Спрощена реєстрація імпортних ліків не призведе до зниження цін, але дасть сигнал про позитивні зміни на фармринку
Спрощення реєстрації імпортних ліків не призведе до зниження цін, але вже дає сигнал міжнародним фармвиробникам про те, що на фармринку України відбуваються позитивні зміни.
Таку думку висловили учасники круглого столу в агентстві "Інтерфакс-Україна" у вівторок.
"Спрощена система реєстрації деяких препаратів, вироблених у певних країнах, жодним чином не вплине на ринок і на зниження цін, принаймні тепер. Це тільки перший сигнал, що є політична воля (врегулювати ситуацію на фармринку - ІФ) , що є хороша ідея і її потрібно якнайшвидше імплементувати", - вважає голова підкомітету з реєстрації лікарських засобів Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) Анжела Купич.
У свою чергу, менеджер з питань стратегічного розвитку охорони здоров'я Американської торгової палати (AmCham) Максим Проскуров зазначив, що "це потрібно було зробити раніше, але спрощення реєстрації не вирішує всіх питань".
"Це тільки початок великої роботи з вирішення питань, це тільки початок шляху. Спрощення реєстрації не означає, що на фармринку вирішені всі питання", - сказав він.
Президент асоціації індійських фармвиробників IPMA доктор Менон У.П.Р. наголосив, що "спрощення реєстрації та ціноутворення - це різні речі".
"Ми поки що не знаємо, як відбуватиметься це спрощення, підзаконних актів ми поки що не бачили. Ми поки що тільки знаємо, що ухвалено закон, який спрощує реєстрацію", - сказав він.
На думку експертів, що представляють інтереси зарубіжних фармвиробників, для відчутного зниження цін на лікарські засоби необхідно, передусім, впроваджувати механізми, які впливатимуть на реформування системи охорони здоров'я загалом, зокрема, розробляти механізм реімбурсації, своєчасно оновлювати законодавчі акти, що дозволяють скористатися нововведеннями.
"Спрощення реєстрації не дасть зниження ціни, адже ми говоримо про препарати, яких раніше не було в Україні взагалі", - зазначила А.Купич.
"В Україні повинні запрацювати механізми, які працюють у всьому світі, - реімбурсація, страхова медицина. Саме вони гарантують виробникам обсяг ринку і сприяють зниженню цін", - наголосив М. Проскуров.
Експерти зазначили, що спрощення реєстрації сприятиме, зокрема, поліпшенню інвестиційного клімату й, таким чином, розвитку фармгалузі в Україні.
"Це сигнал, який свідчить про те, що ми покращуємо інвестиційний клімат. І що більше ми таких сигналів будемо подавати, то більше ми відкриємо можливостей для нового виробництва на території України", - вважає А. Купич.
Др.Менон наголосив, що цей позитивний сигнал може сприяти розвитку проектів з локалізації виробництва іноземних виробників на українських виробничих майданчиках.
"Для розвитку будь-якої галузі потрібно підтримати вітчизняного виробника, тому що для інтеграції в Європу або на світовий ринок потрібно підготувати базу всередині країни, а це можна зробити тільки шляхом підтримки місцевого виробника. Так само й для розвитку українського фармвиробника потрібен сприятливий інвестиційний клімат", - вважає експерт.
Водночас, за словами М.Проскурова, зокрема, наразі проекти локалізації виробництва на українських потужностях світовими фармвиробниками активно не обговорюються.
Як повідомлялося, Верховна Рада 31 травня 2016 ухвалила законопроект №4484, який спрощує і скорочує процедуру реєстрації лікарських засобів, які виробляються і використовуються в країнах із суворими регуляторними політикою.
Згідно з ним, спрощеній реєстрації в Україні підлягають лікарські засоби, які виробляються, зареєстровані для застосування, а також застосовуються в країнах із суворими регуляторними політиками: США, Канаді, Австралії, Японії, Швейцарії та в зареєстровані в країнах Європейського Союзу з централізованого процедурі. Термін ухвалення рішення для їх реєстрації або відмови в реєстрації скорочено до 10 робочих днів. Чимало професійних громадських організацій висловили підтримку цього закону, проте відзначили необхідність подальшого покращення системи реєстрації та змін у системі охорони здоров'я.
Згідно з європейським законодавством, централізована процедура є обов'язковою для трьох видів продукції - лікарські засоби, розроблені за допомогою одного з біотехнологічних процесів, нових активних речовин для лікування СНІД/ВІЛ, онкології, нейродегенеративних розладів, цукрового діабету, аутоімунних захворювань та інших імунних дисфункцій, вірусних захворювань, а також для лікарських засобів, які визначаються як препарати-сироти.