Децентралізацію можуть згорнути, постраждають від цього звичайні люди - Гройсман
Започатковану в 2014 році реформу децентралізації (зміцнення місцевого самоврядування) замість логічного завершення можуть просто згорнути, а постраждають від такого рішення звичайні люди – жителі вже сформованих і самодостатніх у фінансовому сенсі громад, допускає прем’єр-міністр України (2016-2019) Володимир Гройсман.
В інтерв’ю виданню "LB.UA" він нагадав, що план завершення реформи був сформований понад рік тому і містив усі важливі етапи – внесення змін до Конституції, встановлення інституту префектів, формування виконавчих комітетів на рівні областей тощо. Але восени 2019 року всі процеси загальмувалися. Більше того, уряд Олексія Гончарука позбавив регіони фінансових коштів.
"А те, що зараз відбувається, мене дуже насторожує. Зараз ніхто не знає, як буде працювати бюджетна система, бо низку законів не ухвалили. Ніхто не знає, які повноваження будуть мати районні ради… Так, може бути перерозподіл в сторону центральної влади… Можуть переписати Бюджетний кодекс і забрати у громад фінанси. Можуть наділити непритаманними повноваженнями районні ради, які будуть через це конфліктувати з громадами. Можуть врешті-решт, децентралізацію не завершити, просто все так залишиться в підвішеному стані – як зараз… А страждати від цього будуть звичайні люди", - вважає Гройсман.
Окремо він торкнувся теми відносин центральної влади та мерів міст: "Я з багатьма мерами спілкуюсь, і просто в шоці від того, що відбувається. Вони пам’ятають, як вони спілкувались з прем’єром Гройсманом, і як зараз з ними взаємодіють. Їм важко. І я вважаю, що це нехороша історія".
Політик наголосив, що завдання влади – формувати політику, а завдання мерів – проводити глибокі зміни в містах і громадах. Обидва процеси мають бути в якісному діалозі – заради зростання стандартів життя людей.
"Коли почне змінюватись життя в громадах, і країна стане іншою. І не треба, щоб центральна влада підлаштовувалась під мерів, чи щоб мери підлаштовувались під центральну владу. Не треба. Якщо представники центральної влади будуть розуміти місцеве самоврядування, будуть розуміти, що це партнери, тоді вони, в принципі, можуть отримати якийсь діалог. Мери теж мають розуміти, що має бути діалог", - пояснив своє бачення екс-прем’єр.