Єврокомісарка з розширення Марта Кос: Ми працюватимемо пліч-о-пліч, щоб Україна стала членом ЄС
Бліц-інтерв'ю агентства "Інтерфакс-Україна" з єврокомісаркою з розширення та питань сусідства Мартою Кос
Автор: Дмитро Кошовий
-- Як пройшов ваш перший день на новій посаді в Києві?
-- Я дуже рада, що у свій перший день як комісар із розширення я відвідала Київ, особливо тому, що розширення - один із пріоритетів усієї Європейської комісії, і це також пріоритет для України, для вашого уряду, для вашого парламенту і навіть для громадянського суспільства, з яким я сьогодні зустрічалася.
Ваша країна досягає величезного прогресу. Проведення такої кількості реформ у той час, коли в країні триває війна, -- це щось безпрецедентне, з чим я вас і вітаю.
Моє завдання як комісара з питань розширення -- підтримати ваш уряд, щоб спочатку розпочати переговорний процес, а потім довести його до кінця. Це важка робота, це багато технічної роботи. Її багато по обидва боки -- у Брюсселі і тут.
Зараз ми готуємо все можливе, проводимо скринінг і сподіваємося, що десь у першій половині наступного року ми зможемо відкрити перший кластер, який є фундаментальним. Це нова методологія, коли ми завжди починаємо з фундаментальних показників і закінчуємо фундаментальними показниками.
Сьогодні я почула побажання, щоб наступного року ми відкрили якомога більше кластерів. Справа не тільки у відкритті, а й у закритті.
-- Невже якісь кластери можуть бути закриті вже наступного року?
-- Ні, на це потрібен час, але, в основному, це залежить від країни-кандидата, тому що це процес, заснований на заслугах. Ми допомагатимемо вам, я працюватиму день і ніч, щоб допомогти вам пройти через цей процес, але більшу частину роботи буде зроблено на вашому боці.
Я позитивно здивована тим, скільки енергії я відчула у спілкуванні з вашим президентом, паном (Володимиром) Зеленським, з главою уряду (Денисом Шмигалем). Я зустрілася з віцепрем'єркою - міністеркою юстиції Ольгою Стефанишиною, яка виступає моєю партнеркою. Отже, величезна кількість енергії, дуже позитивне ставлення до вступу в ЄС. Тож ми будемо працювати пліч-о-пліч, щоб Україна стала членом Європейського Союзу.
Чому це так важливо? Розширення ЄС сьогодні відрізняється від того, що було п'ять років тому або коли моя країна Словенія вступала до ЄС у 2004 році. У той час ми, в основному, розглядали процес вступу через економічні класи, як економічний процес.
Сьогодні, особливо завдяки тому, що ви є нашим кандидатом, ідеться про значно більше - ідеться про забезпечення миру, свободи та процвітання. Саме з цих причин і був створений Європейський Союз -- щоб забезпечити мир, свободу і процвітання. І тепер у наших руках зробити так, щоб ви приєдналися до нас.
Я відчуваю величезну відповідальність, але водночас і величезну честь, що я є комісаром, який робить цю роботу
-- На вашу думку, коли Україна стане членом ЄС, це може бути через 5 років?
-- Ми ще не знаємо, тому що те, за що я відповідаю, - це переговори, а там понад 30 глав. Коли ми підійдемо до фінальної межі процесу вступу, тоді всі країни-члени мають дати зелене світло.
Але ви перебуваєте на дуже хорошому шляху, завдяки Україні в нас з'явилася нова динаміка, позитивна динаміка в усіх країнах-кандидатах.
-- Останнє запитання. Наскільки я розумію, наступним кроком буде відкриття першого кластера. Це може бути на початку року - січень-лютий?
-- Ні, найімовірніше, квітень-травень. Належить зробити дуже багато, і в (Європейській) Раді триває процес ухвалення рішень. Тож, навіть якщо ми зробимо все можливе, найімовірніше, це буде не раніше квітня наступного року.
Але як тільки ми почнемо, далі ми йтимемо швидко.