Глава Держслужби з безпеки на транспорті представив уряду проект профільної реформи
Голова Державної служби з безпеки на транспорті Микола Горбаха на засіданні Кабінету Міністрів у середу представив проект реформування системи безпеки на транспорті в Україні.
Згідно з постановою уряду №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", Державна служба України з безпеки на транспорті створюється шляхом злиття Укртрансінспекції та Укрморрічінспекції. Новостворене відомство забезпечуватиме безпеку на всіх видах транспорту, окрім авіаційного.
Основними проблемами відомства М.Горбаха назвав низьку кваліфікацію інспекторського складу, що призводить до низької якості державного нагляду, низьку заробітну плату інспекторів (2 тис. грн), що призводить до зростання корупції та слабке матеріально-технічне забезпечення системи безпеки.
"При зарплаті в 2 тис. грн інспектор шукає шляхів заробітку мінімум 10 тис. грн і це корупція. (Крім того - ІФ), сьогодні у двох інспекціях, що реформуються, відсутні транспортні засоби, що змушує інспекторів використовувати власні кошти. За останні два роки не виділялося паливо, і інспектори шукали (кошти на нього - ІФ) через спонсорів", - сказав керівник відомства.
За словами М.Горбахи, реформування системи передбачає імплементацію європейського законодавства, заходи щодо підвищення кваліфікації (відкриття навчальних центрів для підготовки інспекторів) і зменшення корупції серед персоналу.
"Ми хочемо підвищити престиж транспортної інспекції, хочемо її назвати транспортної поліцією в продовження реформи МВС", - зазначив керівник служби.
Міністр інфраструктури Андрій Пивоварський додав, що передбачається зміна оплати праці інспекторів. Відповідно до змін, вона має бути наближена до заробітної плати патрульних поліцейських, тому було ухвалено таке рішення - у разі якщо фінансування на наступний рік для Держслужби з безпеки транспорту буде збільшено, то на конкурсній основі буде змінено весь склад інспекторів. У разі якщо фінансування залишиться на колишньому рівні – набір лише 50% від необхідного складу.
М.Горбаха також повідомив, що передбачається створення національної системи транспортної безпеки і триває громадське обговорення відповідного законопроекту, для розробки якого були залучені фахівці з Ізраїлю. Законопроект передбачає запровадження категоризації транспортних об'єктів, розробку процедур оцінки вразливості об'єктів транспортної інфраструктури та захисту цих об'єктів. За підрахунками відомства необхідно забезпечити охорону близько 20 тис. об'єктів інфраструктури.
М.Горбаха зазначив, що на розробку державної системи безпеки на залізничному транспорті, який він назвав найбезпечнішим, заплановано вісім років. Зокрема, передбачається створення незалежного органу з розслідування подій на залізниці.
Інформуючи про реформу системи безпеки автотранспорту, керівник Держслужби зазначив, що передбачається функціонування семи основних видів контролю габаритно-ваговий, розміщення і кріплення вантажів, режиму роботи і відпочинку водіїв, придорожній, пасажирський, а також контроль небезпечних вантажів і контроль швидкого псування вантажів. Для цього заплановано функціонування 71 мобільного повністю оснащеного комплексу, що передбачає два робочих місця. На цей проект виділено 106 млн грн.
Після презентації реформи прем'єр-міністр Арсеній Яценюк порадив главі Держслужби з безпеки на транспорті провести прес-конференцію і докладно розповісти, як реформа вплине на життя українських громадян. "Люди мають відчути сенс реформи. Мусимо зрозуміти, що вона спрямована на збереження людського життя", - зазначив прем'єр.