Події

Вихід РФ із Договору з відкритого неба знищує європейську архітектуру безпеки - МЗС України

Вихід Російської Федерації з Договору з відкритого неба (ДВН) - це черговий приклад реалізації Росією зовнішньополітичного курсу, спрямованого на знищення європейської архітектури безпеки, руйнування міжнародних режимів контролю над озброєннями і підрив фундаментальних норм і принципів міжнародного права, заявляють у Міністерстві закордонних справ України.

"Росія грубо порушувала ДВН упродовж 2009-2020 років, зокрема шляхом скорочення зони його застосування через окупацію частин територій України та Грузії. Україна неодноразово закликала РФ припинити порушення договору та відновити зони його застосування у межах суверенної української території", - йдеться в коментарі МЗС України, опублікованому в понеділок.

У відомстві наголосили, що Договір з відкритого неба залишається важливою юридично зобов'язальною міжнародною угодою у сфері контролю над озброєнням, яка забезпечує транспарентність між державами-учасницями шляхом здійснення спостережних польотів над територією одна одної.

"Лише у 2015-2020 роках Україна здійснила 50 спостережних польотів, прийняла на своїй території 53 спостережні місії, зокрема 5-7 грудня 2018 року надзвичайну місію США у складі багатонаціональної команди спостерігачів США, Канади, Німеччини, Великої Британії, Франції та Румунії з метою вивчення та деескалації ситуації внаслідок збройного нападу військово-морських та повітряних сил РФ на корабельно-катерну групу ВМС України у Керченській протоці 25 листопада 2018 року", - зазначили в МЗС України.

Договір з відкритого неба підписали 24 березня 1992 року в м. Гельсінкі (Фінляндія) 27 держав-учасниць НБСЄ (з 1995 року – ОБСЄ). ДВН набув чинності 1 січня 2002 року. Його учасниками нині є 33 держави: Бельгія, Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Велика Британія, Греція, Грузія, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Росія, Румунія, Словаччина, Словенія, Туреччина, Угорщина, Україна, Франція, Фінляндія, Швеція, Чехія, Хорватія. Договір передбачає встановлення "режиму відкритого неба" – можливість здійснення спостережних польотів держав-учасниць над територією одна одної з метою контролю та спостереження за військовою діяльністю, моніторингу кризових ситуацій тощо.

У зв'язку з тривалими грубими порушеннями договору з боку Росії 22 листопада 2020 року США були змушені вийти з ДВН. 15 січня Міністерство закордонних справ РФ оголосило про початок процедури виходу РФ з ДВН.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ