Україна, Канада, Швеція та Велика Британія спільно подали контрмеморандум проти Ірану
Україна, Канада, Швеція та Сполучене Королівство спільно подали контрмеморандум проти Ірану у справі, що наразі розглядається Міжнародним судом ООН щодо порушення цією країною Конвенції про міжнародну цивільну авіацію у зв’язку зі збиттям 8 січня 2020 року в небі над Тегераном літака рейсу PS752 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", повідомило Міністерство закордонних справ (МЗС) України.
"Сьогодні, 27 березня 2026 року, Україна, Канада, Швеція та Сполучене Королівство спільно подали контрмеморандум проти Ісламської Республіки Іран у справі, що наразі розглядається Міжнародним судом ООН, щодо апеляції наявності юрисдикції Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) відповідно до статті 84 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію (Чиказька конвенція)", - йдеться у повідомленні МЗС України на сайті у п’ятницю.
Наголошується, що подання контрмеморандуму є важливим кроком на шляху до встановлення справедливості для жертв трагедії рейсу PS752 та їхніх родин, а також притягнення Ірану до міжнародно-правової відповідальності за грубі порушення міжнародного права.
Як повідомлялося, 17 березня 2025 року Рада ІКАО підтвердила свою юрисдикцію розглядати спір щодо порушення Іраном Конвенції про міжнародну цивільну авіацію у зв’язку зі збиттям 8 січня 2020 року в небі над Тегераном літака рейсу PS752 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" військовослужбовцями Корпусу вартових Ісламської революції.
Збиття Boeing 737 під Тегераном — авіакатастрофа, що трапилась 8 січня 2020 року, о 6:14 за іранським часом. Літак було збито ракетами класу земля-повітря, випущеними Корпусом вартових Ісламської революції з бази ППО Ірану. Літак Boeing 737—800 належав авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України". Загинули усі, хто перебував на борту: 176 осіб, з яких 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Усі члени екіпажу та двоє пасажирів були громадянами України. Серед пасажирів було 24 неповнолітніх, з них 19 дітей до 12 років. Найменша дитина — 2018 року народження[3]. 9 січня 2020 року було оголошено днем жалоби в Україні[4] та Ірані[5].
Серед жертв були громадяни Ірану (81), Канади (57), України (2 + 9 (екіпаж)), Швеції (10), Афганістану (13), Великої Британії (4).