Дністровська ВЕС Elementum Energy уклала перший контракт на різницю ціни е/е на один рік
Компанія Elementum Energy, дочірня компанія VR Capital Group, що працює у сфері відновлюваної енергетики, уклала перший в Україні пілотний договір на стабілізацію цін, так званий контракт на різницю ціни е/е (Contract for Difference, CfD) між Дністровською ВЕС потужністю 100 МВт, якою вона управляє, і промисловим підприємством.
"Контракт розрахований на один рік і ґрунтується на механізмі CfD, що дає змогу бізнесу прогнозувати витрати на електроенергію і захищає від цінових коливань. Цей механізм успішно працює в інших країнах, а тепер вперше випробовується в умовах українського енергоринку", - зазначила Elementum Energy в релізі, наданому інтернет-порталу "Енергореформа".
Підприємство, з яким укладено контракт, вона не назвала.
Як пояснили в компанії, згідно з умовами договору, сторони домовляються про "коридор цін" - діапазон, у межах якого ринкові коливання не спричиняють додаткових розрахунків між виробником і споживачем. Якщо ціна е/е на ринку перевищує верхню межу, виробник компенсує споживачеві різницю. У разі перевищення нижчої межі споживач компенсує різницю виробнику. Розрахунки базуються на визначеному в договорі індикативному показнику ціни (наприклад, базовому індексі ринку "на добу наперед" (РДН)) та узгодженому обсягу електроенергії. Водночас у компанії звернули увагу, що фізичного постачання е/е не відбувається, а всі операції здійснюються на відкритому ринку,
На її думку, такий підхід дає змогу мінімізувати ризики волатильності для обох сторін і створює можливість ефективного планування витрат на енергоринку, а пілотний проєкт дасть змогу перевірити життєздатність механізму CfD в умовах сучасного регулювання енергоринку України.
"Ми впроваджуємо на практиці інноваційний інструмент на складному енергетичному ринку України, де нестабільність стала нормою. Наш пілотний проєкт допоможе оцінити, як механізм CfD працює в реальних умовах, і підготує базу для його застосування в нових масштабних проєктах, які ми вже розробляємо", - зазначила керуюча директорка Elementum Energy Ольга Рибачук.
Компанія також акцентувала, що в умовах війни бізнеси не готові укладати довгострокові контракти на 10-20 років через невизначеність ринку, але інструменти стабілізації цін на 1-3 роки викликають значний інтерес, оскільки дають змогу прогнозувати витрати і знижувати ризики.
У релізі зазначається, що Elementum Energy - міжнародний інвестор у секторі відновлюваної енергетики України. Компанія управляє портфелем СЕС і ВЕС загальною потужністю 636 МВт і продовжує розробку нових проєктів у сфері вітрової енергетики та систем накопичення енергії.
Як повідомлялося, на початку грудня 2024 року Elementum Energy заявила, що придбала проєкт 200 МВт вітроенергетичних потужностей на заході України і має намір підготувати його до будівництва наприкінці 2025 року.