Міністр охорони здоров'я оприлюднив план реформування системи охорони здоров'я
Перехідний період реформування системи охорони здоров'я триватиме протягом року, починаючи з липня 2015 року до липня 2016-го.
Згідно з робочим планом Міністерства охорони здоров'я України, оприлюдненого його головою Олександром Квіташвілі на засіданні Верховної Ради у п'ятницю під час презентації пакета законопроектів щодо реформування системи охорони здоров'я, перехідний період передбачатиме зміну статусу медустанов, зміну підходів до фінансування системи охорони здоров'я, впровадження електронної інформаційної системи, а також створення базового і додаткового пакета послуг для всіх верств населення.
"Уже в липні ми починаємо роботу з адаптації клінічних протоколів для розрахунку вартості медпослуг, з липня до жовтня 2015 року ми розроблятимемо типові контракти для лікарень і медперсоналу, з вересня до грудня у нас у планах-розробка повного пакета послуг для соціально незахищених груп населення", - сказав О. Квіташвілі.
Крім того, за його словами, з серпня 2015 року МОЗ планує розпочати впровадження зміни правового статусу медичних закладів, з вересня – впровадження єдиної електронної системи, з жовтня до грудня – розробку механізмів розрахунку фінансування медпослуг, зокрема систему соціального страхування для соціально незахищених груп. З січня до липня 2016 року МОЗ планує запровадити базові та додаткові пакети медпослуг для різних верств населення. З березня до липня 2016 року - проведення детальної оцінки роботи системи охорони здоров'я по всій країні на основі розробленого госпітального плану з метою визначення доступу населення до закладів охорони здоров'я.
Як повідомлялося, згідно з презентацією законопроекту "Про внесення змін до деяких актів щодо вдосконалення законодавства з питань охорони здоров'я", оприлюдненому на сайті Міністерства охорони здоров'я України, перехід бюджетної установи охорони здоров'я (МОЗ) у формі державного, комунального підприємства, господарського товариства або в інших організаційно-правових форм буде прийматися відповідними органами місцевого самоврядування, що відповідає принципам децентралізації.
Згідно з презентацією, однією з основних змін у сфері охорони здоров'я буде поділ на замовника і постачальника медичних послуг. Зокрема, органи місцевого самоврядування замовлятимуть в ЛЗ (лікувальних закладах - ІФ) необхідні місцевому населенню медичні послуги. Розрахунок їхньої вартості здійснюватиметься на основі протоколів лікування українськими та міжнародними експертами в рамках проекту Світового банку.
Крім того, МОЗ планує запровадити єдину інформаційну систему охорони здоров'я, яка є необхідним інструментом для управління витратами замовника, а також для створення уніфікованого реєстру пацієнтів.
Основною зміною буде також зміна принципу оплати праці медпрацівників: від фіксованої оплати за штатним розкладом до оплати за надані послуги, які надаються за контрактом між ЛЗ і співробітником. Таким чином, зарплата медика залежатиме від обсягу наданих послуг. МОЗ бере на себе розробку типових контрактів між УЗ і персоналом, а також проведення консультацій.
МОЗ очікує, що в результаті впровадження змін, пацієнти отримуватимуть медичну допомогу там, де зручніше територіально, держава оплачуватиме послуги безвідносно від того, де вони будуть надані, а також грошове забезпечення, що буде прив'язано до пацієнта, а не до ЛЗ.
Крім того, медики не працюватимуть лише в одному ЛЗ: вони зможуть укладати контракти з різними ЛЗ, їхні доходи будуть легальними і залежатимуть від наданих послуг.
Держава, в свою чергу, отримує належне фінансування галузі, що базується на аналізі показників здоров'я та якості послуг, ефективне використання коштів, поліпшення якості медобслуговування за допомогою впровадження системи протоколів лікування.