Події

В Україні не притягатимуть неповнолітніх до кримінальної відповідальності за низки умов

Генеральна прокуратура та Міністерство юстиції України впроваджують пілотний проект, що передбачає можливість непритягнення до кримінальної відповідальності неповнолітніх, що скоїли нетяжкий злочин.

Як розповів генеральний прокурор України Юрій Луценко під час підписання в Києві відповідного спільного наказу, за цією програмою прокурор має поінформувати неповнолітнього про наявність іншого варіанта, ніж звичайне кримінальне переслідування в суді, за допомогою укладання угоди.

При цьому, за словами Ю.Луценка, неповнолітній має визнати свою провину, також має бути згода потерпілого на участь у цій програмі.

Він пояснив, що результати такої пілотної програми суд враховуватиме під час визначення наявності підстав для звільнення від кримінальної відповідальності.

Як конкретний приклад генпрокурор розповів про справу про дрібну крадіжку - 16-річний підліток украв гаманець із 500 грн у покупця в магазині. "Якщо йти за повною процедурою через судовий розгляд, то цей неповнолітній, який уперше вчинив правопорушення, може отримати до трьох років ув’язнення. А якщо йти за програмою, яку ми хочемо реалізувати з Міністерством юстиції та представництвом ЮНІСЕФ в Україні, то за згодою потерпілого, за згодою правопорушника, кримінальне правопорушення, як вчинене вперше, за розкаяння та примирення сторін буде закрито", - розповів Ю.Луценко.

При цьому він додав, що в цьому разі йдеться також про необхідність відшкодування підлітком збитку потерпілому. Після цього фахівці повинні будуть провести роботу з неповнолітнім правопорушником для корекції його поведінки в подальшому.

Такий алгоритм, за його словами, діє в багатьох країнах і більше спрямований не на каральну функцію, а профілактичні, превентивні заходи.

У свою чергу міністр юстиції України Павло Петренко наголосив, що ця програма насамперед спрямована на те, щоб неповнолітній, який переступив закон, мав можливість повернення до нормального життя. "Щоб ця дитина менше спілкувалася з правоохоронцями і слідчими, а більше спілкувався з адвокатами і психологами, не стала частиною кримінального світу, скоївши злочини тяжчі, ніж крадіжка гаманця", - додав міністр.

Термін реалізації цієї пілотної програми становить шість місяців. Згодом його може бути закріплено на законодавчому рівні.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ