НБУ посилює вимоги до небанківських валютообмінних установ
Національний банк України (НБУ) посилює вимоги до небанківських валютообмінних установ.
Згідно з постановами регулятора №962, №983 і №990 від 29 січня, за аналогією з банками, на небанківські фінансові установи (НФУ) покладено обов'язок надавати інформацію про структуру власності та власників з істотною участю.
Крім того, посилюються вимоги до мінімального розміру власного капіталу НФУ для діяльності щодо обміну валют. Так, його капітал має становити не менше 20 млн грн, якщо кількість структурних підрозділів не перевищує 100. Кожне додаткове збільшення їхньої кількості на 50 одиниць потребує збільшення капіталу на 5 млн грн. Крім того, встановлені вимоги щодо наявності документа, яким встановлений розмір авансу в готівковій іноземній валюті та гривнях і максимальна сума залишків у касі фінансової установи та пункті обміну валюти в готівковій іноземній валюті, наявність документа, що підтверджує право власності на приміщення, в якому розташований відособлений підрозділ, пункт обміну валюти фінансової установи або право оренда на це приміщення на термін не менше один рік. Крім того, закріплена необхідність наявності реєстратора розрахункових операцій (РРО) в касі фінансової установи, його відособлених підрозділах і пунктах обміну валюти, в яких здійснюється обмін валют. НФУ, які займаються валютообмінними операціями, також повинні розміщувати інформацію про встановлений курс обміну валют в мережі Інтернет. Крім того, введена нова форма звітності - довідка про касовий обіг за день і залишки цінностей. У небанківських валютообмінних установах також має бути охорона, відповідно, і сховище, встановлені системи відеоспостереження, а робочі місця касирів мають бути обладнані захисними конструкціями.
Також розширений перелік інформації, яка повинна розміщуватися в касі на видноті, а саме: наявність відповідного документа із зазначенням прізвища касового працівника, який допущений до здійснення валютообмінних операцій, інформація про місцезнаходження каси фінансової установи, їх відособлених підрозділів, копія генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.
Постанови № 962 і № 990 набувають чинності з 31 грудня. Водночас встановлений перехідний період до 1 липня 2016 року щодо нових вимог до власного капіталу й захищеності приміщень для НФУ, які отримали генеральні ліцензії до набуття чинності нових постанов.
Постанова № 983 набуває чинності з 1 січня 2016 року, окрім вимоги про наявність РРО в касах фінансових установ, їхніх відособлених підрозділах і пунктах обміну валюти, яке набуває чинності через шість місяців з дня затвердження Державною фіскальною службою України Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, а також вимоги, яка набуває чинності з 1 липня 2016 року про наявність у фінансової установи документа, що підтверджує право власності на приміщення, в якому розташований відособлений підрозділ, пункт обмін валют або право оренди на це приміщення на термін не менше одного року.
"Національний банк встановлює жорсткіші вимоги до небанківських обмінників. Це питання неодноразово обговорювалося з учасниками ринку, ми пояснювали свою позицію і бачили розуміння з боку бізнесу. Ми не можемо боротися з нелегальними пунктами обміну, тільки повідомляти про них МВС. Проте ми можемо підвищити прозорість роботи легальних обмінників і посилити контроль за їхньою діяльністю. Мета цього процесу - отримати прозорий ринок обміну валют, який даватиме правдиву інформацію на готівковому валютному ринку", - цитує прес-служба НБУ першого заступника голови Нацбанку Олександра Писарука.