Події

Законопроєкт про військового омбудсмена незабаром буде передано на розгляд до парламенту – Решетилова

Розроблення законопроєкту про військового омбудсмена перебуває на завершальній стадії, його буде представлено президенту України найближчими днями, повідомила уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців Ольга Решетилова (Кобилинська) у своєму першому інтерв'ю на новій посаді в ефірі загальнонаціонального телемарафону в середу.

"Зараз у мене координаційна роль, перше завдання, яке ставить президент, - ухвалення законопроєкту про військового омбудсмена. Ми над ним працювали й раніше, я входила до складу робочої групи, яку було створено на базі Міноборони, і законопроєкт практично фіналізовано. Буквально найближчими днями остаточну версію законопроєкту буде презентовано президенту, ми зможемо її обговорити й вносити до парламенту", - сказала Решетилова, відповідаючи на запитання про перші кроки на посаді.

"Завдання номер один - ухвалення законопроєкту, оскільки хоч мене і називають військовим омбудсменом, я ним не є, бо в Україні немає закону про військового омбудсмена. Зараз я фактично є довіреною особою президента й можу виконувати певні завдання, користуючись довірою президента", - зазначила вона.

"Завдання номер два - вирішення найбільш наболілих питань. Одразу ж після мого призначення я отримала величезну кількість скарг, на які треба реагувати. І ми вже над цим працюємо. Є скарги індивідуального характеру, наприклад на нестатутні стосунки, десь сталися непорозуміння у військових частинах", - додала Решетилова, відзначивши також наявність "більш загальних проблем, які потребують системного вирішення".

Серед таких вона вказала на проблему збору аналізу ДНК під час вступу на військову службу. "Про це є нормативні акти, але саме завдання не виконано, і системно ця робота не налагоджена. Є й інші завдання, розв'язання яких ми розпочнемо найближчим часом", - наголосила уповноважена президента України.

Окремо Решетилова звернула увагу на проблему зниклих безвісти військовослужбовців та їхніх рідних. За її словами, у цій сфері є багато болючих і невирішених проблем, багато рішень потрібно провести через нормативні документи. Вона зазначила, що правозахисники й раніше багато уваги приділяли цим питанням і висловила сподівання, що "моїми руками це відбуватиметься значно швидше".

Щодо прав військовослужбовців Решетилова вказала на той факт, що військовий омбудсмен опікуватиметься виключно діючими військовослужбовцями, ветеранами - Міністерство ветеранської політики, військовозобов'язаними - омбудсмен з прав людини. "І це важливо, оскільки, вступаючи до Сил оборони, військовослужбовці добровільно відмовляються від частини своїх цивільних прав, водночас не отримуючи жодних механізмів їхнього захисту. Це стосується соціального захисту, правового захисту. Оскільки, наприклад, перебуваючи на позиції, військовослужбовець не може представляти свої інтереси в суді, в органах досудового розслідування".

"В українському суспільстві склалося очікування, що військовий омбудсмен ходитиме з палицею і каратиме поганих командирів. Насправді це не так", - зазначила Решетилова з усмішкою. "Військовий омбудсмен вироблятиме політику й системні рішення для того, щоб повернути відчуття власної гідності військовослужбовцю. Для того, щоб поставити людину в центрі Сил оборони. Це те, що нас принципово відрізнятиме від Росії, від російської армії, і те, що дасть нам змогу перемогти", - впевнена уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців.

Решетилова також зазначила, що функції омбудсмена не передбачають заміни органів правопорядку. "Головний інструмент військового омбудсмена - розгляд і реагування на скарги", люди мають знати, куди звертатися.

"Ми хочемо в законі прописати дуже обмежений термін реагування. Можливо, три-п’ять днів. Буквально вчора було звернення про побиття військовослужбовця. На таке треба реагувати миттєво. Дуже швидко потрібно включати служби військового правопорядку, правоохоронні органи, ставити до відома вище командування. І завдання офісу омбудсмена полягатиме в тому, щоб реагувати швидко, не відкладати звернення. Тому що можуть бути випадки, коли військовослужбовцю загрожує небезпека".

За її словами, штат офісу має бути приблизно 150 людей. Омбудсмен і його заступники матимуть доступ до державної таємниці. "Ми припускаємо, що у виняткових випадках омбудсмен застосовуватиме дисциплінарну владу. Ми будемо вносити зміни до дисциплінарного статуту, до інших статутів, а також зміни до адміністративного кодексу. Омбудсмен повинен мати право звертатися до суду в разі критичних ситуацій, наприклад для заборони обіймати певні посади", - зазначила Решетилова.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ