних лікарських засобів, а також закуповувати інноваційні препарати, якщо за ними проведено оцінку медичних технологій (ОМТ) та якщо є відповідна програма у місцевих бюджетах.

"До постанови №333 було внесено зміни, що передбачають виконання рекомендацій ЗМТ. Але місцеві органи не можуть виконати рекомендації ЗМТ оскільки там записано, що потрібно провести переговори для укладання договорів керованого доступу (ДКД). Але місцеві адміністрації в жодному разі не можуть укладати ДКД, вони можуть провести лише тендер.

"Щоб не мати проблем, місцеві адміністрації просто нічого не роблять. Вони бояться правових наслідків. Потрібно внести зміни до постанови №34, що стосуються саме цієї колізії", - пояснив юрист.

Пацієнтські організації звернулися до Кабміну, МОЗ з вимогою розблокувати регіональні закупівлі, зокрема, надати роз'яснення місцевим органам щодо застосування рекомендацій ЗМТ, а також використовувати при ухваленні рішення про закупівлю укладання уповноваженого органу щодо клінічної ефективності препарату.

Президент Всеукраїнської благодійної організації "Рада захисту прав і безпеки пацієнтів" Віктор Сердюк, зокрема, зазначив, що ця колізія не дозволить місцевій владі закуповувати ліки.

"Знаходяться чиновники МОЗ, які роблять так, щоб місцева влада не могла витрачати свої кошти. Мільйони на ремонт доріг могли, а на лікування меланоми 80 тис. грн не могли. Гроші є в місцевих громадах, але вони не можуть витратити гроші та закупити ліки . Ми вимагаємо призупинити дію цієї постанови", - сказав він.

Зі свого боку, директор та співзасновник фонду підтримки дорослих онкопацієнтів Inspiration Family Анна Узлова зазначила, що "ані Нацперелік основних ліків, ані перелік ліків, які ми купуємо за рахунок держбюджету, не містять ліків, які включені до світових протоколів".

"Сьогодні у нас є ситуація, коли їх неможливо закуповувати через неоднозначні формулювання, закладені в правовій базі", - сказала вона.

Зі свого боку, голова ради громадського союзу "Орфанні захворювання України" Тетяна Кулеша зазначила, що пацієнтські організації "боролися, коли в Україні запровадили Нацперелік, куди не входить жоден інноваційний препарат та пацієнти з орфанними захворюваннями, пацієнти з рідкісними формами раку, онкопацієнти, були викреслені з можливості доступу до лікування.

"На жаль, пацієнти з кожним роком дедалі менше мають доступ до терапії, яка є в Європі", - сказала вона.

Кулеша уточнила, що на сьогодні, окрім онкологічних препаратів, повністю зупинено закупівлю ліків для пацієнтів з ювенільним ревматоїдним артритом (ЮРА), рідкісними ревматологічними захворюваннями, а також для пацієнтів з акромегалією, легеневою гіпертензією та бульозним епідермолізом.

При цьому виконавчий директор громадського союзу "Асоціація виробників інноваційних ліків" Володимир Редько зазначив, що "на жаль, препарати, які використовуються для лікування в Україні, є досить застарілими".

"Сучасні ліки є, але питання про те, як отримати до них доступ фізично", - сказав він.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ