Події

Влада Придністров'я продовжила режим НС в економіці із забороною на експорт енергоресурсів

Режим надзвичайного стану в економіці Придністров'я, запроваджений з 11 грудня 2024 року строком на 30 днів, продовжено до 8 лютого.

Відповідне рішення ухвалила в п'ятницю Верховна рада невизнаної Придністровської Молдовської республіки (ПМР), яка затвердила підписаний із цього приводу указ лідера Придністров'я Вадима Красносельського.

Рішення ухвалено "з метою недопущення критичного рівня виробництва, стагнаційного недовантаження виробничих потужностей, неконтрольованого розвитку стагфляційних процесів, порушень, що дестабілізують економіку, у грошово-кредитній і валютно-фінансовій сферах".

Надзвичайний стан в економіці було введено у зв'язку з ризиком припинення поставок російського газу. Поставки припинилися з 1 січня 2025 року. Режим НС серед іншого передбачає заборону на експорт усіх енергоресурсів, за винятком експорту електроенергії за умови збереження постачань у ПМР природного газу.

Зі свого боку в правобережній Молдові парламент запровадив надзвичайний стан терміном на 60 днів, з 16 грудня.

Рішення пов'язані з припиненням Україною транзиту російського газу через свою територію. Крім того, ПАТ "Газпром" 28 грудня повідомило, що припинить постачання газу в Молдову, оскільки національний газовий оператор "Молдовагаз" "регулярно не виконує платіжних зобов'язань за чинним контрактом, що є суттєвим порушенням його умов". "Газпром" пов'язує постачання на лівий берег Дністра (у Придністров'я) з визнанням Молдовою історичного боргу, який "Газпром" оцінює в $709 млн. Кишинів не визнає цього боргу, посилаючись на результати міжнародного аудиту, які, зі свого боку, не визнає "Газпром".

Із 4 грудня 2022 року весь газ (обсягом приблизно 5,7 млн куб. м на добу), який "Газпром" постачав за договором із "Молдовагазом", спрямовували в Придністров'я в обмін на електроенергію, яку виробляє розташована там Молдовська ДРЕС.

У ПМР 122 населені пункти відключено від газопостачання. Без газу 51,5 тис. абонентів у сільській місцевості, понад 20 тис. приватних домоволодінь у містах, 1,8 тис. юридичних осіб і підприємців. Газ поки доступний 17 соціальним об'єктам, 79 торговельним установам, сотні закладів громадського харчування.

Усі промислові підприємства ПМР припинили роботу, за винятком підприємств життєзабезпечення. МолдДРЕС перейшла на роботу на вугіллі, тільки два енергоблоки виробляють електроенергію для населення. Однак через масове використання електроприладів, значно зросло споживання електроенергії та тиск на мережі. З цієї причини відбувається безліч аварій, а з 3 січня почалися віялові відключення електроенергії. Станом на 10 січня відключення становлять до восьми годин на добу.

"Молдовагаз" і держкомпанія "Енергоком" провели контрольну закупівлю газу в Болгарії і випробували його доставку в Придністров'я Трансбалканським коридором. Молдовські компанії запропонували допомогу Придністров'ю в купівлі газу на європейському ринку і доставці його в Придністров'я. Однак "Тираспольтрансгаз" відмовився від допомоги, заявивши, що "цей газ коштуватиме дорого", а тому Придністров'я чекатиме відновлення поставок газу від "Газпрому".

В.о. глави "Молдовагазу" Вадим Чебан підтвердив, що "Тираспольтрансгаз" відмовився від запропонованої Кишиневом допомоги в постачанні газу з європейських ринків. У молдовському уряді також стверджують, що Кишинів повідомив Тирасполь про можливість допомоги регіону, проте пропозицію було відкинуто.

Лідер ПМР Красносельський заявив, що він "не чув пропозицію про допомогу з боку Кишинева".

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ