Події

Військова прокуратура здійснить вилучення документів щодо Іловайської трагедії з Офісу президента

 Головна військова прокуратура має намір вилучити з Офісу президента України документи щодо обставин Іловайської трагедії, повідомляє прес-служба військової прокуратури.

"Прокурор отримав дозвіл слідчого судді на тимчасовий доступ і вилучення в Офісі президента України документів, що стосуються обставин проведення антитерористичної операції у серпні 2014 року в районі Іловайська", - йдеться у повідомленні, розміщеному в четвер у Facebook.

У військовій прокуратурі нагадали, що нині здійснюють досудове розслідування за фактом ведення Російською Федерацією агресивної війни проти України, що спричинило загибель людей та інші тяжкі наслідки.

Так, у зазначеному кримінальному провадженні досліджують обставини Іловайської трагедії, а також причини та наслідки, за яких відбулися ці події.

"Під час досудового розслідування у кримінальному провадженні буде забезпечено всебічне і неупереджене вивчення всіх обставин ухвалення рішень із планування та проведення в серпні 2014 року бойової операції в районі м. Іловайська", - йдеться у повідомленні.

Як повідомлялося, наприкінці серпня 2014 року біля Іловайська бойовики та підрозділи Збройних сил Російської Федерації, котрі вторглися на Донбас, оточили українські добровольчі батальйони, підрозділи МВС і ЗСУ, а потім розстріляли бійців, котрі виходили із оточення, що призвело до загибелі, поранень і полону значної кількості українських воїнів.

Зокрема, 29 серпня 2014 року поблизу Іловайська російські війська розстріляли із важкого озброєння колони українських військових, які після досягнення представниками армій двох країн відповідної домовленості виходили з оточеного міста так званим зеленим коридором.

Під час цих подій, за інформацією Генеральної прокуратури України, загинули 366 українських воїнів, 429 дістали поранень різного ступеня тяжкості, 300 потрапили в полон. Крім того, Збройні сили України зазнали значних втрат озброєння та військової техніки на суму майже 300 млн грн.

Згідно з інформацією Генштабу Збройних сил України, у боях за Іловайськ у серпні 2014 року загинули 220 військовослужбовців ЗСУ, ще 40 зникли безвісти, 13 бійців станом на 22 серпня 2019 року все ще перебували в полоні у бойовиків. При цьому втрати ЗСУ безпосередньо під час виходу "зеленим коридором" 29 серпня становили 129 загиблих, 18 поранених, 22 зниклих безвісти та 10 утримуваних у заручниках (станом на 29 серпня 2014 року).

Такі цифри не враховують загиблих бійців із добровольчих підрозділів і безпосередньо військовослужбовців МВС України, які воювали в Іловайську разом з українською армією.

Водночас Віктор Муженко, який обіймав тоді посаду начальника Генштабу ЗСУ, повідомляв, що добровольчі батальйони втратили у цих боях близько 200 бійців.

Улітку 2019 року газета The Guardian повідомила про доповідь британської дослідницької групи Forensic Architecture щодо участі Росії у боях поблизу Іловайська в Україні у 2014 році. За словами дослідників, вони зібрали і каталогізували численні знімки із супутників, що зображують російські збройні конвої на території України, а також фотографії танка Т-72Б3. Дослідники зазначають, що на той час вони були на озброєнні тільки у російської армії.

19 серпня The Guardian повідомила, що зібрані Forensic Architecture дані про участь російських військових у боях поблизу Іловайська планують використовувати під час розгляду позову в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). "Докази буде використано в рамках позову, який має розглянути у ЄСПЛ. Ці дані перебувають на онлайн-платформі у відкритому доступі", - повідомила газета.

Видання пояснює, що позивачами є українці, які взяли участь у бойових діях як добровольці. Вони потрапили до полону. Позивачі заявили, що у полоні до них застосовували тортури. Крім того, за їхніми словами, бойовики примушували їх до роботи. Позивачі також мають намір у себе на батьківщині подати до суду проти військового командування, яке вони вважають відповідальним за недбале планування операцій поблизу Іловайська.

8 жовтня стало відомо, що Головна військова прокуратура України додатково допитає усіх посадових осіб, які ухвалювали військово-політичні рішення, пов'язані з подіями в Іловайську (Донецька обл.) наприкінці 2014 року, коли частини ЗС РФ і підтримувані Росією бойовики, котрі вторглися на Донбас, розстріляли з важкого озброєння колони українських військових, які виходили з оточеного міста "зеленим коридором", заявив головний військовий прокурор Віктор Чумак.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ