Політика

До виборчої "сітки" можуть входити близько 200 тис. агітаторів, вона може охоплювати до 6 млн виборців - Аваков

Незаконна схема агітації на виборах, так звана "сітка", яка фактично передбачає купівлю голосів виборців, може складатися з близько 200 тис. агітаторів та охоплювати від 700 тис. до 6 млн виборців, повідомив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

"Як виглядає робота "сітковиків"? Ви заходите в під'їзд і обходите всі квартири. Ви кажете: "Я агітатор кандидата Х…" Вам у відповідь: "Пішов ти…". І так п'ять разів. Агітатор мешканців цих п'яти квартир викреслює. В інших квартирах відповідають: "Ну, поговорімо про кандидата…" - агітатор позначає жителів цих квартир як потенційно лояльних до кандидата. Так нагромаджується первинна база даних.

Далі включається наступний підвид "сітки", що називається "лояльність за бюджетні кошти". Приходять, наприклад, в Одесі до громадянина Труханова і кажуть: "Громадянине Труханов, ви заклали в бюджет 200 мільйонів гривень на матеріальну допомогу?" - "Так". - "Ось і виплачуйте за нашим списком..." І тут уже працює адмінресурс на рівні голів адміністрацій, мерів - із типовим посиланням "Гено/Петю/Васю, поводься пристойно, і ми врятуємо тебе від лабетів НАБУ/ГПУ/НПУ...", - розповів А.Аваков в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна" (ZN.UA), опублікованому в суботу.

За його словами, обсяг ресурсів під таку схему оцінюють у 1,5 млрд грн, і справа не лише в самій сумі, скільки в походженні цих коштів.

"Одна історія, коли ти використовуєш в кампанії свої гроші, нехай і з незрозумілих джерел (і це вимагає окремої розмови), але... Але в такій схемі кошти залучаються з держбюджету! Таким чином, за 500-1000 грн "поштучно" вибудовується "сітка" з мотивованих людей, які ходять та "агітують". Цільову аудиторію виділяють з тих, хто лояльно висловився про кандидата в момент первинного опитування, і отриману таким чином "сітку" "запліднюють" бюджетним ресурсом. За різними підрахунками, плановане охоплення виборця - від 700 тис. до 6 млн", - повідомив міністр.

А.Аваков зазначив, що "сітка" агітаторів становить близько 200 тис. осіб, за їхню роботу призначається винагорода за схемою: 500 грн - зараз, 500 грн - потім, і 1000 грн - премія, якщо кандидат виграє.

Глава МВС запевнив, що правоохоронці мають намір з цим боротися, зокрема і превенцією, публічно розповідати про такі схеми але "щойно починаєш говорити - потрапляєш під обстріл з усіх стволів Адміністрації президента". "Їхні методи боротьби: зустрічна дискредитація поліції; компрометація будь-яких заяв міністра тощо. Це неприпустимо - це не політична конкуренція, це злочинна дурість групки функціонерів штабу, яка може призвести до проблем для всієї країни", - сказав міністр.

Він заявив, що поліцію намагаються дискредитувати фейками і "вкидуваннями". "Нещодавно знову з'явилося оплачене як реклама вкидування, що Аваков з Тимошенко (лідер партії ВО "Батьківщина", кандидат у президенти України Юлія Тимошенко - ІФ) уклали політичний союз", - зазначив А.Аваков.

Міністр наголосив, що у нього немає політичного союзу з кандидатами в президенти: "І з Зеленським (шоумен, кандидат у президенти Володимир Зеленський - ІФ) немає, і з Гриценком (лідер "Громадянської позиції", кандидат у президенти Анатолій Гриценко) немає. І з Порошенком (чинний президент, який балотується на посаду глави держави вдруге Петро Порошенко - ІФ) я не соратник. я буду забезпечувати максимально чесний процес без схем і фальсифікацій".

Глава МВС також розповів, що поліція домовилася з Громадянською мережею "ОПОРА" і низкою інших громадських організацій, що поширюватимуть інформацію, публікуватимуть дані в онлайн-режимі, оприлюднюватимуть інтерактивну карту країни із зазначенням місць, де фіксуються такі незаконні схеми агітації.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ