Громадськість закликає президента, прем'єра і міністра ветеранів сприяти проведенню відкритого конкурсу на будівництво НВМК
Громадськість звернулася до президента України Володимира Зеленського, прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля та міністра у справах ветеранів Наталії Калмикової з відкритим листом щодо будівництва Національного військового меморіального кладовища (НВМК).
"Ми − військовослужбовці Збройних сил України, родичі загиблих військових, представники українського громадянського суспільства та медіаспільноти − звертаємося до представників влади із закликом провести відкритий загальнонаціональний архітектурний конкурс на архітектурно-скульптурний проєкт і будівництво головного військового меморіалу України − Національного військового меморіального кладовища. Цим відкритим листом ми хочемо висловити недовіру до процесів навколо будівництва НВМК та закликати всі відповідальні сторони зупинити неорадянські практики кулуарного ухвалення рішень, проведення тендерів і призначення виконавців будівництва", - йдеться у зверненні.
Заявники нарікають, що від самого початку процес будівництва некрополя є вкрай непрозорим і відбувається всупереч прийнятим світовим практикам.
"Дорожня карта відкритого архітектурного конкурсу на ескізний проєкт НВМК, де мали б ідейно змагатися найкращі фахівці України, була спеціально розроблена Національною спілкою архітекторів України для Міністерства ветеранів ще навесні 2023 року. Втім, цей благородний задум був затьмарений різкою зміною поведінки відповідальних структур, які замінили чесну конкуренцію круглими столами, що слугували лише імітацією широкого громадського та експертного обговорення", - йдеться в листі.
Зокрема, громадськість заявляє, що непрозорими були тендери на ескізний проєкт і вибір підрядника будівництва; тендер на будівництво комплексу; вибір постачальника граніту для майбутнього меморіального кладовища.
"Попри суспільний резонанс і увагу медіа керівництво Державного підприємства "НВМК" знехтувало підривом довіри українського суспільства до процесів і швидко уклало договори на будівництво зі скандальним консорціумом. Такий поспіх прикривається ницою спекуляцією, що прозорий архітектурний конкурс на ескізний проєкт НВМК нібито відтермінує, а то й зупинить можливість поховань загиблих, прах яких сім’ї змушені зберігати вдома роками", - йдеться у зверненні.
"Закликаємо президента України, очільника уряду та міністра ветеранів України забезпечити рівне право українських архітекторів та митців чесно і справедливо боротися за можливість долучитися до створення Національного військового меморіального кладовища - майбутньої головної національної святині України. На відміну від Росії, де головний військовий цвинтар будувався без архітектурних конкурсів, ми живемо не у диктатурі, а в демократичній європейській державі", - наголосили заявники.
Вони звернули увагу, що архітектурні конкурси на меморіальні об'єкти вже практикують у Львові, Вінниці та Чернівцях.
"Ми просимо відповідальних осіб не прикривати непрозорі процедури горем родин, адже це ще більше підриває довіру суспільства до влади в часи, коли нам усім потрібно єднатися, щоб здолати сильного ворога. Не позбавляйте українське суспільство історичного шансу якісно продумати й осмислити вигляд Національного військового меморіального кладовища", - йдеться у відкритому листі.
Як повідомлялося, Кабінет Міністрів у жовтні 2022 року схвалив створення Міністерством ветеранів ДУ "Національне військове меморіальне кладовище", а в серпні 2023 року схвалив реалізацію до серпня 2025 року проєкту НВМК у Гатненській громаді поблизу Києва.
27 березня 2024 року тоді ще в. о. міністра у справах ветеранів Олександр Порхун заявив, що перші поховання на НВМК можуть розпочатися вже наприкінці літа - на початку осені 2024 року, а повністю побудувати весь комплекс планується до 2027 року. Пізніше він повідомив, що перші поховання передбачаються на початку або в середині осені 2024 року.
30 червня Порхун повідомив, що проєктна документація на будівництво першої черги НВМК пройшла держекспертизу з позитивними висновками, а 4 липня НВМК оголосило тендер для пошуку підрядної організації на будівництво першої черги й проєктування другої.
На початку листопада 2024 року НВМК домовилося з "Укрдержбудекспертизою" про технагляд під час будівництва першої черги меморіального кладовища, а 15 листопада повідомило про проведення робіт з влаштування дренажної системи й мережі дощової каналізації на території НВМК.
31 грудня в НВМК заявили, що 2025 року мають намір розпочати почесні поховання та перепоховання захисників і захисниць, а також здійснити перші перепоховання на НВМК видатних українців, які боролися за незалежність України у ХХ столітті, але були поховані за межами держави.