Події

Обвалення будинку в центрі Києва пов'язане з недосконалістю дерегуляції та контролю у будівництві - голова Держархбудінспекції

Причини обвалення перекриттів п'ятиповерхового аварійного нежитлового будинку на вул. Б.Хмельницького в Києві пов'язані з недосконалістю дерегуляції та наявної системи контролю у будівельній галузі, повідомляє прес-служба Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ, Держархбудінспекція) у вівторок із посиланням на її голову Олексія Кудрявцева.

На думку О.Кудрявцева, лібералізація дозвільної системи у будівельній галузі створила сприятливі умови для активізації недобросовісних забудовників. "Вони намагаються знизити категорію складності будівництва, щоб подати декларацію замість того, щоб отримати дозвіл (на будівництво - ІФ). Зрозуміло, що таку практику використовують, коли не все гаразд із початковими документами. У результаті бувають просто недопустимі випадки, коли великі житлові комплекси розбивають на черги і зводять як об'єкт III категорії складності", - зазначає голова Держархбудінспекції.

За його даними, за останні роки кількість виданих відомством дозволів на будівництво об'єктів IV-V категорії складності постійно зменшується. Так, у 2013 році відомство видало понад 1 тис. таких документів, у 2014-му - 774, у 2015-му - трохи більше ніж 600.

"Це тривожний сигнал, який свідчить про те, що забудовники маскують свої великі і технологічно складні об'єкти під менш серйозні будівництва", - вважає О.Кудрявцев.

Другою гострою проблемою будівельної галузі голова інспекції вважає недосконалість механізму ДАБІ щодо здійснення перевірок об'єктів будівництва. За його словами, за нинішнього порядку здійснення перевірок будівельних об'єктів цілком можлива ситуація, коли контролюючі органи місцевої або державної влади не можуть втрутитися в несанкціоноване проведення будівельних робіт через порушення балансу прав забудовника та інспектора.

"Інспектор ДАБІ не має права самостійно ініціювати позапланову перевірку. Для цього потрібне звернення громадян або вимога правоохоронних органів. Крім того, перевірити об'єкт можна лише у присутності замовника будівництва, інакше таку перевірку легко оскаржать у суді", - пояснює О.Кудрявцев.

Крім того, голова Держархбудінспекції вказує на деякі законодавчі обмеження, що заважають роботі контролюючих органів у сфері будівництва. Як приклад він наводить мораторій на перевірки юросіб та фізосіб-підприємців, що діяв до липня 2015 року, яким, на його думку, скористалося багато недобросовісних забудовників.

Як зазначає О.Кудрявцев, нині на розгляді у Верховній Раді перебуває законопроект №2418а, яким пропонується запровадити кількісне обмеження числа перевірок щодо однієї юрособи.

"Практика свідчить, що один підприємець виступає замовником і підрядником на багатьох об'єктах будівництва різної категорії складності. Тобто, з 10-15 його об'єктів інспекція зможе перевірити лише один. А недобросовісний забудовник, як правило, порушує законодавство не вибірково, а системно на всіх своїх об'єктах. Відповідно, закон розв'яже руки затятим порушникам містобудівного законодавства", - вважає голова ДАБІ.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ